Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami podatkowymi.
Zmiana ustawy o grach hazardowych
http://www.senat.gov.pl/prace/senat/druki/
Ustawa o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw – uchwalona przez Sejm i przyjęta przez Senat
Najważniejszym celem nowelizacji jest zmniejszenie skali występowania „szarej strefy” w zakresie gier na automatach do gier oraz gier w sieci Internet. Zmiany są konsekwencją kilkuletnich doświadczeń obowiązywania ustawy hazardowej w dotychczasowym brzmieniu. Drugim celem nowelizacji jest ochrona społeczeństwa przed uzależnieniem od hazardu.
Rozszerzono zakres gier hazardowych, które mogą być organizowane w sieci Internet. Dotychczas mogą to być jedynie zakłady wzajemne. Jednocześnie wprowadzono zasadę, że urządzanie gier hazardowych w sieci Internet jest objęte monopolem państwa z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych. Monopol ten będzie realizowny za pośrednictwem Spółki Skarbu Państwa. W przypadku pomiotów organizujących gry hazardowe w Internecie nielegalnie, możliwe będzie blokowanie ich stron.
Organizowanie gier hazardowych na automatach do gier poza kasynami gry, również będzie objęte monopolem państwa, realizownym przy pomocy spółki Skarbu Państwa. Urządzanie takich gier będzie możlwe wyłącznie w w salonach gier na automatach. Lokalizacja takich salonów uzależniona będzie od liczby mieszkańców danej miejscowości i będzie zatwierdzana przez właściwy organ.
Skarga kasacyjna na wyrok WSA uznający elewator zbożowy za budowlę
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CDA489B2AC
Wyrok NSA z dnia 18 października 2016 r. sygn. akt II FSK 1741/16
Podatnik wniósł o zwolnienie z podatku o nieruchomości zlokalizowanego w granicach portu morskiego elewatora zbożowego wskazując, że nie jest to budynek lecz budowla w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Organy obu instancji nie podzieliły stanowiska podatnika. Za prawidłowe uznały je natomiast WSA i NSA.
Budynkiem, zgodnie z art. 1a ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych posiadający fundament i dach. Budowlą jest natomiast taki obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.Zdaniem organów podatkowych, skoro elewator zbożowy spełnia wszystkie cztery cechy budynku, zasadnym jest uznać go za budynek.
Odmiennego zdania był jednak NSA, który uznał, że aby stwierdzić, czy obiekt budowlany jest budynkiem czy budowlą, trzeba ustalić, czy poza czterema cechami definiującymi budynek, posiada jeszcze inne, dodatkowe cechy, jak przeznaczenie oraz wyposażenie w dodatkowe instalacje. W przypadku elewatorów zbożowych należy więc ustalić, czy stanowią one część instalacji przesyłu i magazynowania zboża. Ich konstrukcja czy sposób użytkowania mogą wskazywać, że są one rodzajem zamkniętego zbiornika, do którego sypie się zboża, a urządzenia stanowiące element konstrukcji umożliwiają przechowywanie w odpowiednich warunkach a następnie ponowne jego przesypanie. To z kolei może przemawiać za kwalifikacją takiego obiektu budowlanego do budowli.