Wzrost zainteresowania ulgami B+R, IP Box, na robotyzację, ekspansję i prototyp to z jednej strony efekt szukania przez polskich przedsiębiorców oszczędności podatkowych, z drugiej – przyczynia się do tego postęp technologiczny, a w ostatnich latach szczególnie wzrost wykorzystania sztucznej inteligencji. Przedsiębiorcy, chcąc nadążyć za tymi zmianami, podejmują innowacyjne działania, które uprawniają ich do korzystania z ulg podatkowych, co z kolei przekłada się na wzrost liczby firm, które rzeczywiście sięgają po te preferencje.
Z całą pewnością wpływ na popularność ulg na innowacje ma także liczba interpretacji oraz wyroków, która z miesiąca na miesiąc wzrasta. Dzięki temu kształtuje się pewna praktyka, która daje podatnikom wskazówki, w jaki sposób z nich korzystać.
Doradca podatkowy, Senior Menedżer w Zespole Bieżącego Doradztwa Podatkowego
Wszystko wskazuje na to, że z roku na rok powinno być tylko lepiej, jeśli chodzi o korzystanie z ulg podatkowych…o ile ustawodawca nie uzna, że oszczędności podatkowe wynikające z ulg na innowacje są zbyt wysokie i w konsekwencji zacznie wprowadzać ograniczenia. Już po ostatnich zapowiedziach w zakresie IP Box, widzimy, że planowane jest istotne ograniczenie prawa do stosowania tej preferencji. Co więcej, Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień podatkowych w zakresie ulgi marketingowej, który wykorzystuje obecnie Dyrektor KIS wydając niekorzystne interpretacje indywidualne dla podatników. Wydana została także interpretacja ogólna w zakresie ulgi B+R, która w zasadzie wprowadziła więcej zamieszania niż wyjaśniła wątpliwości. Niestety takimi działaniami ustawodawca zniechęca podatników do korzystania z ulg, ponieważ ci nie mają pewności, czy za chwilę zasady gry nie ulegną zmianie, a cały wysiłek związany z wdrażaniem ulg nie okaże się daremny.
Zapraszamy do lektury raportu!
Jak podatnicy wykorzystują potencjał na oszczędności z tytułu ulg B+R, IP Box, na robotyzację, na prototyp i ekspansję?