Kiedy warto rozważyć przekształcenie JDG?
W obliczu rosnącej złożoności obowiązków prawnych obciążających przedsiębiorców, czy niepewności wynikającej z nadzwyczajnych zdarzeń jak choćby epidemia COVID czy konflikt w Ukrainie, wysoce ryzykowne jest działanie w formie prawnej, w której ewentualne niepowodzenia i długi przedsiębiorstwa obciążają majątek prywatny właściciela. Ryzyko i skala ewentualnych strat w majątku prywatnym rosną wraz z wielkością biznesu, dlatego optymalny model prowadzenia biznesu może zmienić się na etapie rozwoju firmy czy rozszerzenia skali działalności.
Dodatkowo motywacją do dyskusji na temat zmiany formy prawnej w wielu przypadkach powinny być stale rosnące obciążenia publicznoprawne. Prosta kalkulacja dotycząca obowiązków podatkowych przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze przed i po przekształceniu w jednoosobową sp. z o.o. i wejściu w estoński CIT pokazuje, że prowadzenie jednoosobowej działalności może być nieopłacalne.
Zdarza się również, że dla części przedsiębiorców po wielu latach wytężonej pracy nadchodzi czas decyzji – co dalej z prowadzoną działalnością? W głowie pojawiają się pierwsze myśli dotyczące nadchodzącej emerytury. Wybraną drogą może być przekazanie biznesu kolejnym pokoleniom, sprzedaż firmy czy też stopniowe wycofywanie się z aktywnego prowadzenia biznesu. W tym momencie jednak nieodpowiednia forma prowadzenia biznesu bywa pierwszą przeszkodą.
Niniejszy informator kierujemy do przedsiębiorców prowadzących swoje biznesy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, którzy identyfikują choćby jedną z wyżej wskazanych niedogodności i chcieliby zmienić ten stan rzeczy. Pokażemy dlaczego warto przekształcić JDG i jakie korzyści z tego płyną. Odczarujemy również proces przekształcenia, przedstawimy jak wygląda, ile trwa i ile kosztuje.
Prawne i podatkowe korzyści przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej
Dlaczego prowadzenie biznesu w formie JDG może być nieopłacalne?
Brak podmiotowości prawnej
JDG nie jest osobnym podmiotem prawa. Sama JDG nie jest podmiotem praw i obowiązków oraz nie dokonuje we własnym imieniu czynności prawnych. JDG nie może zaciągać zobowiązań (pożyczek, kredytów, itd.) ani zawierać w swoim imieniu umów, robi to w imieniu firmy osoba fizyczna prowadząca JDG.
Duże ryzyko dla majątku prywatnego
JDG w żaden sposób nie zabezpiecza majątku prywatnego właściciela. Wierzyciele JDG mogą bezpośrednio, w celu egzekucji swoich roszczeń skierować swoje żądania względem majątku prywatnego właściciela, bez konieczności poszukiwania zaspokojenia z majątku JDG. Przedsiębiorca odpowiada całym majątkiem, nawet jeżeli nie jest on wykorzystywany w żaden sposób w działalności gospodarczej. Powyższe ma skutek analogiczny, gdy mamy do czynienia z długami osobistymi przedsiębiorcy np. bank, który udzielił kredytu gotówkowego przedsiębiorcy na cele prywatne ma prawo do zaspokojenia należnych mu wierzytelności również z majątku firmy.
Wysokie obciążenia podatkowe, czyli nieefektywne opodatkowanie
Podatek dochodowy wynoszący 12%/32% w przypadku skali podatkowej, 19% w przypadku stawki liniowej lub do 17% w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Składka zdrowotna w wysokości uzależnionej od dochodu – przy skali podatkowej składka wynosi 9% dochodu, przy podatku liniowym 4,9% dochodu, a w przypadku ryczałtowców składka ta stanowi określony procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Danina solidarnościowa w wysokości 4% od nadwyżki dochodu powyżej 1 mln zł – dla przedsiębiorców, których dochód przekroczył 1 mln zł.
Trudności z zaplanowaniem sukcesji
Co do zasady śmierć przedsiębiorcy prowadzącego JDG, jeżeli nie powołał on za życia zarządcy sukcesyjnego, powoduje brak możliwości kontynuacji działalności firmy. Co prawda istnieje możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy, jednak – choć jest to ważne i wartościowe – nie eliminuje szeregu ryzyk i trudności w skutecznym przetrwaniu firmy w przypadku śmierci lub poważnej choroby przedsiębiorcy.
Ograniczone zainteresowanie inwestorów
Ze względu na brak możliwości przystąpienia do JDG innych wspólników, utrudnione jest pozyskanie inwestorów, którzy wesprą rozwój przedsiębiorstwa działającego w formie JDG lub zdecydują się na jego przejęcie/kupno. Zwykle okazuje się, że przedsiębiorca przed pozyskaniem inwestorów musi przekształcić działalność w spółkę kapitałową, gdyż jest to warunek konieczny dla uzyskania finansowania zewnętrznego.