W perspektywie finansowej 2014-2020 firmy mają szerokie możliwości wsparcia inwestycji ze środków unijnych. Najwięcej pieniędzy przeznaczono dla innowacyjnych przedsiębiorstw, które mogą pozyskać dotacje przede wszystkim na prace badawczo-rozwojowe oraz wdrożenie ich wyników.
Od maja przedsiębiorcy mogą starać się o dotacje na prace badawczo-rozwojowe. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu Szybka ścieżka przeznaczyło na ten cel 1,6 mld zł. Wdrożenie wyników działań B+R firmy będą mogły sfinansować ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, możliwych do pozyskania w konkursie 3.2.1 Badania na rynek.
W nowym okresie programowania 2014-2020 unijne dotacje dla firm mają być bodźcem stymulującym innowacyjność przedsiębiorstw, szczególnie tych działających w sektorze MSP. Na wsparcie badań, rozwoju i innowacji w obecnej perspektywie finansowej może być wydane, po uwzględnieniu wszystkich dotacji na poziomie krajowym i regionalnym, ok. 15 mld euro.
Szybką ścieżką po dotacje
Jak sama nazwa wskazuje, szybkim, a zarazem czytelnym i przejrzystym schematem ubiegania się o dotacje na prace badawczo-rozwojowe jest konkurs Szybka ścieżka. Ocena wniosku i wydanie decyzji o pozytywnym lub negatywnym jego rozpatrzeniu jest stosunkowo krótka i trwa ok. 60 dni. Zaletą konkursu jest to, że wnioskodawcą może być indywidualne przedsiębiorstwo, a nie konsorcjum. Intensywność wsparcia projektów będzie zależała od rodzaju działań w nim przewidzianych, wielkości przedsiębiorstwa oraz stopnia rozpowszechnienia wyników projektu i może sięgać nawet 80% kosztów kwalifikowanych. Nabór wniosków trwa do 31 grudnia 2015 r.
Szybka ścieżka to działanie dedykowane małym i średnim przedsiębiorstwom. Dla dużych firm NCBR przewidziało uruchomienie konkursu dofinansowującego badania przemysłowe i prace rozwojowe, którego nabór planowany jest na październik i listopad 2015 r.
Sprawdź Doradztwo europejskie Grant Thornton
Prawie pół miliarda na inwestycję w infrastrukturę B+R
Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw zapewnią środki PO IR. Przewiduje się dotacje na aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę, która posłuży tworzeniu innowacyjnych produktów i usług. Oferowane wsparcie powinno przyczynić się do powstawania działów B+R i laboratoriów w przedsiębiorstwach oraz tworzenia centrów badawczo-rozwojowych. Alokacja przewidziana w ramach działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw wynosi 460 mln zł. Firmy zainteresowane tego typu działaniami będą mogły składać wnioski od początku września do końca października 2015 r.
Wsparcie także na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych
Wdrożenie wyników prac B+R ułatwią przedsiębiorcom środki przeznaczone na działanie 3.2.1 Badania na rynek. Konkurs ma zostać ogłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, a nabór wniosków będzie trwał od 31 sierpnia do 30 września 2015 r. Wsparciem zostaną objęte projekty, w których przewiduje się wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych przez przedsiębiorcę lub nabytych, prowadzących do uruchomienia produkcji nowych produktów. Wnioskodawcą w konkursie mogą być mali i średni przedsiębiorcy. Preferencje zarówno w projektach badawczo-rozwojowych jak i tych polegających na wdrożeniu wyników owych prac uzyskają projekty wpisujące się w Krajowe Inteligentne Specjalizacje.
Innowacyjność i kreatywność polskich firm zostanie doceniona w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020. Zarówno na etapie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych jak i wdrażania ich wyników, a także w przypadku nabycia wyników prac B+R, przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie inwestycji w postaci dotacji. Jej poziom będzie uzależniony w dużej mierze od stopnia rozpowszechnienia wyników projektu. Firmy będą mogły otrzymać premię, w postaci wyższej intensywności finansowania, z tytułu szerokiego oddziaływania projektu na rynku. Istotną zaletą dostępnych konkursów dla przedsiębiorstw jest również przejrzysty i szybki schemat aplikowania o środki unijne.
Autorką publikacji jest Monika Jasieniecka, Specjalista, Doradztwo Europejskie