Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach Priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Działania FENX.01.04 Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym.

Dofinansowane będą projekty dotyczące optymalizacji gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ.

Ze względu na atrakcyjne warunki finansowania, warto przyjrzeć się tej możliwości wsparcia.

Możliwości uzyskania dofinansowania oraz cel i zakres konkursu

Od 31 października do 30 grudnia 2024 r. przedsiębiorstwa mają możliwość składania wniosków o dofinansowanie celem uzyskania środków na rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.

Wnioski o dofinansowanie należy składać jedynie w formie elektronicznej. Przedmiotem naboru jest dofinansowanie projektów dotyczących optymalizacji gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach.

W ramach ww. projektów wspierane będą przedsięwzięcia w zakresie racjonalizacji zasobochłonności prowadzonej działalności w przedsiębiorstwach w całym cyklu życia produktu lub usługi.

Tym samym wspierane będą działania polegające na ograniczeniu ilości wytwarzanych odpadów oraz zwiększenia wydajności materiałowej prowadzonych procesów technologicznych, wykorzystania jako surowców pozostałości i odpadów z procesów produkcji (własnej lub zewnętrznej), jak również wykorzystania w produkcji materiałów pochodzących z odzysku, w tym z procesów recyklingu lub przygotowania do recyklingu.

Możliwe będzie także wsparcie działań związanych z GOZ w zakresie ograniczenia zużycia wody w procesach technologicznych oraz zamknięciem jej w obieg. Działania w zakresie ograniczenia wykorzystania wody będą mogły być realizowane jako uzupełniający element składowy przedsięwzięć, których głównym celem będzie efektywność materiałowa procesów produkcji.

Działania uzupełniające nie powinny odpowiadać za więcej niż 25% kosztów kwalifikowalnych projektu.

Google news

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google

Wielkość dofinansowania, rodzaj pomocy i alokacja środków

Poziom współfinansowania projektu wynosi maksymalnie 85% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu. Ostateczna wysokość dofinansowania wynikać będzie z możliwego wsparcia wynikającego z przepisów pomocy publicznej.

W przedmiotowym konkursie, do ustalenia intensywności dofinansowania mają zastosowanie 2 rozporządzenia:

  1. Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027” (Dz.U. 2023 poz. 2557) lub
  2. Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L z 15.12.2023)

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska wskazuje na następujące rodzaje pomocy:

  • pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną inną niż w budynkach

Intensywność wsparcia zależy tu od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji. Maksymalnie można uzyskać 65% dofinansowania w przypadku dodatkowych kosztów inwestycji oraz 32,5% w przypadku całkowitych kosztów inwestycji.

Dodatkowe koszty inwestycji określane są w drodze porównania kosztów inwestycji z kosztami scenariusza alternatywnego, który wystąpiłby w przypadku braku pomocy

  • pomoc inwestycyjna na środki wspierające efektywność energetyczną w budynkach

Intensywność wsparcia zależy tu od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji. Pomoc będzie zwiększona jeśli dzięki realizacji projektu efektywność energetyczna budynku wzrośnie o min. 40% w porównaniu z sytuacją sprzed inwestycji. Ponadto, inwestycja polegająca na instalacji lub wymianie więcej niż jednego rodzaju elementu budynku również otrzyma większe wsparcie.

Maksymalnie można uzyskać tu aż 80% dofinansowania.

  • inwestycje służące propagowaniu energii ze źródeł odnawialnych, propagowaniu wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji, w zakresie:

a) produkcji lub magazynowania energii ze źródeł odnawialnych,
b) produkcji, przesyłu, dystrybucji lub magazynowania wodoru odnawialnego,
c) wysokosprawnych jednostek kogeneracyjnych

Kosztami kwalifikowalnymi są całkowite koszty inwestycji bezpośrednio związane z propagowaniem energii z odnawialnych źródeł energii, propagowaniem wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji.

Intensywność wsparcia zależy tu od wielości przedsiębiorstwa oraz rodzaju inwestycji. Maksymalnie można uzyskać tu 65% dofinansowania.

