Warto jednak pamiętać, że obdarowywanie wiąże się również z określonymi konsekwencjami podatkowymi.
Wysłuchaj artykuł* lub czytaj dalej
*Artykuł czytany głosem wygenerowany przez AI
Podatek VAT a prezenty na Dzień Dziecka
W kontekście podatku VAT należy pamiętać o tym, że co do zasady nieodpłatne przekazanie pracownikom upominków z różnych okazji podlega opodatkowaniu, o ile pracodawca miał możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu tych prezentów. Warto jednak zaznaczyć, że od tej reguły istnieje wyjątek. Stanowią go upominki o małej wartości, które zostały zdefiniowane w art. 7 ust 4 Ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Zgodnie z przywoływanym przepisem: „przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towarów:
- o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł (bez podatku), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
- których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 20 zł.”
Ważny fragment
Na podkreślenie zasługuje także fakt, że w kontekście podatku VAT przekazywane prezenty muszą mieć związek z działalnością gospodarczą. Każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie, zwracając uwagę na kwestie takie jak: rodzaj zakupionych przedmiotów, forma ich przekazania, wartość oraz źródło finansowania.
Koszty uzyskania przychodu a prezenty na Dzień Dziecka
Nie ulega wątpliwości, że pracownicy stanowią kluczowy element każdej organizacji. Działania mające na celu budowanie pozytywnych relacji w zespole, motywowanie czy wyrażanie uznania, mogą realnie przekładać się na efektywność pracy. Tym samym, pracodawcy często rozważają, czy wydatki poniesione na takie upominki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (KUP). W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie w pierwszej kolejności należy odnieść się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). W tym przypadku również ważnym kryterium pozostaje fakt, czy poniesione przez organizację koszty są związane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT: “za KUP uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów”. Do tych kosztów nie można zaliczyć pozycji wyłączonych na mocy art. 16 tej samej ustawy. Na liście włączeń znajdują się m.in.: wyroby alkoholowe, luksusowe prezenty i usługi gastronomiczne, mające charakter reprezentacyjny.
Ważny fragment
W świetle powyższych przepisów, jeśli intencją pracodawcy jest wspieranie relacji zespołowych poprzez okazjonalne prezenty, wydatki na prezenty na Dzień Dziecka mogą zostać zakwalifikowane jako poniesione w celu osiągnięcia przychodu.
Przedstawione stanowisko potwierdzone zostało w wielu interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej. Podkreślano w nich, że obdarowywanie pracowników drobnymi upominkami z okazji ich święta wzmacnia ich motywacja do pracy i zaangażowanie, przez co można takie koszty uznać za związane z przychodami jednostki i uznać za koszty podatkowe przedsiębiorstwa.
W przypadku obdarowywania przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze również źródło finansowania prezentów. W sytuacji, gdy upominki finansowane pochodzą ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), ich wartość nie może być ponownie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ została już uwzględniona w odpisie na ZFŚS.
Zasady rozliczania prezentów zakupionych w ramach ZFŚS zostały przedstawione w artykule Prezenty od pracodawcy na Dzień Dziecka – jak wpływają na podatki i składki? na blogu księgowym Grant Thornton.
google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Podsumowując, aby wręczany upominek mógł zostać uznany za KUP musi spełniać poniższe kryteria: być związany z wykonywaną działalnością gospodarczą, właściwie udokumentowany, poniesiony przez przedsiębiorstwo, poniesiony w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu, odzwierciedlać rzeczywisty wydatek oraz nie znajdować się na liście kosztów wyłączonych (art. 16 ust. 1 ustawy o CIT).
Prezenty przygotowywane dla pracowników z okazji Dnia Dziecka i nie tylko stanowią z pewnością miły gest oraz są formą docenienia pracownika. Z perspektywy pracodawcy, warto jednak mieć na uwadze możliwe skutki podatkowe związane z takimi zakupami. W tym zakresie nie można określić jednoznacznych wytycznych i zasad postępowania dla wszystkich przedsiębiorców. Ponadto, kwestie upominków dla pracowników od lat stanowią przedmiot dyskusji wśród księgowych i doradców podatkowych, co wynika z często zmieniających się interpretacji i orzecznictwa organów podatkowych. Dlatego każdorazowo należy przeprowadzić indywidualną analizę zakupionych upominków, uwzględniając ich charakter, wartość oraz sposób finansowania, by prawidłowo wywiązać się z obowiązków wobec urzędów skarbowych.