Pracodawca zatrudniając osobę fizyczną jako: pracownika, zleceniobiorcę, wykonawcę (umowa o dzieło) lub firmę, może zetknąć się z różnorodnymi potrąceniami z uzyskiwanych przez te osoby przychodów. Mogą to być potrącenia dobrowolne lub obowiązkowe, a niestety coraz częściej możemy spotkać się z zajęciami komorniczymi.
Zadaniem komornika jest prowadzenie postępowania tak, żeby skutecznie ściągnąć z majątku dłużnika (czyli naszego pracownika) należności dla wierzyciela (czyli instytucji lub osobie, której pracownik jest winny, najczęściej pieniądze). Przepisy prawa określają, co dokładnie we wskazanych przez wierzyciela ramach, może zająć komornik, a co powinien pozostawić dłużnikowi jako środki niezbędne do życia i utrzymania. Komornik, może więc zająć poszczególne składniki majątku (np. ruchomości lub nieruchomości), a następnie sprzedać je w trybie licytacji publicznej.
Ta procedura jest skomplikowana i długotrwała. Dlatego też najczęściej komornicy najpierw rozpoczynają realizację zajęcia od wynagrodzenia, ponieważ jest to prostszy sposób odzyskania długu. Dopiero, gdy zajęcie wynagrodzenia za pracę czy zlecenia będzie nieskuteczne, zaczynają zajmować inne źródła (konto w banku), majątek ruchomy oraz nieruchomości.
W kwestii potrąceń Pracodawcę obligują przepisy: Kodeksu Pracy (w przypadku pracowników) oraz Kodeksu Cywilnego (dla osób zatrudnionych w innych formach niż umowa o pracę).
W pierwszej kolejności zajmijmy się potrąceniami dla pracowników. Kodeks Pracy pod tym względem jest bardzo rygorystyczny i art. 87 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) mówi, że z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – potrąceniu, bez wyrażenia zgody przez pracownika, podlegają tylko:
a. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
b. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (niespłacone pożyczki w bankach, mandaty, składki ZUS itp.),
c. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
d. kary pieniężne za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bhp, ppoż, opuszczanie pracy bez usprawiedliwienia, stawianie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy (art. 108 K.p.).
Sprawdź Outsourcing rachunkowości Grant Thornton