Licencja vs. przeniesienie praw autorskich do utworu
W ramach licencji, licencjodawca (twórca) upoważnia licencjobiorcę do korzystania z utworu w określony sposób przez określony czas. Nie przenosi zaś praw autorskich do tego utworu, prawa te w dalszym ciągu pozostają po stronie licencjodawcy (inaczej niż w przypadku umowy o przeniesienie praw autorskich). Przykładowo, zlecając grafikowi stworzenie logo, warto zawrzeć umowę o przeniesienie praw autorskich. Natomiast przy korzystaniu z programu do obsługi księgowości wystarczające może okazać się zawarcie umowy licencyjnej. Wybór jednej z tych umów zależy od zamierzonego sposobu i zakresu korzystania z utworów. Decyzję o tym, w którą stronę iść (umowa o przeniesienie praw vs. licencja) należy podjąć po dokładnym rozważeniu okoliczności danej sprawy. Warto też zwracać uwagę na precyzyjne formułowanie postanowień umów prawa autorskiego. Gdy treść umowy jest niejednoznaczna lub występują w niej sprzeczności co do tego, czy mamy do czynienia z przeniesieniem czy licencją, uważa się, że twórca udzielił licencji.
Licencja do korzystania z utworu wyłączna a niewyłączna
W ramach licencji wyłącznej, licencjobiorca pozostaje wyłącznie uprawniony do korzystania z utworu w określony sposób (przy czym z reguły licencjodawca może w takim przypadku również korzystać z utworu). Udzielenie licencji niewyłączonej natomiast nie ogranicza udzielenia przez twórcę upoważnienia również innym osobom do korzystania z utworu w taki sam sposób. Umowa licencyjna wyłączna wymaga zachowania formy pisemnej (zawarcie takiej umowy w formie e-mailowej nie będzie wystraczające).
Z reguły licencjobiorca nie może udzielać dalszych licencji (sublicencji). Jeśli zatem licencja udzielana jest jedynie na rzecz spółki-matki, umowa licencyjna musi regulować również zgodę na udzielanie sublicencji przez spółkę-matkę na rzecz pozostałych spółek z grupy (jeśli pozostaje to istotne dla działalności grupy). Należy jednak pamiętać, że sublicencja wygasa najpóźniej w momencie wygaśnięcia umowy licencyjnej, z którą jest powiązana.
Podsumowanie
- W ramach licencji, licencjodawca (twórca) upoważnia licencjobiorcę do korzystania z utworu w określony sposób.
- Licencja nie jest skuteczna wobec nabywcy majątkowych praw autorskich.
- Licencja może być udzielona na czas oznaczony, jak i nieoznaczony, może być zarówno wyłączona, jak i niewyłączna.
- Licencje udzielone na czas oznaczony dłuższy niż 5 lat lub czas nieoznaczony mogą zostać wypowiedziane; z dużą ostrożnością należy sporządzać zapisy umowne mające na celu wykluczenie możliwości wypowiedzenia takich umów przez określony czas.