W orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych wskazuje się, że zapłacona przez płatnika kwota podatku u źródła nie była podatkiem należnym, gdyż istniały podstawy do zastosowania odpowiednio zwolnienia lub preferencji podatkowej. W konsekwencji, niezapłacona przez płatnika kwota podatku u źródła nie mogła być uznana za zaległość podatkową. Z tego powodu, ponieważ odsetki za zwłokę naliczane są tylko od zaległości podatkowej, płatnikowi należało zwrócić odsetki od kwoty zapłaconej, ponieważ nie były one związane z zaległością podatkową.
Linia orzecznicza wojewódzkich sądów administracyjnych została dodatkowo potwierdzona przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 maja 2025 r., który utrzymał stanowisko, że zapłacony podatek u źródła, który finalnie nie był podatkiem należnym, nie stanowił zaległości podatkowej, a w związku z tym płatnikowi przysługuje zwrot odsetek za zwłokę.
BEZPŁATNY WEBINAR: Nowe objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów w zakresie podatku u źródła (WHT) – co oznaczają dla firm?
29 lipca, godz. 10, online >> ZAPISY
Zwrot odsetek od zaległości podatkowych -stanowisko organów podatkowych
Organy podatkowe konsekwentnie odmawiają zwrotu zapłaconych odsetek od zaległości podatkowych. W ocenie organów, w przypadku zapłaty podatku w ramach mechanizmu pay&refund, zwrot podatku na podstawie art. 28b Ustawy CIT nie skutkuje uznaniem zapłaconych odsetek za nienależne.
Zdaniem organów podatkowych, przepisy Ordynacji podatkowej, w tym art. 53 § 1, 3 i 4, nakładają obowiązek naliczenia odsetek za zwłokę od nieterminowo zapłaconego podatku, a w przepisach dotyczących zwrotu podatku (art. 28b Ustawy CIT) brak jest odniesienia do zwrotu odsetek. Organy wskazują na konieczność rozróżnienia instytucji zwrotu podatku i nadpłaty podatku – w przypadku nadpłaty podatek został zapłacony nienależnie lub w wysokości wyższej niż należna, a zwrot odsetek za zwłokę nie jest przewidziany przez prawo.
Wskazują także, że mimo zwrotu podatku, pierwotny obowiązek podatkowy i zaległość podatkowa nadal istniały przez pewien czas, a odsetki mają charakter niezależny od zwrotu samego podatku.
Organy podatkowe powyższą sytuację porównują do przypadku, w którym odsetki za zwłokę są należne z powodu uchybienia terminu wpłaty zaliczki na podatek – nawet jeśli ostatecznie podatek nie wystąpi, podatnik nie może domagać się zwrotu odsetek.
Google news
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie, podatkach i księgowości! Zaobserwuj nas w Wiadomościach Google
Zwrot odsetek od zaległości podatkowych – stanowisko sądów administracyjnych
W art. 28b ust. 1 Ustawy CIT ustawodawca uregulował możliwość dochodzenia zwrotu podatku u źródła. Uregulowanie w Ustawie CIT szczególnych zasad dotyczących zwrotu podatku w ocenie sądów nie wyłącza jednak działania przepisów ogólnych Ordynacji podatkowej. W przypadku uznania wniosku o zwrot podatku u źródła za zasadny, wraz ze zwrotem podatku przestanie istnieć podstawa świadczenia odsetek, co z uwagi na ich akcesoryjny charakter będzie skutkowało powstaniem nadpłaty. Tym samym kwota równa zapłaconym odsetkom za zwłokę powinna być zwrócona. Odsetki od zaległości podatkowej mają charakter akcesoryjny w stosunku do należności głównej, mogą powstać (i istnieć) jedynie wówczas, gdy powstała sama zaległość, a wygaśnięcie zaległości w całości lub w części przesądza o wygaśnięciu odsetek za zwłokę.
