W ostatnich artykułach cyklu prezentowaliśmy zasady opodatkowania zysków z przeniesienia własności majątku. Najczęstszą z sytuacji, gdy sięgamy po analizę przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie opodatkowania zysków z przeniesienia własności majątku, jest moment transgranicznej sprzedaży udziałów/akcji spółek, w tym w szczególności udziałów/akcji spółek nieruchomościowych. Dzisiaj chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na dwie kolejne regulacje art. 13 MK OECD, które również mają istotne znaczenie dla opodatkowania operacji transgranicznych.
Pierwszą z regulacji jest art. 13 ust. 2 MK OECD, którzy brzmi:
2. Zyski z przeniesienia własności majątku ruchomego stanowiącego część majątku zakładu, który przedsiębiorstwo jednego umawiającego się państwa posiada w drugim umawiającym się państwie, łącznie z zyskami, które pochodzą z przeniesienia tytułu własności takiego zakładu (odrębnie albo razem z całym przedsiębiorstwem), mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.
Zgodnie z zasadą wyrażoną w przepisie, zyski ze zbycia majątku ruchomego, który wykorzystywany jest, i służy do prowadzenia działalności gospodarczej zakładu, który podmiot posiada w drugim umawiającym się państwie, powinien być opodatkowany w tym państwie gdzie znajduje się zakład. Przepis ten dotyczy zbycia:
- poszczególnych elementów majątku ruchomego zakładu,
- całego zakładu
- przedsiębiorstwa, którego zakład jest częścią
W szczególności chcielibyśmy zwrócić uwagę na ostatnią sytuację, gdy dochodzi do zbycia przedsiębiorstwa, które prowadzi działalność poprzez zakłady (np. oddziały) w innych krajach.
W świetle MK OECD część zysków ze sprzedaży takiego przedsiębiorstwa winna być opodatkowana w tych krajach, gdzie posiada ono zakłady.
Reasumując, art. 13 ust. 2 MK OECD ma zastosowanie w przypadku zaistnienia następujących przesłanek:
- rezydent jednego państwa (np. firma z Niemiec) posiada zakład na terytorium innego Państwa (np. Polski)
- rezydent dokonuje zbycia elementów majątku ruchomego należącego do zakładu zlokalizowanego w Polsce, lub też zbywa cały zakład, lub też całe swoje przedsiębiorstwo, którego elementem jest zakład
- w związku ze zbyciem majątku, o którym mowa powyżej, osiągnięto zysk
Sprawdź Interpretacje indywidualne Grant Thornton