Na czym polega pozyskanie finansowania oraz strukturyzacja i optymalizacja długu?
Pozyskanie finansowania oraz strukturyzacja i optymalizacja długu to fundamentalne procesy dla stworzenia dobrej struktury finansowania przedsiębiorstwa, od której zależy zdolność firmy do realizowania jej strategicznych planów, zapewnienie płynności oraz środków na rozwój i inwestycje. Pozyskanie finansowania powinno być dobrze przygotowane i zaplanowane, wymaga przeprowadzenia negocjacji z bankami oraz uzgodnienia optymalnego i korzystnego brzmienia umów kredytowych. Niemniej istotne jest następnie zarządzanie długiem przedsiębiorstwa i polityką finansowania. Zewnętrzny audyt długu pozwala określić, czy struktura długu i polityka finansowania dopasowane są do obecnych i przyszłych potrzeb przedsiębiorstwa, a zarazem są bezpieczne.
-
Dla kogo jest Debt advisory?
Doradztwo w pozyskaniu, strukturyzacji i optymalizacji finansowania przeznaczone jest dla przedsiębiorstw, które korzystają z zewnętrznego finansowania na różne cele: inwestycje, finansowanie kapitału obrotowego, trade finance oraz dla tych, które chcą zoptymalizować swoje relacje z bankami i innymi instytucjami finansowymi.
-
Kiedy skorzystać z Debt advisory?
Szukasz źródeł finansowania inwestycji lub refinansowania kredytów, kupiłeś zadłużoną spółkę, chcesz lepiej zarządzać kapitałem obrotowym, masz dużo należności handlowych, masz kłopoty z bankiem lub chcesz go zmienić, potrzebujesz wsparcia w zarządzaniu długiem, zaciągnąłeś zadłużenie w walucie obcej, a Twoje wpływy są w PLN.
-
Korzyści ze wsparcia w zarządzaniu długiem?
Proaktywność wobec instytucji finansowych, wsparcie eksperta z doświadczeniem po stronie banków i po stronie firm, outsourcing uciążliwych negocjacji z bankami, know-how wewnętrznych procesów banków i celów różnych grup interesariuszy oraz uzyskanie korzyści jakościowych i oszczędności w kosztach finansowych.
Zakres wsparcia
-
Pozyskanie i strukturyzacja nowego finansowania
- Uzgodnienie strategii finansowania ze strategią przedsiębiorstwa
- Przygotowanie procesu RFP
- Negocjacje z bankami
- Pomoc w przygotowaniu dokumentacji kredytowej
- Pomoc we wdrożeniu dokumentacji i spełnieniu warunków zawieszających
- Pozyskanie każdego rodzaju finansowania – od kredytów obrotowych, przez faktoring, finansowanie dostawców, vendor– i supply chain finance, kredyty inwestycyjne, kredyty typu LBO, quasi-equity oraz equity
-
Audyt istniejącego portfela długów
- Sprawdzenie zgodności strategii finansowania ze strategią przedsiębiorstwa
- Bezpieczeństwo finansowe
- Plany rozwojowe
- Dobór instrumentów finansowych
- Dokumentacja kredytowa
- Koszty finansowania
-
Optymalizacja i restrukturyzacja finansowania
- Poprawienie dokumentacji – klauzul kredytowych, równowagi praw i obowiązków, przypadków naruszenia,
- Wprowadzenie pożądanych wyłączeń (carve-outs) oraz poziomów istotności (thresholds)
- Poprawienie brzmienia kowenantów finansowych
- Optymalizacja kosztowa
-
Optymalne finansowanie kapitału obrotowego
- Uzgodnienie potrzeb w zakresie finansowania kapitału obrotowego oraz sprawdzenie otoczenia, w jakim działa przedsiębiorstwo.
- Propozycja wykorzystania instrumentów finansowania kapitału obrotowego: kredyt kupiecki, faktoring, faktoring odwrócony, finansowanie dostawców, vendor i supply chain finance, instrumenty handlu zagranicznego (trade finance), cash pool
- Uzgodnienie celów poprawy płynności, transferu ryzyk
-
Zarządzanie należnościami handlowymi
- Przegląd i budowa procesów zarządzania należnościami handlowymi
- Uzgodnienie polityki kredytowej i poziomu akceptowalnego ryzyka
- Transfer ryzyka należności handlowych poprzez ubezpieczenie
- Uzgodnienie polityki należności
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
-
Omówienie i poznanie strategii przedsiębiorstwa
Przy wsparciu oraz zaangażowaniu CFO i/lub zarządu firmy.
-
Przełożenie strategii przedsiębiorstwa na strategię finansowania
Wsparcie w przygotowaniu prognoz i modeli finansowych.
-
Audyt i rekomendacje
Audyt zadłużenia jest wstępem do optymalizacji długu: do wyeliminowania bądź ograniczenia ryzyk związanych z finansowaniem, a także do zdyskontowania szans, jakie stwarza rynek finansowy. Rekomendacja audytu może być też punktem wyjścia do ponownej strukturyzacji długu firmy, czyli do refinansowania. W ramach tego kroku podejmujemy także konkretne działania oczekiwane przez Klienta.
Przy wsparciu oraz zaangażowaniu CFO i/lub zarządu firmy.
Źle poprowadzony proces pozyskania finansowania, a także optymalizacji, czy strukturyzacji długu może powodować napięcia na linii CFO – zarząd, wstrzymanie realizowanej już inwestycji bądź niemożliwość odblokowania cash flow. Podpisana naprędce umowa kredytowa, zawierająca nieplanowane ograniczenia i dodatkowe kowenanty – nierzadko po wyższej cenie niż planowana – to efekt daleki od oczekiwanego. Nasi eksperci mogą pomóc w ograniczeniu takich ryzyk.
Jaką rolę pełni strukturyzacja finansowania w prawidłowym rozwoju firmy? Czy każda firma strukturyzuje finansowanie? Co to znaczy optymalna struktura finansowania?
Dlaczego Grant Thornton?
Specjaliści z Grant Thornton wspierają od dawna Przedsiębiorstwa w procesach kredytowych i M&A oferując doradztwo w zakresie modelowania finansowego oraz wycen aktywów. Od roku 2019 do palety usług dodaliśmy również wsparcie w zakresie pozyskania, strukturyzacji i optymalizacji długu, korzystając z niemal 20-letnich doświadczeń naszych ekspertów zdobytych po stronie bankowości korporacyjnej oraz po stronie zarządzającego finansami firmy. Nasza wiedza wynika z praktyki oraz bardzo dobrej orientacji w rynku finansowym, zarówno w finansowaniu bankowym, jak i pozabankowym, dzięki procesom pozyskania i optymalizacji finansowania, które prowadzimy w imieniu naszych Klientów.
-
30 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
2400+
zadowolonych klientów rocznie