Już od 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje w zakresie sporządzania dokumentacji podatkowych, dotyczących transakcji oraz innych zdarzeń, jakie mają miejsce pomiędzy podmiotami powiązanymi. Co do zasady pierwsze dokumentacje podatkowe składane są za rok 2017, więc podatnicy mieli sporo czasu na przygotowanie się do zmian. Gdy pojawiały się wątpliwości, chętnie korzystali z możliwości złożenia wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej.
Jedną z zasadniczych wątpliwości podatników było ustalenie, czy wskazany w art. 9a ust. 1d ustawy o CIT limit transakcji lub innych zdarzeń jednego rodzaju, mających istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika należy odnosić osobno do każdej transakcji jednego rodzaju zawartej z danym podmiotem powiązanym.
W tym zakresie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydawał interpretacje indywidualne, zgodnie z którymi wartości transakcji jednego rodzaju lub innych zdarzeń dla celów ustalenia obowiązku w zakresie sporządzenia dokumentacji podatkowej należy skalkulować odrębnie dla każdego podmiotu powiązanego. Takie interpretacje indywidualne można odnaleźć w bazie Systemu Informacji Podatkowej, np. 21 grudnia 2017 r. organ uznał, że „jeżeli Spółka realizuje z jednym podmiotem powiązanym transakcje jednego rodzaju, których wartość w sumie przekracza limit wskazany w art. 9a ust. 1d ustawy o CIT zobowiązujący do sporządzania dokumentacji (ustalany indywidualnie w zależności od wysokości uzyskanych przez Spółkę w poprzednim roku podatkowym przychodów) i jednocześnie realizuje transakcje tego samego rodzaju z innym podmiotem powiązanym, których wartość nie przekracza ww. limitu, to Spółka ma obowiązek sporządzania dokumentacji tylko dla tych transakcji jednego rodzaju z tym podmiotem, które przekroczą limit” (interpretacja indywidualna nr 0111-KDIB1-1.4010.189.2017.1.NL).
Informacja ta była dla podatników bardzo korzystna, bowiem pozwalała na nieobjęcie części transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi obowiązkiem dokumentacyjnym, w szczególności tych o małych wartościach. Niestety niedługo podatnicy mogli nacieszyć się tym pozytywnym stanowiskiem organów.
Dotychczasowy spokój podatników zburzyła interpretacja ogólna
Dnia 24 stycznia 2018 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której rozstrzyga cztery kluczowe zagadnienia dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego z zakresu cen transferowych. Jedną z poruszonych materii jest sposób ustalenia progów dokumentacyjnych dla transakcji zawieranych z różnymi podmiotami powiązanymi.
Minister Finansów przedstawił pogląd przeciwny do stanowiska wcześniej akceptowanego przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. W jego ocenie, w celu ustalenia obowiązku dokumentacyjnego dla transakcji z podmiotami powiązanymi, transakcje jednorodne realizowane z kilkoma podmiotami należy zsumować i odnieść do progu z 25a ust. 1d Ustawy PIT oraz art. 9a ust. 1d Ustawy CIT.