Jak założyć firmę?
Zespół kancelarii prawnej Grant Thornton wspiera Klientów w procesie założenia firmy w Polsce i za granicą. Doradzamy w jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą oraz jak założyć spółkę albo oddział i przedstawicielstwo, przy uwzględnieniu specyfiki danej branży oraz indywidualnych oczekiwań dotyczących struktury własnościowej i sposobu zarządzania.
-
Jak założyć spółkę z o.o. i spółkę akcyjną?
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej składa się z następujących kroków: zawarcie umowy spółki, powołanie pierwszego zarządu, założenie rachunku bankowego, zawarcie umowy najmu, wniesienie wkładów na kapitał zakładowy, złożenie wniosku o rejestrację spółki, rejestracja spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, rejestracja spółki w urzędzie skarbowym, GUS oraz ZUS, zgłoszenie VAT, ujawnienie danych beneficjenta rzeczywistego.
-
Jak założyć spółkę jawną i spółkę komandytową?
Założenie spółki jawnej i komandytowej składa się z następujących kroków: zawarcie umowy spółki, złożenie wniosku o rejestrację spółki, rejestracja spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, założenie rachunku bankowego, zawarcie umowy najmu, rejestracja spółki w urzędzie skarbowym, GUS oraz ZUS, zgłoszenie VAT, ujawnienie danych beneficjenta rzeczywistego.
-
Jak założyć oddział firmy w Polsce?
Założenie oddziałów obejmuje następujące etapy: podjęcie uchwał ustanawiających oddział przez właściwe organy spółki matki, złożenie wniosku o rejestrację spółki, rejestracja oddziału w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, założenie rachunku bankowego, zawarcie umowy najmu, rejestracja spółki w urzędzie skarbowym, GUS oraz ZUS, zgłoszenie VAT spółki matki.
Zakres wsparcia
Wspieramy klientów w procesie założenia działalności, począwszy od doradztwa związanego z wyborem odpowiedniej formy prawnej, poprzez przygotowanie wymaganych przepisami prawa dokumentów niezbędnych do jej zarejestrowania w sądzie oraz odpowiednich urzędach i instytucjach. Celem naszych prac jest sprawna rejestracja spółki albo oddziału i przedsiębiorstwa oraz doradztwo związane z faktycznym uruchomieniem działalności.
- Pomoc w wyborze formy prawnej działalności
Naszym zadaniem jest wsparcie klienta w wyborze optymalnej formy prowadzenia działalności i ułożeniu biznesu w najbardziej efektywny finansowo i podatkowo sposób, przy jednoczesnym zachowaniu możliwie największego poziomu bezpieczeństwa majątku spółki, jej właścicieli oraz członków zarządu, a także uwzględnieniu indywidualnych potrzeb przedsiębiorców związanych z funkcjonowaniem firmy oraz mechanizmów zarządzania.
- Wsparcie w procesie rejestracji spółki
Zarówno z udziałem polskiego, jak i obcego kapitału, obejmujące przygotowanie umowy/statutu spółki, umowy pomiędzy właścicielami oraz wszelkich niezbędnych dokumentów związanych z utworzeniem podmiotu.
- Wsparcie w procesie rejestracji oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych w Polsce
Obejmuje analizę dokumentów korporacyjnych przedsiębiorstwa zagranicznego, przygotowanie projektów dokumentów ustanawiających oddział lub przedstawicielstwa oraz wszelkich dokumentów stanowiących niezbędne załączniki do rejestracji oddziału w rejestrze przedsiębiorców i rejestracji przedstawicielstwa w rejestrze przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.
- Przygotowanie wewnętrznych regulaminów
Określają zasady funkcjonowania organów spółki oraz ich wzajemne relacje.
- Sporządzenie harmonogramu procesu oraz bieżący nadzór nad jego realizacją
W tym koordynacja przepływu informacji i dokumentów.
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
- Etap koncepcyjny:
Konsultacje z klientem ustalenie najbardziej optymalnej formy prowadzenia działalności (tj. wybór rodzaju spółki) oraz uzgodnienie struktury własnościowej i sposobu zarządzania.
- Etap wdrożeniowy:
Krok 1: Przygotowanie umowy spółki odpowiadającej potrzebom klienta i podstawowym założeniom, ustalonym w ramach etapu koncepcyjnego. Po weryfikacji założeń przez klienta, zostaje przygotowana ostateczna treść umowy spółki oraz komplet dodatkowych dokumentów niezbędnych do założenia i rejestracji podmiotu w sądzie
Krok 2: Zawarcie umowy i podpisanie dodatkowych dokumentów. Umowa może zostać zawarta przez klienta osobiście albo na podstawie pełnomocnictw, bez fizycznego udziału przedsiębiorcy w czynnościach.
Krok 3: Złożenie wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego („KRS”)
Krok 4: Po wpisie podmiotu do KRS konieczne jest ustalenie i zgłoszenie danych beneficjenta rzeczywistego w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych oraz rejestracja w odpowiednich urzędach i instytucjach (np. urząd skarbowy, GUS, ZUS).
Krok 5: Zawarcie odpowiednich umów, dopełnienie formalności organizacyjnych i faktyczne uruchomienie działalności.
Konsultacje z klientem ustalenie najbardziej optymalnej formy prowadzenia działalności (tj. wybór rodzaju spółki) oraz uzgodnienie struktury własnościowej i sposobu zarządzania.
Rola doradcy jest bardzo istotna w procesie założenia firmy. Pozwala na istotne usprawnienie procedury oraz ułożenie biznesów w sposób, który będzie ograniczał ryzyka związane z biznesem w przyszłości.
Dlaczego Grant Thornton?
Korzystamy z kompleksowej wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów, dzięki czemu rejestracja spółki przebiega sprawnie, przy możliwie najmniejszym zaangażowaniu ze strony Klienta. Wspieramy Klientów krajowych i zagranicznych, będących zarówno dużymi korporacjami, jak i małymi i średnimi przedsiębiorcami. Doradzamy tym, którzy nie wiedzą w jakiej formie prowadzić biznes oraz jak założyć i jak zarejestrować spółkę.
-
30 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
2400+
zadowolonych klientów rocznie