W I półroczu 2022 roku pracodawcy w Polsce opublikowali 11,9 tys. ogłoszeń o pracę dla przedstawicieli zawodów prawniczych. To o 32% więcej niż przed rokiem – wynika z raportu „Prawnik na rynku pracy” przygotowanego przez Grant Thornton i Element.
Zawody prawnicze to jedna z kluczowych profesji z punktu widzenia rozwoju biznesu. Im szybciej przedsiębiorcy rozwijają się – rozbudowują zakłady, przejmują inne podmioty, zawierają nowe umowy czy zatrudniają pracowników – tym bardziej potrzebują wsparcia prawnego. Popyt na te zawody jest więc swoistym barometrem aktywności gospodarczej w kraju.
Dlatego firmy Grant Thornton, sama świadcząca m.in. usługi prawne, oraz Element, twórca systemu automatyzacji rekrutacji, postanowiły sprawdzić, jak wygląda aktualnie popyt na prawników. Według pierwszej edycji naszego badania, popyt ten jest aktualnie relatywnie silny. W I półroczu 2022 roku liczba ofert prawniczych pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych wyniosła 11,9 tys. i była o 1/3 wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niepokojący może być fakt, że ostatnie, letnie miesiące przyniosły przełamanie trendu i liczba ogłoszeń dla prawników przestała rosnąć, a nawet zaczęła nieznacznie spadać.
Zdecydowanie największy popyt był na kandydatów na poziomie specjalistycznym. Łącznie ofert dla tej grypy było 1705, z 1311 dotyczyło stanowiska „specjalista”, a 394 associate ”. Łącznie liczba tego rodzaju ofert wzrosła o 24% rok do roku. Silny popyt widoczny jest też na aplikantów. W I półroczu 2022 roku opublikowano dla nich 1335 ogłoszeń o pracę, czyli o 13% więcej niż przed rokiem.
Jakich tytułów zawodowych wymagają od prawników pracodawcy? Jakie poziomy wynagrodzeń oferują? Jakie stawiają wymagania, a jakie obiecują benefity? Dowiedź się więcej w raporcie do pobrania poniżej.
Analiza ofert pracy skierowanych do pracowników związanych z branżą prawniczą w Polsce