  • pomoc inwestycyjna na remediację szkód wyrządzonych środowisku, rekultywację siedlisk przyrodniczych i ekosystemów, ochronę lub odbudowę bioróżnorodności i wdrażanie rozwiązań opartych na zasobach przyrody w celu łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej

Maksymalna intensywność pomocy wskazana w rozporządzeniu to 100%. Jednak biorąc pod uwagę warunki konkursowe, maksymalnie można uzyskać 85% dofinansowania.

  • pomoc inwestycyjna na efektywny energetycznie system ciepłowniczy lub chłodniczy

Intensywność wsparcia zależy tu od wielości przedsiębiorstwa. Ponadto, intensywność pomocy można dodatkowo zwiększyć o 15 punktów procentowych w przypadku inwestycji wykorzystujących wyłącznie odnawialne źródła energii, ciepło odpadowe lub ich połączenie, w tym zieloną kogenerację. Maksymalnie dofinansowanie wynosi 65%.

  • pomoc inwestycyjna na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym 

Pomoc przyznaje się na następujące rodzaje inwestycji:

a) inwestycje poprawiające efektywne gospodarowanie zasobami w drodze jednego albo obu z poniższych działań:

– ograniczenie netto ilości zasobów zużywanych do produkcji danej ilości produktu w porównaniu z wcześniej istniejącym procesem produkcji stosowanym przez wnioskodawcę lub z alternatywnymi projektami lub działaniami wymienionymi w art. 47 ust. 7 rozporządzenia 651/2014. Zużywane zasoby obejmują wszystkie zużywane zasoby materialne, z wyjątkiem energii, a ograniczenie określa się w drodze pomiaru lub oszacowania zużycia przed wdrożeniem środka pomocy i po jego wdrożeniu, z uwzględnieniem wszelkich korekt w zakresie warunków zewnętrznych mogących wpływać na zużycie zasobów,

– zastąpienie pierwotnych surowców lub substratów surowcami lub substratami wtórnymi (ponownie użytymi lub pochodzącymi z odzysku, w tym z recyklingu),

b) inwestycje w zapobieganie wytwarzaniu odpadów i ograniczenie ich wytwarzania, przygotowanie do ponownego użycia, dekontaminację i recykling odpadów wytwarzanych przez wnioskodawcę lub inwestycje w przygotowanie do ponownego użycia, dekontaminację i recykling odpadów wytwarzanych przez osoby trzecie, które to odpady w przeciwnym razie zostałyby niewykorzystane, unieszkodliwione lub przetworzone zgodnie ze sposobem przetwarzania, który znajduje się niżej w kolejności priorytetów hierarchii postępowania z odpadami, o której mowa w art. 4 ust. 1 dyrektywy 2008/98/WE, lub w mniej zasobooszczędny sposób, lub prowadziłby do niższej jakości produktu recyklingu,

c) inwestycje w zbiórkę, sortowanie, dekontaminację, przetwarzanie wstępne i przetwarzanie innych produktów, materiałów lub substancji wytwarzanych przez wnioskodawcę lub przez osoby trzecie, które w przeciwnym razie zostałyby niewykorzystane lub wykorzystane w mniej zasobooszczędny sposób,

d) inwestycje w selektywną zbiórkę i sortowanie odpadów w celu ich przygotowania do ponownego użycia lub recyklingu

Kosztami kwalifikowalnymi są dodatkowe koszty inwestycji określone przez porównanie całkowitych kosztów inwestycji w ramach projektu z kosztami projektu lub działania mniej przyjaznego dla środowiska

Intensywność wsparcia zależy tu od wielości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji. Maksymalnie dofinansowanie wynosi 75%.

  • inwestycje służące budowie lub modernizacji infrastruktury energetycznej

Za koszty kwalifikowalne uznaje się całkowite koszty inwestycji.

Intensywność pomocy może wynieść do 100% luki w finansowaniu. Pomoc ograniczona jest do minimum niezbędnego do przeprowadzenia projektu lub działania objętego pomocą. Warunek ten jest spełniony, jeżeli pomoc odpowiada luce w finansowaniu zdefiniowanej w art. 2 pkt 118.

