Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami podatkowymi.
Zmiany w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1045)
Ustawodawca zdecydował się na uszczelnienie ustawy i rozszerzenie zakresu przedmiotowego poprzez wprowadzenie szeregu zmian. Nowelizacja rozszerza katalog czynności podlegających opodatkowaniu m.in. częściowe znoszenie współwłasności i zasiedzenie gospodarstw rolnych.
W obecnie obowiązującej ustawie podaktowi od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy i praw majątkowych tytułem nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Ustawodawca chcąc uniknąć sytuacji, w których podatnicy dokonują częściowego znoszenia współwłasności przez co minimalizują podstawę opodatkowania. Do tej pory opodatkowane było tylko całkowite zniesienie współwłasności. Ustawa nowelizująca dodaje do art. 1 ust. 1a, który w sposób wyraźnie obejmuje swoim zakresem również częściowe znoszenie współwłasności. Przepisy będą miały zastosowanie również do nieodpłatnego wyodrębnienia własności lokali na rzecz niektórych lub wszystkich współwłaścicieli.
Uchylone zostaną przepisy dotyczące zwolnienia od podatku nabycia własności nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część. W uzasadnieniu do projektu ustawy ustawodawca wskazuje, że uchylenie przepisu art. 4 ust. 1 zwalniającego z podatku nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne podyktowane było koniecznością doprecyowania zakresu przedmiotowego ustawy i miało na celu wyeliminowanie sytuacji, w których do zwolnienia dochodziło w sytuacji nabycia nieruchomości w drodze zasiedzenia. W uzasadnieniu podkreślono, że obecnie nabycie gospodarstwa rolnego korzysta ze zwolnienia od podatku nabycia rzeczy przez najbliższych członków rodziny pod warunkiem zgłoszenia nabycia naczelnikowi urzędu skarbowego.