Dla wielu podmiotów, podatników podatku dochodowego od osób prawnych, nieuchronnie zbliża się termin do rozliczenia podatku CIT. Jak wynika z obserwacji Grant Thornton, zawsze przy rozliczeniu pojawiają się wątpliwości, czy wszystkie zdarzenia zostały ujęte zgodnie z obecnym stanowiskiem organów podatkowych. Dlaczego organów, a nie Ustawy CIT? Bo tak to już jest w naszej rzeczywistości, że przepisy prawa swoje a zdanie osób kontrolujących rozliczenia podatkowe swoje.
Trudno więc często podjąć decyzję, co do kwalifikacji przychodów i kosztów, jeżeli nie wiadomo, czy za jakiś czas ocena organów podatkowych może być odmienna od obecnej linii orzeczniczej. Najczęstsze problemy, jakie pojawiają się przy rozliczeniu podatku dochodowego
- Kwalifikacji nietypowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
- Ujęcia kosztów do właściwego okresu.
- Momentu rozpoznania przychodów, w szczególności przy niestandardowych operacjach lub tzw. usługach ciągłych.
- Ujęcia korekt przychodów czy kosztów, w tym dotyczących bonusów i rabatów.
- Rozliczenia kosztów przy usługach rozliczanych dla celów bilansowych jako kontrakty długoterminowe.
- Kwalifikacji wydatków na remont/ulepszenie środków trwałych.
- Identyfikacji wydatków na nabycie praw autorskich lub innych wartości niematerialnych i prawnych.
- Identyfikacji obowiązku w podatku u źródła.
- Rozliczenia różnic kursowych.
- Odsetek od pożyczek/kredytów udzielonych przez podmioty powiązane.
- Rozliczeń pomiędzy jednostkami powiązanymi.
Powyżej podane przykłady to tylko mała lista zagadnień, nad którymi trzeba się jeszcze raz pochylić, ostatecznie deklarując przychody i koszty. Błąd może często drogo kosztować (odsetki; odpowiedzialność karno-skarbowa).
Warto więc wygospodarować trochę czasu, aby jeszcze raz przejrzeć wcześniej stosowane zasady, sprawdzić, czy aby nie występują ryzyka, dla wcześniejszych kwalifikacji danych zdarzeń, ze względu na obecną linię orzeczniczą.
A może jak w znanym teleturnieju, warto skorzystać z kół ratunkowych: pół na pół (np. rzut monetą), podpowiedź publiczności (ogólnie dostępny dr Google) lub zadzwonić do przyjaciela (np. Grant Thornton