1 stycznia 2021 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy CIT wprowadzająca rewolucyjną dla wielu przedsiębiorców zmianę zasad opodatkowania spółek komandytowych, zgodnie z którą najpóźniej z dniem 1 maja 2021 r. przestaną być one podmiotami transparentnymi podatkowo i staną się podatnikami CIT.
W przypadku osób będących wspólnikami spółek komandytowych, opłacających do tej pory zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej i osiągających jednocześnie przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej z innego tytułu (np. jako wspólnik spółki jawnej lub z tytułu jednoosobowej działalności gospodarczej), zasadne jest w tym kontekście zweryfikowanie, czy przyjmowana metoda opłacania zaliczek na podatek dochodowy nadal jest dla nich korzystna.
Podsumowanie:
- Z końcem kwietnia 2021 r. wszystkie spółki komandytowe staną się podatnikami CIT
- Zmiana ta wpłynie również na skalę przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej osiąganych przez wspólników spółek komandytowych
- Wspólnicy, którzy nadal uzyskiwać będą dochody jako wspólnicy spółek jawnych lub osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą powinni rozważyć rezygnację z zaliczek uproszczonych.
Nasz ekspert Szymon Konieczny jest do Twojej dyspozycji.
Zmiana zasad opodatkowania spółek komandytowych
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2020r., spółka komandytowa, podobnie jak chociażby spółka jawna i spółka partnerska, nie była podatnikiem podatku dochodowego (była podmiotem transparentnym podatkowo). Tym samym, dochód uzyskiwany w ramach spółki komandytowej (jako dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej) podlegał opodatkowaniu przez jej wspólników zgodnie z przypadającym na nich udziałem w zysku.
Obecnie, ustawodawca zbliżył zasady opodatkowania spółki komandytowej i spółek kapitałowych, czy spółki komandytowo-akcyjnej, włączając spółkę komandytową w krąg podmiotów będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Zasadniczo zmiana ta weszła w życie od 1 stycznia 2021 r., przy czym na mocy przepisów przejściowych ostatnie spółki komandytowe staną się podatnikami z dniem 1 maja 2021 r.
Nowelizacja Ustawy CIT dotknie nie tylko samych spółek komandytowych, ale również ich wspólników, którzy dotychczas na bieżąco opodatkowywali dochody generowane przez spółki
Status spółek komandytowych a metoda zapłaty zaliczek
Zmiana zasad opodatkowania spółek komandytowych znacznie ograniczy zakres przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, osiąganych przez ich wspólników. W praktyce oznacza to, że:
- podatnicy, którzy dotychczas osiągali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej wyłącznie za pośrednictwem spółki komandytowej, przestaną uzyskiwać ww. przychody, a tym samym utracą tytuł do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy,
- podatnicy, którzy poza spółką komandytową uzyskują przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej również z innych tytułów (np. jako wspólnicy spółek jawnych lub osoby prowadzące jednoosobową działalność), co do zasady nadal będą zobowiązani do regularnego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.
Warto jednak zauważyć, że w drugim przypadku skala uzyskiwanych przychodów w większości przypadków ulegnie istotnemu zmniejszeniu. Jeżeli osoby takie uiszczały do tej pory zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej, powinny rozważyć zmianę przyjmowanych zasad i opłacanie zaliczek w oparciu o wartość bieżących dochodów. Decyzja taka powinna zostać podjęta najpóźniej 22 lutego 2021 r., kiedy upływa termin zapłaty pierwszej zaliczki na podatek dochodowy w 2021 r. dla podatników płacących zaliczki miesięczne. Jeśli podatnik chce zrezygnować z tej formy, powinien za pierwszy okres skalkulować i opłacić zaliczkę na podatek wg zasad ogólnych, a nie jak dotychczas w formie uproszczonej.
Zmiana zasad opodatkowania spółek komandytowych wpływa bezpośrednio nie tylko na same spółki, ale również na ich wspólników. Osoby, które do tej pory uiszczały zaliczki na podatek w formie uproszczonej, a jednocześnie w 2021 r. nadal będą uzyskiwały przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (jako wspólnicy spółek jawnych lub osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), powinny rozważyć rezygnację z opłacania zaliczek w formie uproszczonej. W obecnie obowiązującym stanie prawnym nie wymaga to dokonywania zgłoszenia do urzędu skarbowego – o wybranej metodzie opłacania zaliczek informuje się bowiem w deklaracji podatkowej składanej za dany rok podatkowy, przy czym decyzja w tym zakresie powinna być de facto podjęta z terminem zapłaty pierwszej zaliczki na podatek dochodowy za rok 2021.
AUTOR: Szymon Konieczny