[Pobierz raport lub przeczytaj poniżej streszczenie]
JPK_CIT – co to jest i co się zmieni?
Już dziś, przepisy Ordynacji podatkowej nakładają na podatników, którzy prowadzą księgi w formie elektronicznej, szereg obowiązków z zakresu raportowania, w tym obowiązek przekazywania pliku JPK_KR. Jest on jednak składany wyłącznie na żądanie organów podatkowych, w trakcie prowadzonych przez nich czynności sprawdzających czy postępowań kontrolnych – teraz zostanie rozszerzony i rozbudowany o komponent podatkowy. Nowy obowiązek raportowania będzie skutkował koniecznością corocznego przesyłania dwóch elektronicznych raportów w formie plików XML:
- JPK_KR_PD – księgi rachunkowe i rozliczenie podatku dochodowego,
- JPK_ST_KR – środki trwałe i wartości niematerialne i prawne.
Podatnicy staną zatem po raz kolejny przed wyzwaniem dostosowania swoich systemów oraz procedur wewnętrznych do nowych wymogów legislacyjnych, a organy podatkowe będą miały do dyspozycji kolejne rozwiązanie, które znacząco zwiększy ich możliwości analityczne.
Firmy nie spieszą się z wdrożeniem JPK_CIT
Na chwilę obecną (październik 2024 r.) mniej niż 1% firm deklaruje, że jest w pełni przygotowana do nowych obowiązków. Co trzecia badana spółka przyznaje jednak, że rozpoczęła działania w tym kierunku. Pozostałe podmioty – ponad 60% – jeszcze nie zaczęły przygotowań.
Niespieszne tempo przystosowywania firm do nowych obowiązków wynika zapewne z harmonogramu wdrażanie JPK_CIT, który przewiduje stopniowe obejmowanie nowymi regulacjami kolejnych grup podatników. W pierwszej kolejności (od 31 grudnia 2024 r.) dotkną one największe podmioty – firmy o przychodach przekraczających 50 mln euro rocznie oraz podatkowe grupy kapitałowe (PGK). Od 31 grudnia 2025 r. do grupy tej dołączą wszyscy podatnicy CIT zobowiązani do przesyłania JPK_VAT, a rok później – pozostali podatnicy CIT. Większość firm ma zatem jeszcze czas na przygotowania, jednak – jak się okazuje – wdrożenie nowych obowiązków nie jest proste.
JPK_CIT kłopotliwym obowiązkiem?
Firmy nie mają wątpliwości, że nowe obowiązki JPK_CIT to przede wszystkim wzrost obciążenia dla ich działów finansowo-księgowych. Takiego zdania jest aż 70% ankietowanych.
Przedstawiciele przedsiębiorstw obawiają się także, że nowe obowiązki przyczynią się do zwiększenia ryzyka kontroli podatkowych w firmach – takiej odpowiedzi udzieliło 25% badanych. Wkrótce organy podatkowe otrzymają informacje na temat każdego pojedynczego księgowania, kartotekę kontrahentów, wystandaryzowane zestawienie obrotów i sald w ramach uniwersalnego planu kont, czy zestawienie różnic między wynikiem księgowym, a podatkowym. Informacje te mogą bez wątpienia posłużyć do przekrojowej analizy wielu obszarów, a w konsekwencji zwiększyć efektywność wykrywania nieprawidłowości.
Mniej firm dostrzega pozytywne skutki wprowadzenia nowych regulacji – 24% twierdzi, że dzięki nim poprawi się jakość danych finansowych i podatkowych, a po 9%, że usprawnią one procesy wewnętrzne i umożliwią lepsze zarządzanie danymi. Jedynie 8% badanych uważa, że wdrożenie obowiązków w ramach JPK_CIT pozostanie bez większego wpływu na ich organizację, a 10% nie ma zdania na temat skutków nowych regulacji.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Wyzwania związane z wdrożeniem JPK_CIT
Aktualnie prowadzone przez nas prace nad implementacją JPK_CIT do konkretnych systemów księgowych pozwalają na zidentyfikowanie pewnych obszarów, o które szczególnie należy zadbać z uwagi na pojawiające się i nawarstwiające wątpliwości oraz wyzywania wynikające z ich neutralizowania.
Przede wszystkim istotne jest zidentyfikowanie informacji, które dotąd nie podlegały obowiązkowemu raportowaniu, ale wraz z wejściem w życie JPK_CIT będą wymagane.
Mowa chociażby o:
- Znacznikach kont księgowych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe.
- Nowym węźle Kontrahent, w którym należy wskazać dane kontrahentów, z którymi wystąpiły transakcje w raportowanym okresie.
- Nowym węźle dotyczącym kosztów i przychodów, w którym trzeba będzie raportować min. trwałe i przejściowe różnice pomiędzy zyskiem/stratą dla celów rachunkowych a dochodem/stratą dla celów podatkowych.
Firmy muszą przeprowadzić skrupulatną analizę planu kont bilansowych i wynikowych oraz kont służących do ewidencji podatkowej.
Zapraszamy do lektury raportu!