Dochody studentów to ostatnia kategoria przychodów osób fizycznych, którą omówimy w naszym cyklu. Specjalne zasady opodatkowania dochodów osób uczących się wprowadzono w celu ułatwienia studentom wyjazdów na zagraniczne stypendia. Zgodnie z art. 20 MK OECD.
Świadczenia otrzymywane na utrzymanie, kształcenie lub odbywanie praktyki przez studenta lub praktykanta, który przebywa w pierwszym umawiającym się państwie wyłącznie w celu kształcenia się, odbywania praktyki lub szkolenia, a który ma miejsce zamieszkania w drugim państwie (lub miał bezpośrednio przed przybyciem do pierwszego państwa) nie podlegają opodatkowaniu w pierwszym państwie, jeżeli świadczenia te pochodzą ze źródeł spoza tego państwa.
W świetle regulacji świadczenia otrzymywane przez studenta są opodatkowane tylko w kraju jego rezydencji pod warunkiem spełnienia trzech następujących warunków:
- student /praktykant jest rezydentem tego państwa (tj. innego państwa niż kraj goszczący, w którym pobiera nauki) lub był jego rezydentem tego tuż przed przybyciem do kraju studiów/praktyki,
- celem przebywania w kraju studiów/praktyki jest wyłącznie pobieranie nauki,
- płatności otrzymane przez studenta/praktykanta (stypendium na utrzymanie, zapłata czesnego itp.) są otrzymywane ze źródeł zlokalizowanych poza krajem, w którym pobiera on naukę.
Sprawdź Ceny transferowe Grant Thornton