W ramach konkursu można skorzystać również z pomocy de minimis. Na podstawie Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis. Należy jednak pamiętać o maksymalnym pułapie tej pomocy, który nie może przekroczyć 300 000 EUR w okresie trzech lat.

Z uwagi na brak wskazanej w rozporządzeniu intensywności pomocy, należy przyjąć maksymalną intensywność zgodnie z warunkami konkursu, czyli 85%,

Środki przeznaczone na wsparcie przedsięwzięć w naborze wynoszą 40 mln zł.

Skorzystaj z naszych usług z zakresu: Dotacje dla firm
Dowiedz się więcej

Kto może być Wnioskodawcą?

Do składania wniosków uprawnieni są przedsiębiorcy, zarówno z sektora MŚP, jak i duże firmy.

Koszty kwalifikowane do wsparcia i warunki konieczne do uzyskania wsparcia

Do ustalenia kwalifikowalności wydatków należy kierować się Wytycznymi Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.

Koszty kwalifikowane realizowanych projektów nie mogą obejmować infrastruktury służącej wytwarzaniu energii, w szczególności związanej z termicznym przekształcaniem odpadów lub wytwarzaniem biogazu, biometanu i syngazu.

Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest złożenie wniosku o dofinansowanie w formie elektronicznej, przy użyciu aplikacji WOD2021, we wskazanym terminie. Konieczne jest również załączenie wymaganych załączników, m.in. studium wykonalności.

Do uzyskania wsparcia potrzebne będzie również uzyskanie minimum punktowego, które wynosi 70 punktów.

Jak zwiększyć szanse na uzyskanie dofinansowania?

Przedsiębiorstwo może zwiększyć swoje szanse poprzez m.in.:

  • wykazanie jak największej efektywności kosztowej projektu w zakresie ograniczenia składowania odpadów rozumianej jako wysokość unikniętej opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku (tzw. opłaty „marszałkowskiej”),
  • ograniczenie wytwarzania odpadów lub zwiększenie ilości wykorzystanych odpadów w procesach gospodarczych,
  • uwzględnienie w projekcie działań dot. audytu środowiskowego,
  • promowanie symbioz gospodarczych,
  • działania związane z oszczędnością wody w procesach technologicznych,
  • jak największą gotowość do realizacji inwestycji,
  • dodatkowych działań w zakresie kryteriów horyzontalnych

Terminy dotyczące konkursu

Wnioski w ramach naboru będą przyjmowane od 31.10.2024 r. do 30.12.2024 r. do godz. 23.59.

Uzyskanie dofinansowania na potrzeby inwestycji związanej z optymalizacją gospodarki surowcami i odpadami umożliwi poprawę efektywności przedsiębiorstwa. Co więcej może znacząco wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa, a także pozwolić na zwiększenie jego konkurencyjności na rynku.

AUTORKI: Katarzyna Kraska i Aleksandra Bąkowska, Doradztwo dla firm

Porozmawiajmy o Twoich wyzwaniach

Świadczymy usługi w zakresie Dotacje dla firm

Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.

Pole zawiera niedozwolone znaki

Nieprawidłowy format. Wprowadź twojadres@twojadomena.pl lub nr telefonu: XXXXXXXXX.

Poproś o kontakt

Niniejsza publikacja została sporządzona z najwyższą starannością, jednak niektóre informacje zostały podane w formie skróconej. W związku z tym artykuły i komentarze zawarte w „Newsletterze” mają charakter poglądowy, a zawarte w nich informacje nie powinny zastąpić szczegółowej analizy zagadnienia. Wobec powyższego Grant Thornton nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe w wyniku czynności podjętych lub zaniechanych na podstawie niniejszej publikacji. Jeżeli są Państwo zainteresowani dokładniejszym omówieniem niektórych kwestii poruszonych w bieżącym numerze „Newslettera”, zachęcamy do kontaktu i nawiązania współpracy. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres jacek.kowalczyk@pl.gt.com.

Artykuły z kategorii: Dotacje dla firm

Zobacz wszystkie