Podatnicy już niedługo utracą możliwość skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w obecnie obowiązującej ustawie o Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE). Do Sejmu trafił projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji. Warto więc oceniać szanse na zwolnienie podatkowe biorąc już pod uwagę nowe uregulowania; jak podkreślają zarządzający SSE, uzyskanie decyzji o wsparciu na „nowych” zasadach może być znacznie trudniejsze. Ponad 1/3 obecnych beneficjentów ulgi strefowej nie otrzymałaby jej.
Mowa tu o rządowym projekcie ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji, o którym pisaliśmy kilka tygodni temu. Po otrzymaniu uwag do poprzedniej wersji, Minister Przedsiębiorczości i Technologii uwzględnił część z nich. Teraz projekt trafił do Sejmu.
Zwolnienie tylko na „nowych” zasadach
W doniesieniach medialnych pojawiały się zapowiedzi, zgodnie z którymi miano dopuścić możliwość otrzymania zezwolenia na działalność w SSE na zasadach wynikających z ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych do końca 2018 r. Takie regulacje nie pojawiły się jednak w Projekcie. Zgodnie z zawartymi w nim przepisami przejściowymi, dotychczasowe zasady stosuje się tylko do postępowań wszczętych przed dniem wejścia w życie nowej ustawy. Na okres 12 miesięcy zachowano tylko uprawnienie Rady Ministrów do rozszerzania granic obecnych SSE.
Delegację do wydawania nowych zezwoleń na działalność „strefową” zarządzający SSE utracą z dniem wejścia w życie nowej ustawy, czyli po 14 dniach od jej ogłoszenia. Prawa nabyte przez przedsiębiorców realizujących inwestycje na terenie SSE mają zostać zachowane. Pozostawiono w ostatecznej wersji Projektu także przepis, zgodnie z którym decyzje o wsparciu wydane w odniesieniu do inwestycji zlokalizowanych na terenach już obecnie należących do SSE mają być ważne przez okres 15 lat. Odnośnie pozostałych decyzji okres ma wynosić od 10 do 15 lat, przy czym im wyższa pomoc publiczna, tym dłuższy ma być możliwy okres zwolnienia.
Projekt zawiera także kontrowersyjny przepis, zgodnie z którym Rada Ministrów może wstrzymać wydawanie decyzji o wsparciu na oznaczony okres. Inwestorzy mogą jednak zabezpieczyć sobie możliwość otrzymania decyzji przez wpisanie planowanej inwestycji do wprowadzanej Projektem Ewidencji Wsparcia Nowej Inwestycji. Ma ją prowadzić minister właściwy do spraw gospodarki, a widnieć w niej będą dane m. in. „przedsiębiorców zainteresowanych lokalizacją inwestycji na obszarze” (także takich, którzy nie złożyli jeszcze wniosku o wydanie decyzji o wsparciu).
Sprawdź Polska Strefa Inwestycji Grant Thornton