[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej jego streszczenie]
W czerwcu liczba ofert pracy wyniosła 280 tys. i tym samym ponownie notujemy na rynku pracy ujemną dynamikę względem zeszłego roku. Aktualny wynik jest o 8 tys. niższy niż w analogicznym miesiącu rok temu i aż o 32 tys. niższy niż w czerwcu dwa lata temu. Jedynie w stosunku do czerwca 2020 roku obecny odczyt jest wyraźnie wyższy (o 34 tys. ofert), jednak należy pamiętać, że był to okres silnego kryzysu na rynku pracy w Polsce, który był spowodowany pandemią.
Z uwagi na fakt, że od pół roku obserwujemy naprzemienne ujemne i dodatnie roczne dynamiki, to najlepszą miarą faktycznej sytuacji na rynku rekrutacyjnym wydaje się średnia krocząca dynamik z trzech ostatnich miesięcy – obecnie wynosi ona -4 proc. – to oznacza, że popyt na pracowników w polskiej gospodarce jest tylko trochę niższy niż przed rokiem. Dodatkowo biorąc pod uwagę skalę obecnych problemów kosztowych, z jakimi mierzą się pracodawcy, spadek ten wydaje się mimo wszystko stosunkowo niewielki.
Sytuacja pracowników na rynku pracy wciąż wydaje się zatem dobra, a niewielki czerwcowy spadek w liczbie ofert nie powinien znacznie wpływać na aktualną sytuację na rynku pracy. Pracodawcy wciąż licznie tworzą nowe etaty, a ryzyko bezrobocia pozostaje dla większości pracowników nadal raczej małe.
Monitoring procesów rekrutacyjnych na polskim rynku pracy
EDYCJA XXXVIII: Czerwiec 2023