Czym jest doradztwo podatkowe przy sprzedaży firmy?
Sprzedaż biznesu w praktyce odbywa się w różnych formułach przy zastosowaniu różnego rodzaju struktur dostosowywanych pod kątem szeregu okoliczności. Choć efekt ekonomiczny bywa podobny, skutki podatkowe często są wysoce zróżnicowane. Analizy podatkowe na etapie planowania i opracowywania struktury transakcji oraz bieżąca asysta podatkowa w procesie od lat są jednym z podstawowych obszarów doradztwa przy sprzedaży firmy.
-
Dla kogo jest doradztwo podatkowe przy sprzedaży firmy?
Doradcy zapewnią wsparcie przedsiębiorcom, którzy zainicjowali już działania mające doprowadzić do sprzedaży całości lub części swoich biznesów, bądź planują w najbliższym czasie akwizycję. Pomogą także przedsiębiorcom, którzy planują realizację transakcji w kilkuletnim horyzoncie i chcą się z wyprzedzeniem przygotować, kreśląc możliwie scenariusze i identyfikując ich konsekwencje podatkowe.
-
Kiedy skorzystać z doradztwa podatkowego przy sprzedaży firmy?
Zapada decyzja o sprzedaży firmy, pojawia się potencjalny inwestor – doradcy transakcyjni będą teraz wyceniać biznes i negocjować cenę, a prawnicy obu stron przeanalizują dokumenty transakcyjne. Dlatego warto z wyprzedzaniem sprawdzić podatkowe aspekty planowanej transakcji i ocenić, czy struktura transakcji jest korzystna podatkowo i dopasowana do strategii i planów sprzedającego.
-
Jakie są korzyści z doradztwa podatkowego przy sprzedaży firmy?
Doradcy podatkowi specjalizujący się w transakcjach sprzedaży biznesu wiedzą, że nie chodzi jedynie o ocenę skutków podatkowych planowanej transakcji, ale o wypracowanie scenariusza, spośród zwykle licznych alternatyw, który pozwoli osiągnąć cele sprzedającego, uwzględniając również oczekiwania kupującego.
Zakres wsparcia
- Analiza skutków planowanej transakcji
Podstawowym zadaniem jest analiza wszelkich konsekwencji planowanej transakcji sprzedaży firmy bądź jej części. Precyzyjne ustalenie konsekwencji bazowego scenariusza, warunków jego realizacji oraz potencjalnych ryzyk, zarówno z perspektywy zbywającego jak i inwestora, pozostaje fundamentem procesu i często punktem wyjścia do kreślenia scenariuszy alternatywnych i wyboru optymalnej z wielu perspektywy struktury transakcji.
- Identyfikacja i analiza możliwych wariantów alternatywnych
Praktyka dowodzi, iż najczęściej możliwych jest co najmniej kilka dróg pozwalających na osiągniecie wyznaczonych celów biznesowych związanych ze sprzedażą firmy. Co więcej, początkowe założenia o prostocie transakcji i przykładowo sprzedaży 100% udziałów często ewoluują komplikując wydawałoby się oczywistą pierwotną strukturę transakcji. W konsekwencji, identyfikujemy możliwie ścieżki działań analizując ich skutki, zalety, wady i ryzyka porównując z konsekwencjami scenariusza bazowego.
- Wsparcie w wyborze optymalnej struktury i jej uzgodnieniu z inwestorem
Wspieramy w podjęciu decyzji w sposób w pełni świadomy, kreśląc możliwe scenariusze i ich konsekwencje, dzieląc się też naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami w podobnych transakcjach i okolicznościach. Z uwagi na istotę procesu sprzedaży firmy, zwykle konieczne jest wsparcie w uzgodnieniu struktury transakcji z inwestorem, podczas którego doświadczeni doradcy zapewniają umiejętne, profesjonalne i skuteczne wsparcie prowadzące do realizacji optymalnej ścieżki działań.
- Bieżące wsparcie w trakcie i po procesie
Wspieramy klientów oraz doradców finansowych i prawnych w trakcie całego procesu nie tylko na etapie planowania ale również jego implementacji. Po przeprowadzeniu procesu pomagamy w wypełnieniu wszelkich obowiązków formalnych, w tym rozliczeniu podatkowym transakcji dbając o rzetelność, terminowość a tym samym bezpieczeństwo procesu.
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
- Pozyskanie wymaganych informacji i dokumentów
Rzetelna analiza wymaga pozyskania pakietu informacji i dokumentów dotyczących sprzedawanej firmy, pozycji podatkowej poszczególnych podmiotów, celów biznesowych, zależności, priorytetów, ograniczeń dla potrzeb analiz dotyczących możliwych scenariuszy.
- Prace analityczne
W oparciu o pozyskane informacje i dokumenty dokonywane są prace analityczne w zakresie niezbędnym do osiągnięcia wyznaczonych celów związanych z analizą skutków podatkowych scenariusza bazowego, identyfikacją opcji alternatywnych i finalnie wypracowaniem optymalnej struktury transakcji.
- Wypracowanie optymalnego scenariusza
Doradcy dzielą się wnioskami z dokonanych analiz i zwykle w trybie warsztatowym, wspólnie z klientem a niekiedy również inwestorem wypracowywany jest scenariusz lub kilka wariantów działań uznawanych na optymalne i adekwatne do specyfiki transakcji.
- Działania wdrożeniowe
W zależności od przebiegu procesu, istoty i poziomu skomplikowania wdrażanego scenariusza, doradcy na bieżąco wspierają na etapie implementacji. Po przeprowadzeniu procesu pomagamy w wypełnieniu wszelkich obowiązków formalnych, w tym rozliczeniu podatkowym transakcji dbając o rzetelność, terminowość a tym samym bezpieczeństwo procesu.
Rzetelna analiza wymaga pozyskania pakietu informacji i dokumentów dotyczących sprzedawanej firmy, pozycji podatkowej poszczególnych podmiotów, celów biznesowych, zależności, priorytetów, ograniczeń dla potrzeb analiz dotyczących możliwych scenariuszy.
Zakres wsparcia i formułę prac dostosujemy do specyfiki danej transakcji, poziomu jej skomplikowania, fazy zaawansowania prac, jak i oczekiwań klienta. Nasze wsparcie ma na celu przedstawienie możliwych scenariuszy działań mających pozwolić na skuteczne, możliwie bezpieczne, sprawne i efektywne przeprowadzenie transakcji, jak i przygotowanie podmiotów do transakcji poprzez zaplanowanie odpowiednich działań reorganizacyjnych. Przedstawimy kryteria, które powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze optymalnej struktury i ścieżki działań. Wspieramy w podjęciu decyzji w sposób w pełni świadomy, kreśląc możliwe scenariusze i ich konsekwencje, dzieląc się też naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami w podobnych transakcjach i okolicznościach.
Jak przygotować Firmę do procesu sprzedaży? Na jakie aspekty prawne, podatkowe i biznesowe zwrócić uwagę przed rozmową z potencjalnym Inwestorem? Jak przygotować na zmiany pracowników, a jak zakomunikować je innym interesariuszom?
Dlaczego Grant Thornton?
Bazując na bogatym doświadczeniu w transakcjach sprzedaży biznesu, pomagamy naszym klientom zaplanować sprzedaż spółki maksymalnie korzystnie i bezpiecznie podatkowo, zarówno dla firmy, jak i dla właścicieli, z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym przygotować firmę na zmianę właściciela oraz przygotować taki scenariusz działań, który nie będzie generował zbędnych działań i kosztów dla obu stron transakcji.
-
30 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
2400+
zadowolonych klientów rocznie