Projekt nowelizacji VAT do dyrektywy 2022/542
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt z 24 czerwca 2024 r. obejmujący nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Przedstawione zmiany wynikają z konieczności wdrożenia unijnych dyrektywy 2022/542 i dostosowania przepisów do transformacji gospodarki cyfrowej. Ich kluczowym celem jest opodatkowanie wszystkich usług świadczonych drogą elektroniczną w miejscu faktycznej konsumpcji. Przepisy mają przeciwdziałać sytuacjom, gdy podatnicy chcąc obniżyć cenę brutto swoich usług przenosili siedziby do państw z niższymi stawkami VAT.
Ministerstwo finansów zakłada, że nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Taki termin przewiduje również unijna dyrektywa.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Kogo i czego dotyczą zmiany w VAT?
Można wyróżnić dwie grupy podatników i usług, które zostaną objęte zmianami.
W pierwszej grupie znajdą się podmioty, które świadczą na rzecz innych podatników usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne. Jeśli obecność w takich wydarzeniach będzie miała charakter wirtualny zostaną one opodatkowane zasadniczo w miejscu, gdzie nabywca ma siedzibę a nie w miejscu, gdzie impreza się odbywa.
Zmiany obejmą również świadczących usługi w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, rozrywki, edukacji, nauki lub podobne takich jak targi i wystawy dla podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej. Takie usługi transmitowane lub w inny sposób udostępniane wirtualnie od 1 stycznia 2025 r. mają zostać opodatkowane w miejscu do którego usługa jest transmitowana, czyli zasadniczo w kraju, gdzie konsument mieszka.
Jak się przygotować do zmian w VAT?
Zwracamy uwagę, że projekt nowelizacji wdrażający dyrektywę 2022/542 jest jeszcze w początkowej fazie konsultacji publicznych. Niemniej, jeśli świadczą Państwo wirtualnie na rzecz podmiotów z innych państw usługi związane z kulturą, nauką, rozrywką, czy sportem, warto ocenić już dziś jaki będzie wpływ nowych regulacji na prowadzoną obecnie działalność. Być może przeniesienie miejsca opodatkowania wymusi konieczność rozliczania VAT w innych państwach, czy dostosowanie cen brutto do stawek VAT obowiązujących w państwie konsumpcji. W tym zakresie nieunikniona może okazać się współpraca z zagranicznymi doradcami podatkowymi.
Zachęcamy do podjęcia analizy i kontaktu z nami w celu uzyskania wsparcia w powyższym zakresie