W ostatnich czterech artykułach Akademii omówiliśmy zakres przedmiotowy należności licencyjnych – w świetle art. 21 ust. 1 ustawy CIT. Jeżeli w toku naszej współpracy z zagranicznymi klientami dojdzie do sytuacji, iż będziemy wypłacali na ich rzecz należności z tytułu którejś z kategorii zaprezentowanych należności, będziemy zobligowani do pobrania 20% podatku u źródła, chyba że kontrahent jest rezydentem kraju z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i dostarczy nam certyfikat rezydencji.
Jakie są korzyści z zastosowania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania?
Pierwszą, najbardziej oczywistą, jest możliwość ograniczenia podatku u źródła. Poszczególne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują różne stawki podatku u źródła (zazwyczaj od 5% do 15%), a czasem przewidują zwolnienie z opodatkowania. To oczywista korzyść dla otrzymującego należności licencyjne, ponieważ to on ponosi ekonomiczny ciężar podatku, a zatem niższa stawka to wyższe wpływy naszego kontrahenta. Zwykle to również korzyść dla nabywającego licencje, ponieważ zazwyczaj licencjodawca chce przynajmniej w części przerzucić ciężar podatku na licencjobiorcę poprzez zwiększenie ceny.
Drugą korzyścią są specyficzne przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które mogą wyłączać pewne grupy należności licencyjnych z opodatkowania podatkiem u źródła. Dla przykładu zaprezentujemy definicję należności licencyjnych w ustawie CIT, wybrane ustępy art. 12 MK OECD oraz odpowiedniki tegoż artykułu w umowach z Indiami i Nową Zelandią – na czerwono zaprezentowaliśmy najistotniejsze różnice pomiędzy przepisami.
Ustawa CIT
Art. 21 ust. 1 (…) z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).
MK OECD
Art. 12 ust. 2. Określenie „należności licencyjne” użyte w tym artykule oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego lub za korzystanie z doświadczenia zawodowego w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.