Znowelizowane przepisy dotyczące cen transferowych, które obowiązują od 2017 r. , wprowadzają szereg nowych obowiązków dla podatników dokonujących transakcji z podmiotami powiązanymi. Jedną z ważniejszych zmian w tym zakresie, jest obowiązek przygotowywania analiz, które będą wskazywały, czy transakcja z podmiotem powiązanym została zrealizowana na warunkach rynkowych.
UWAGA! ZMIANY WESZŁY JUŻ W ŻYCIE – więcej w artykule >>Nowe regulacje w zakresie cen transferowych od 2017 roku<< oraz >>Zmiany w cenach transferowych – ważne interpretacje i wyroki<<
Aktualne przepisy versus planowane zmiany
Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 2017 (ustawa CIT i PIT) podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi nie mieli formalnego obowiązku przedstawiania w dokumentacjach podatkowych analiz rynkowych. Niemniej jednak, , z uwagi na to, że przeprowadzenie takich analiz i przedstawienie ich w dokumentacji wraz z odpowiednią linią argumentacyjną istotnie redukuje ryzyko w zakresie cen transferowych, dlatego też cześć podatników, mimo braku obowiązku, decydowało się na sporządzenie takich analiz i przedstawienie ich w dokumentacji.
Od 2017 roku podatnicy, których przychody lub koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekroczą w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 10.000.000 EURO, będą zobligowani w dokumentacjach podatkowych przedstawić analizy danych podmiotów niezależnych lub danych ustalonych z podmiotem niezależnym, uznanych za porównywalne do warunków transakcji ustalonych z podmiotem powiązanym, wraz z podaniem źródła tych danych.
Warto dodać, że analiza danych porównawczych powinna zawierać dane porównywalne dotyczące polskich podmiotów, jeżeli są one dla podatnika dostępne. W przypadku braku danych niezbędnych do przeprowadzenia analizy rynkowej, podatnik będzie miał obowiązek załączyć do dokumentacji podatkowej opis zgodności warunków transakcji ustalonych z podmiotami powiązanymi, z warunkami, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.
Sprawdź Ceny transferowe Grant Thornton