Grupa VAT nabywa status podatnika VAT z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu grupy, nie wcześniej jednak niż z dniem dokonania rejestracji.
Utworzenie grupy VAT pozwala na uproszczenie transakcji dokonywanych pomiędzy członkami tej samej grupy VAT, bowiem czynności pomiędzy nimi pozostają poza zakresem opodatkowania VAT, a tym samym nie wymagają dokumentowania fakturami. Utworzenie grupy VAT może okazać się korzystne nie tylko dla Podatkowych Grup Kapitałowych, czy dla podmiotów prowadzących działalność zwolnioną z opodatkowania, w tym poprzez generowanie oszczędności, poprawę płynności finansowej wyeliminowanie ryzyk podatkowych oraz ograniczenie obowiązków dokumentacyjnych i administracyjnych, w szczególności w zakresie transakcji wewnątrzgrupowych.
Warto zatem rozważyć utworzenie grupy VAT, ale przed podjęciem decyzji o jej zarejestrowaniu należy opracować zasady rozliczania VAT i dokumentowania transakcji wewnątrz i na zewnątrz grupy VAT, sposobu rozliczeń zdarzeń mających miejsce przed jej powstaniem, zdarzeń zachodzących w toku jej funkcjonowania oraz zasad rozliczeń w związku z utratą przez grupę statusu podatnika VAT.
Grupa VAT – dowiedz się więcej:
- Grupa VAT – istota regulacji
- Praktyczne aspekty funkcjonowania Grupy VAT
- Podatek naliczony w Grupie VAT
Autor: Marta Koniewska