Czym jest audyt dostawców oraz podwykonawców?
Audyt bezpieczeństwa dostawców i podwykonawców umożliwia firmom skuteczne zarządzanie ryzykiem i utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa w całym łańcuchu dostaw, przyczyniając się do zabezpieczenia interesów biznesowych i reputacji przedsiębiorstwa.
-
Dla kogo jest?
Audyt bezpieczeństwa dostawców i podwykonawców kierowany jest do firm działających w różnych branżach, które korzystają z usług dostawców i podwykonawców, które zdają sobie sprawę z istotności bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw oraz chcą zminimalizować ryzyko związanego z potencjalnymi lukami bezpieczeństwa. Usługę polecamy w szczególności firmom, które podlegają pod wymagania prawne wynikające z dyrektywy NIS2 i Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz regulacjom europejskim takim jak DORA (Digital Operational Resilience Act) oraz GDPR/RODO.
-
Kiedy skorzystać z tego audytu?
Z usługi audytu bezpieczeństwa dostawców i podwykonawców warto skorzystać przed nawiązaniem współpracy z nowym dostawcą lub podwykonawcą, ale również regularnie w trakcie trwania umowy, aby monitorować i utrzymywać wysoki poziom bezpieczeństwa łańcucha dostaw.
-
Co zyskasz?
Otrzymasz kompleksową ocenę bezpieczeństwa dostawców i podwykonawców oraz spełnienia przez nich wymagań bezpieczeństwa. Zidentyfikowane zostaną potencjalne zagrożenia, ograniczysz ryzyko utraty danych, naruszeń bezpieczeństwa i przerw w dostawach. Podniesienie poziomu bezpieczeństwa łańcucha dostaw i wzrost zaufania klientów i partnerów biznesowych.
Zakres wsparcia
Zakres usługi ustalany jest indywidualnie dla każdej organizacji, uwzględniając jej potrzeby, budżet i specyfikę działalności.
-
Analiza wymagań
Analiza wymagań prawnych i kontraktowych wobec dostawców i podwykonawców oraz ocena ich adekwatności i kompletności.
-
Ocena procedur bezpieczeństwa
Analiza i ocena procedur związanych z przetwarzaniem danych i ochroną informacji przez dostawców i podwykonawców oraz standardów zarządzania obowiązujących u dostawcy.
-
Ocena zabezpieczeń
Ocena infrastruktury technicznej dostawców i podwykonawców pod kątem stosowanych zabezpieczeń organizacyjnych, proceduralnych i technicznych.
-
Analiza procesu dostawy
Analiza i ocena procesów dostawy, spełnienia wymagań biznesowych i założonych parametrów biznesowych dostaw oraz ocena ryzyka biznesowego współpracy z dostawcami i podwykonawcami.
Bezpieczeństwo informacji w firmie jest sprawą kluczową. Wymaga ciągłego nadzoru i testowania. Dokonaj samooceny bezpieczeństwa informacji Twojej firmy
Proces realizacji
-
Zdefiniowanie celów i zakresu audytu
Określenie celów, oczekiwań klienta oraz zakresu prac. To etap, na którym ustala się, co dokładnie ma być poddane analizie i ocenie.
-
Opracowanie planu audytu
Opracowanie szczegółowego planu uwzględniającego ocenę wymagań bezpieczeństwa, procesów zarządzania, dokumentacji i systemów informatycznych.
-
Wykonanie audytu
Przeprowadzenie audytu, zbieranie danych, wywiady z pracownikami, ocena dokumentacji, analiza systemów informatycznych i weryfikacja zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa.
-
Przygotowanie raportu
Opracowanie raportu z audytu zawierającego szczegółowe wyniki, zidentyfikowane zagrożenia, rekomendacje oraz propozycje działań naprawczych i optymalizacyjnych.
-
Konsultacje z klientem
Omówienie wyników z klientem, przedstawienie rekomendacji i wspólna analiza potencjalnych działań naprawczych. Na tym etapie klient może uzyskać dodatkowe wyjaśnienia i wsparcie w planowaniu działań naprawczych.
Określenie celów, oczekiwań klienta oraz zakresu prac. To etap, na którym ustala się, co dokładnie ma być poddane analizie i ocenie.
Test bezpieczeństwa IT – dokonaj samooceny w 5 minut i otrzymaj wynik
Dlaczego Grant Thornton?
Naszych klientów wspieramy na wszystkich etapach budowania bezpiecznego biznesu. Wiemy, jak sprawić aby bezpieczeństwo informatyczne było skuteczne i proste. To nie tylko nasz zawód, ale również nasza pasja. I dlatego świadczymy usługi na najwyższym poziomie.
• Ponad 300 zadowolonych klientów korzystających z naszego wsparcia w obszarze bezpieczeństwa informacji i cyberbezpieczeńśtwa.
• Ponad 500 projektów zrealizowanych w wielu branżach i dla firm każdej wielkości
• 60 osobowy zespół ekspertów w dziedzinie informatyki, bezpieczeństwa i ciągłości działania
-
500+
projektów zrealizowanych w wielu branżach i dla firm każdej wielkości
-
300+
zadowolonych klientów korzystających z naszego wsparcia w obszarze bezpieczeństwa informacji i cyberbezpieczeństwa
-
60
osobowy zespół ekspertów w dziedzinie informatyki, bezpieczeństwa i ciągłości działania