Od dawna spodziewane było zatem wprowadzenie nowych regulacji, które z jednej strony zrównają status polskich i zagranicznych podmiotów, ale jednocześnie wprowadzą nowe ograniczenia dla wszystkich chcących nabywać ziemię rolną. Zakres zmian jakie weszły w życie 30 kwietnia 2016 r. i skala dodatkowych obowiązujących już ograniczeń powoduje, iż grono przedsiębiorców, którzy muszą pamiętać o nowych przepisach, jest znacznie szersze niż dotychczas.
Podstawowe założenie obrotu gruntami rolnymi
Nowe przepisy co do zasady wstrzymują obrót nieruchomościami rolnymi będącymi własnością Skarbu Państwa przez okres kolejnych 5 lat. Podstawowym sposobem zagospodarowania nieruchomości ma być dzierżawa gruntów.
Z perspektywy wielu przedsiębiorców kluczowy jest jednak z drugi z obszarów wprowadzonych zmian, drastycznie ingerujący w obrót prywatnymi gruntami rolnymi. Podstawowym założeniem nowej ustawy jest możliwość nabywania gruntów wyłącznie przez rolników i to spełniających szereg dodatkowych warunków. Ustawodawca przewidział kilka wyjątków, a do najważniejszych należy obrót gruntami o powierzchni nie przekraczającej 0,3 ha oraz zbywanie ziemi rolnej na rzecz najbliższych.