Obowiązujące przepisy Ustawy PIT umożliwiają podatnikom i płatnikom zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% przychodów. Trzeba jednak pamiętać, że możliwość zastosowania tej preferencji jest uzależniona od spełnienia szeregu warunków.
Podsumowanie:
- Ustawa PIT umożliwia stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów na określonych warunkach.
- Zasadność stosowania podwyższonych kosztów podatkowych powinna jednak być każdorazowa poprzedzona analizą w celu ustalenia, czy faktycznie w danej sytuacji preferencyjna stawka jest uzasadniona.
Możliwość zastosowania KUP w wysokości 50% przychodów
Możliwość zastosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% przychodów dotyczy tylko określonych rodzajów działalności, np. działalności twórczej, produkcji audialnej i audiowizualnej, działalności publicystycznej, działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej oraz działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.
Ponadto, praca wykonywana przez pracownika powinna być przedmiotem prawa autorskiego, a więc powinna spełniać przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Co istotne, pracownik powinien być twórcą w rozumieniu tej ustawy i uzyskiwanie przez pracownika przychodu powinno wynikać z korzystania przez twórcę z tychże praw lub rozporządzania tymi prawami.
Kolejnym, aczkolwiek bardzo istotnym warunkiem zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest to, aby stosunek prawny łączący pracownika i pracodawcę przewidywał zróżnicowanie wynagrodzenia należnego pracownikowi na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca powinien również prowadzić stosowną dokumentację w tym zakresie, np. szczegółową ewidencję przekazanych utworów.
Podsumowując, zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów powinno zostać poprzedzone gruntowną analizą okoliczności towarzyszących wypłacie wynagrodzenia. Samo wykonywanie przez pracownika pracy o charakterze twórczym nie stanowi wystarczającej przesłanki do ustalenia kosztów na preferencyjnym poziomie. Ważne jest bowiem, aby pracownik otrzymywał wynagrodzenie za utwór bądź prawo do korzystania z niego, a nie za bieżące czynności, które wykonuje w ramach łączącej go z pracodawca umowy o pracę.