Czym jest doradztwo podatkowe przy połączeniach i przekształceniach?
Połączenie, przekształcenie, likwidacja czy aport – każdy z tych niecodziennych procesów wywołuje różnorodne skutki podatkowe na wielu płaszczyznach podatkowych. Dotyczy to podatków dochodowych, VAT, PCC, czy podatków lokalnych. Szereg procesów może być neutralnych podatkowo, choć zawsze jest to obwarowane licznymi warunkami. W efekcie, planując bądź realizując proces reorganizacyjny należy zadbać o kompleksowe wsparcie, ekspercką wiedze i doświadczenie, w szczególności w kwestiach podatkowych.
-
Dla kogo jest doradztwo podatkowe przy połączeniach i przekształceniach?
Z doradztwo podatkowego przy połączeniach i przekształceniach powinny skorzystać firmy, które czekają zmiany organizacyjne. Mogą być one podyktowane różnymi przyczynami – zmiana składu wspólników, przekazanie biznesu dzieciom, nowe cele i inwestycje, czy wymogi ze strony banków.
-
Kiedy skorzystać z doradztwa podatkowego przy połączeniach i przekształceniach?
Doradzamy nie tylko na etapie planowania, ale również na etapie wdrożenia, wskazując jak przeprowadzić proces prawidłowo pod względem rozliczeń podatkowych i jednocześnie bez zbędnych komplikacji dla prowadzonego biznesu.
-
Jakie są korzyści z doradztwa podatkowego przy połączeniach i przekształceniach?
Doradca podatkowy zwróci uwagę na zagadnienia, które mogą mieć ogromny wpływ na bieżącą działalność, np. kwestię prawidłowego fakturowania, rozliczania poszczególnych transakcji czy chociażby działania kas fiskalnych na etapie przekształcenia, połączenia czy podziału.
Zakres wsparcia
-
Analiza skutków planowanej transakcji
Podstawowym zadaniem jest analiza wszelkich konsekwencji planowanej transakcji reorganizacyjnej. Precyzyjne ustalenie konsekwencji podatkowych bazowego scenariusza, warunków jego realizacji oraz potencjalnych ryzyk, powiązanie ich z konsekwencjami natury prawnej i bilansowej pozostaje fundamentem procesu i często punktem wyjścia do kreślenia ewentualnych scenariuszy alternatywnych i wyboru finalnej optymalnej ścieżki reorganizacji biznesu.
-
Identyfikacja i analiza możliwych wariantów alternatywnych
Praktyka dowodzi, iż najczęściej możliwych jest co najmniej kilka dróg pozwalających na osiągniecie wyznaczonych celów biznesowych związanych z reorganizacją biznesu. Co więcej, analizy skutków prawnych, podatkowych i bilansowych scenariusza bazowego często prowadzą do konkluzji o konieczności rozważenia ścieżek alternatywnych. W konsekwencji, identyfikujemy możliwie alternatywne opcje analizując ich skutki, zalety, wady i ryzyka porównując z konsekwencjami scenariusza bazowego.
-
Wsparcie w wyborze optymalnej struktury
Wspieramy w podjęciu decyzji w sposób w pełni świadomy, kreśląc możliwe scenariusze i ich konsekwencje, dzieląc się też naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami w podobnych okolicznościach. Z uwagi na wagę procesów reorganizacyjnych, zwykle konieczne jest wyważenie elementów biznesowych, prawnych, podatkowych, finansowych i bilansowych, w tym umiejętne, profesjonalne i skuteczne prowadzenie uzgodnień z wszelkimi interesariuszami, których bezpośrednio lub pośrednie dotyka proces reorganizacji
-
Bieżące wsparcie w trakcie i po procesie
Wspieramy klientów w trakcie całego procesu nie tylko na etapie planowania ale również jego implementacji. Bazując na bogatym doświadczeniu w realizacji procesów reorganizacyjnych, z wyprzedzeniem identyfikujemy wyzwania i trudności związane z realizacją procesu, przygotowując organizację do możliwie sprawnego i bezpiecznego przejścia procesu reorganizacyjnego umożliwiając przedsiębiorcom utrzymanie koncentracji uwagi na biznesie. Na bieżąco wspieramy służby wewnętrzne w rozwiązywaniu licznych zagadnień podatkowych, które towarzyszą danemu procesowi.
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
-
Pozyskanie wymaganych informacji i dokumentów
Rzetelna analiza wymaga pozyskania pakietu informacji i dokumentów dotyczących poszczególnych podmiotów, celów biznesowych, zależności, priorytetów, ograniczeń dla potrzeb analiz dotyczących możliwych scenariuszy.
-
Prace analityczne
W oparciu o pozyskane informacje i dokumenty dokonywane są prace analityczne w zakresie niezbędnym do osiągnięcia wyznaczonych celów związanych z analizą skutków podatkowych scenariusza bazowego, identyfikacją opcji alternatywnych i finalnie wypracowaniem optymalnej formuły reorganizacji przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa podatkowego procesu.
-
Wypracowanie optymalnego scenariusza
Doradcy dzielą się wnioskami z dokonanych analiz i zwykle w trybie warsztatowym, wspólnie z klientem a niekiedy również inwestorem wypracowywany jest scenariusz lub kilka wariantów działań uznawanych na optymalne i adekwatne do specyfiki danej sytuacji
-
Działania wdrożeniowe
W zależności od przebiegu procesu, istoty i poziomu skomplikowania wdrażanego scenariusza, doradcy na bieżąco wspierają na etapie implementacji. Z wyprzedzeniem identyfikujemy wyzwania i trudności związane z realizacją procesu, przygotowując organizację do możliwie sprawnego i bezpiecznego przejścia procesu reorganizacyjnego umożliwiając przedsiębiorcom utrzymanie koncentracji uwagi na biznesie.
Rzetelna analiza wymaga pozyskania pakietu informacji i dokumentów dotyczących poszczególnych podmiotów, celów biznesowych, zależności, priorytetów, ograniczeń dla potrzeb analiz dotyczących możliwych scenariuszy.
Analiza efektywnej stawki podatkowej Grup Kapitałowych z GPW.
Dlaczego Grant Thornton?
Doradcy podatkowi Grant Thornton od ponad 25 lat wspierają swoich klientów, zarówno na etapie planowania, przygotowywania, jak i przeprowadzania przekształceń i innych działań reorganizacyjnych. Jesteśmy specjalistami od zarządzania skutkami podatkowymi takich procesów jak: przekształcenie spółki, połączenie spółki, podział spółki, likwidacja spółki, czy wniesienie przedsiębiorstwa do spółki.
Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam przeprowadzić diagnozę sytuacji oraz zaproponować optymalny zakres i sposób przeprowadzenia reorganizacji z uwzględnieniem nie tylko aspektów podatkowych, ale również prawnych, księgowych i biznesowych.
-
30 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
2400+
zadowolonych klientów rocznie