Organy podatkowe utrzymują swoje niekorzystne dla podatników stanowiska w kwestii opodatkowania wartości posiłków podczas podróży służbowych oraz noclegów pracowników mobilnych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 6 maja 2014 r., nr IPPB2/415-45/14-4/MK uznał, iż zapewnienie pracownikowi całodziennego wyżywienia podczas podróży służbowej krajowej, oraz zapewnienie należności pieniężnej na wyżywienie w podróży służbowej zagranicznej bez względu na formę (zaliczka, karta służbowa czy też zwrot wydatków) powyżej limitu diety wynikającej z rozporządzenia w rozporządzeniach MPiPS w sprawie podróży służbowych na obszarze kraju i poza granicami kraju, podlega opodatkowaniu. Rezygnacja przez pracodawcę z wypłacania diety na rzecz zapewnienia bezpłatnego wyżywienia nie oznacza, że w takiej sytuacji zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a Ustawy PIT nie obejmuje limitu dla należności związanych z wyżywieniem pracownika podczas podróży służbowej.
Natomiast Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 3 kwietnia 2014 r., nr IPTPB1/415-15/14-4/KC uznał, że skoro pracodawca ponosi wydatki za noclegi pracowników – przedstawicieli handlowych w związku z ich wyjazdami (niebędącymi podróżami służbowymi) w ramach obowiązków pracowniczych – to wartość tego świadczenia (noclegu) będzie stanowić dla pracowników nieodpłatne świadczenie jako przychód ze stosunku pracy.