W wyroku WSA w Lublinie z dnia 12 lutego 2025 r., (sygn. akt I SA/Lu 661/24) WSA podkreślił, że jeżeli od początku zapłacona przez płatnika kwota tytułem podatku nie była podatkiem należnym, gdyż istniały podstawy do zastosowania zwolnienia, to nie mogła ona być także uznana za zaległość podatkową. Zatem odsetki za zwłokę od kwoty zapłaconej przez płatnika powinny być spółce zwrócone, gdyż nie były to odsetki od zaległości podatkowej. Z kolei w wyroku WSA w Lublinie z 18 grudnia 2024 r., sygn. akt I SA/Lu 547/24 podkreślił, że nie ma wątpliwości, że w takiej formie – to jest wraz z wnioskiem o zwrot nadpłaty – podatnik może zwracać się do organu podatkowego również o zwrot odsetek niesłusznie zapłaconych, ponieważ te odsetki są zrównane z nadpłatą, na mocy art. 72 § 2 Ordynacji podatkowej.
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 października 2024 r., sygn. akt I SA/Lu 284/24, zaprezentowano stanowisko, iż: „Nie do przyjęcia pozostaje teza, którą próbuje forsować organ, że w takiej sytuacji pobrane odsetki od uiszczonego podatku u źródła, następnie zwróconego w procedurze pay&refund, nie mogą podlegać zwrotowi (a tym samym i ocenie czy mają one charakter nienależnych), z uwagi na brak podstawy prawnej takiego rozstrzygnięcia. Gdyby przyjąć to rozumowanie za trafne, doszłoby do zaburzenia równowagi w relacjach pomiędzy stronami stosunku podatkowoprawnego, ale też zasad konstytucyjnych, na które zwraca uwagę skarżąca, w tym zasady równości wobec prawa, powszechności i równości opodatkowania. (…) Zwrotu podatku na podstawie art. 28b u.p.d.o.p. dokonuje się na podstawie zwolnień lub stawek wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Nie jest to zatem uznaniowa decyzja organu przyznającego zwolnienie, ale czynność będąca konsekwencją weryfikacji uprawnień strony, które jej przysługują nie tylko w momencie decyzji o zwrocie, ale już w momencie zapłaty podatku, na co słusznie zwrócono uwagę w skardze.” Powyższe stanowisko zostało także zaaprobowane przez Naczelny Sąd Administracyjny poprzez oddalenie skargi kasacyjnej złożonej przez organ podatkowy.
Czy mogę wnioskować o zwrot zapłaconych odsetek od zaległości podatkowych?
Podatnicy, którzy złożyli oświadczenie WH-OSC po terminie i zapłacili odsetki od zobowiązania podatkowego, które następnie zostało zwrócone w ramach procedury pay&refund, stoją teraz przed szansą na odzyskanie zapłaconych odsetek od zaległości podatkowych.
Obecne orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym niedawny prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, potwierdza, że zapłacone odsetki od zaległości podatkowych powinny podlegać zwrotowi.
W przypadku złożenia oświadczenia WH-OSC po terminie i zapłaty podatku u źródła wraz z odsetkami od zaległości podatkowych, a następnie zwrotu podatku u źródła przez organ, istnieją podstawy do ubiegania się o zwrot zapłaconych odsetek. W tym zakresie rekomendujemy przeanalizowanie sytuacji z jednym z naszych ekspertów podatkowych i razem z nim przygotowanie odpowiedniego wniosku do organu podatkowego.
Jeśli nie złożyli Państwo jeszcze wniosku o zwrot podatku u źródła, a chcą Państwo odzyskać zarówno podatek, jak i zapłacone odsetki, zachęcamy do kontaktu. Pomożemy Państwu ustalić optymalną strategię postępowania i przeprowadzić przez cały proces odzyskiwania zarówno podatku u źródła, jak i zapłaconych odsetek od zaległości podatkowej.
Korzystne orzecznictwo sądów administracyjnych jest szansą na uzyskanie zwrotu nie tylko podatku u źródła, ale także zapłaconych odsetek od zaległości podatkowej. W tym zakresie nasi specjaliści służą wsparciem podczas całego procesu. Zapraszamy do kontaktu.
Czytaj więcej: Finalna wersja objaśnień podatkowych dotyczących podatku u źródła (WHT) opublikowana