Według Komisji Europejskiej kobiety w Unii Europejskiej otrzymują wynagrodzenie za pracę średnio niższe o 16,4% niż mężczyźni. Europejska różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest równoznaczna z pracą kobiet za darmo od 4 listopada do końca roku, podczas gdy praca mężczyzn jest opłacana do 31 grudnia. Dlatego data 4 listopada została symbolicznie oznaczona jako Europejski Dzień Równej Płacy (UE Equal Pay Day). Kiedy zarobki kobiet i mężczyzn się zrównają? Według World Economic Forum dopiero w 2143 r. Przy określeniu sytuacji kobiet na rynku pracy warto wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki. Są to: różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn (the gender gap pay) oraz wskaźnik aktywności zawodowej kobiet (female labour force participation rate).
Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn
Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach są duże we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Według najnowszych danych Europejskiego Urzędu Statystycznego różnica w wynagrodzeniach w UE zmniejszyła się tylko o 1% w ciągu ostatnich 7 lat i wynosi obecnie 16%. Największe różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn odnotowano w Estonii (25,6%), Czechach (21,1%), Niemczech (21%) i Wielkiej Brytanii (20,8%). Polska wypadła w rankingu całkiem nieźle, z różnicą w wynagrodzeniach na poziomie 7,2%.
Jednak, gdy weźmiemy pod uwagę dane z Głównego Urzędu Statystycznego (najbardziej aktualne w omawianym zakresie pochodzą z października 2018 r., ponieważ wysokość płac jest badana przez GUS co dwa lata) okaże się, że różnice w wynagrodzeniach są ponad dwukrotnie wyższe, niż wynika z danych Eurostatu. Z danych GUS wynika bowiem, że kobiety w Polsce zarabiają średnio 19,9% mniej, niż mężczyźni – średnie wynagrodzenie panów jest wyższe o 903,88 zł brutto od średnich zarobków pań. Różnice między informacjami statystycznymi Eurostatu i GUS-u wynikają z odrębnej metodologii i grupy, jaką oba urzędy przyjmują do badania.
Wskaźnik aktywności zawodowej kobiet
W Polsce wskaźnik aktywności zawodowej kobiet jest niezmienny od wielu lat i wynosi tylko około 50%. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w II kwartale 2019 r. aktywnych zawodowo było 48,3% pań. Dane jednoznacznie pokazują, że połowa kobiet w Polsce nie podejmuje żadnej pracy zarobkowej.
Przy okazji warto zauważyć, że około 39% kobiet w UE będących w wieku 25–49 lat i posiadających dziecko do 5 r.ż. pracuje w niepełnym wymiarze godzin, w porównaniu z zaledwie 5% mężczyzn. W Polsce 16,5% kobiet pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy ze względu na opiekę nad dziećmi lub innymi osobami.
Sprawdź Outsourcing kadr i płac Grant Thornton