We wtorek Minister Finansów wydał interpretację ogólną, która rozwiewa pewne wątpliwości dotyczące tego, kto ma obowiązek składać informacje. Niestety – nie jest to interpretacja korzystna dla podatników, szczególnie podmiotów zagranicznych.
Podsumowanie
- Minister Finansów w interpretacji ogólnej wskazał, że obowiązek sprawozdawczy mają nie tylko podmioty krajowe, ale także podmioty mające siedzibę za granicą, o ile są pośrednimi czy bezpośrednimi udziałowcami spółki nieruchomościowej.
- Obowiązek informacyjny powstaje bez względu na to, czy w roku podatkowym, na koniec którego składana jest informacja, uzyskany został przychód (dochód) udziału w spółce nieruchomościowej.
- Obowiązek sprawozdawczy aktualizuje się już z tytułu samego pośredniego posiadania udziałów w spółce nieruchomościowej.
- Zakres obowiązków sprawozdawczych jest bardzo szeroki i obejmuje podmioty, które mogą nie być świadome takich obowiązków.
Treść interpretacji ogólnej dot. spółek nieruchomościowych
28 lutego 2023 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dot. spółek nieruchomościowych, w której rozwiał część wątpliwości (zaledwie ułamek) związanych z obowiązkami sprawozdawczymi spółek nieruchomościowych.
Minister Finansów wyjaśnia, że zdecydował się na wydanie interpretacji z uwagi na fakt, że powstały wątpliwości co do kręgu podmiotów obowiązanych do składania ww. informacji Szefowi KAS. W szczególności, czy dla zaistnienia obowiązku informacyjnego wystarczy sam fakt posiadania udziałów (akcji) lub innych praw w spółce nieruchomościowej, czy też konieczne jest istnienie obowiązku podatkowego w Polsce z jakiegokolwiek tytułu w roku podatkowym, którego dotyczy ta informacja.
Z interpretacji wynika, że skoro celem przepisów dot. sprawozdawczości spółek nieruchomościowych jest pozyskanie przez administrację skarbową informacji o podmiotach, które mogą być zobowiązane do zapłaty podatku w Polsce w przypadku zbycia udziałów (akcji) w spółce nieruchomościowej, to obowiązkiem w ww. zakresie objęte są podmioty, które choćby potencjalnie mogą być podatnikami. Nawet jeżeli w roku, na koniec którego składana jest informacja, nie uzyskały żadnego przychodu i nie uzyskały statusu podatnika.
Moim zdaniem powyższa teza kłóci się z brzmieniem przepisu, który wprost przecież wskazuje, że informację składać powinni podatnicy podatku dochodowego. Nie sposób zgodzić się z taką rozszerzającą interpretacją przepisów.
Ważny fragment
Co więcej, Minister Finansów w interpretacji wskazuje również, że obowiązek informacyjny dotyczy zarówno podmiotów będących polskimi rezydentami podatkowymi, jak i podmiotów niebędących polskimi rezydentami podatkowymi, tj. podmiotów nieposiadających miejsca zamieszkania albo siedziby lub zarządu na terytorium Polski.
Powyższe jest o tyle problematyczne, że zagraniczne podmioty co do zasady nie posiadają numeru NIP, co w praktyce uniemożliwia złożenie informacji podatkowej.
Interpretacja ogólna nie jest korzystna i w sposób rozszerzający określa obowiązki sprawozdawcze wspólników spółek nieruchomościowych.
Z uwagi na zbliżający się termin złożenia informacji podatkowych przez spółki nieruchomościowe i ich wspólników, należy jak najszybciej przeanalizować obowiązki w tym zakresie. Informacje wymagane przepisami ustawy CIT oraz PIT są bowiem bardzo złożone, a ich przygotowanie – czasochłonne.
Czytaj więcej: Termin na składanie przez spółki nieruchomościowe informacji o ich strukturze – bez zmian