Rozwiązania te dotyczą m.in. terminów wprowadzenia KSeF, trybu „offline”, faktur konsumenckich oraz identyfikacji nabywcy zwolnionego z VAT, wystawiania faktur poza KSeF, faktur za media, usługi telekomunikacyjne.
Co obejmuje projekt rozwiązań prawnych w zakresie KSeF
Przedmiotem rozpoczętych w dniu 3 kwietnia konsultacji jest projekt rozwiązań prawnych obejmujący zmiany w zakresie obowiązkowego e-fakturowania w wyniku przeprowadzonych konsultacji z przedsiębiorcami. W ramach konsultacji, Ministerstwo Finansów dąży do uzyskania uzasadnionych uwag, opinii i propozycji dotyczących projektu rozwiązań prawnych.
W zawiadomieniu opublikowanym przez Ministerstwo Finansów, wskazano propozycje rozwiązań będących przedmiotem niniejszych konsultacji:
- przedstawienie sposobu przesunięcia terminu wejścia w życie zmian wdrażających obowiązkowy KSeF, w tym wprowadzenie e-fakturowania w jednym terminie dla wszystkich podatników oraz dostosowanie terminów w zakresie odroczenia niektórych innych rozwiązań, jak:
- dodatkowe odroczenie wymogu podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury, także za te faktury, za które płatność jest dokonywana w mechanizmie podzielonej płatności,
- utrzymanie dodatkowego odroczenia KSeF w odniesieniu do faktur wystawianych z kas rejestrujących,
- utrzymanie dodatkowego odroczenia w zakresie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF.
- wdrożenie w okresie przejściowym „trybu offline” możliwego do stosowania przez wszystkich podatników,
- uregulowanie zagadnienia dotyczącego faktur konsumenckich przez dopuszczenie możliwości ich wystawiania w KSeF oraz uregulowania w zakresie „samoidentyfikacji” nabywcy dla potrzeb wystawienia przez dostawcę e-faktury,
- zrównoważenie obowiązków w KSeF po stronie wystawcy i nabywcy poprzez m.in. wprowadzenie zmian w zakresie podatków dochodowych, które dostosują wymogi faktury jako dowodu poniesienia kosztu uzyskania przychodu do warunków KSeF,
- wprowadzenie załącznika do e-faktury w standardowych typach transakcji, które obejmują rozszerzony zakres jednostek miary i ceny dostarczanych towarów lub usług,
- zapewnienie możliwości wygenerowania oraz poboru certyfikatów wystawcy faktur stosowanych przy wystawianiu faktur w trybie offline lub w okresie awarii,
- zapewnienie w okresie przejściowym podatnikom „wykluczonym cyfrowo”, gdzie skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, możliwości wystawiania faktur w formie dotychczasowej.
Proponowane rozwiązania w innych obszarach to: odroczenia drugiego etapu elektronicznej obsługi spraw dotyczących WIS, WIA,WIP,WIT oraz likwidacji obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi, tj. zniesienia obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi na rzecz wprowadzenia bezterminowego obowiązku raportowania danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych.
Kto może wciąć udział w konsultacjach projektu rozwiązań prawnych zakresie KSeF
Konsultacje projektu rozwiązań prawnych zakresie KSeF są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Podatnicy swoje opinie z uzasadnieniem mogą przesyłać na adres wskazany przez Ministerstwo Finansów. Konsultacje potrwają do 19 kwietnia 2024 r.
Jedno jest pewne – KSeF wcześniej czy później stanie się rzeczywistością. Podatnicy którzy nie rozpoczęli jeszcze prac związanych z wdrożeniem KSeF mają szanse aby nadrobić zaległości. Z uwagi na fakt, że jest to największa rewolucja w zakresie fakturowania, warto podejmowane działania konsultować ze specjalistami z zakresu Krajowego Systemu e- Faktur.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Czytaj więcej o KSeF:
- Podsumowanie konsultacji KSeF – propozycje zmian MF
- Konsultacje KSeF – top 10 pytań i odpowiedzi [INFORMATOR]
- Ruszyły konsultacje w sprawie KSeF. Jakie zagadnienia KSeF należy ponownie przeanalizować?
- Przedsiębiorco, przekształć się przed KSeF!
- 10 najważniejszych problemów KSeF
- Wymagania techniczne wdrożenia KSeF w firmie. 7 wymagań i 9 kluczowych działań