Czym jest estoński CIT?
Estoński CIT (inaczej: podatek estoński lub ryczałt estoński) to w praktyce alternatywny system opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, formalnie definiowany w ustawie jako ryczałt od dochodów spółek. Istotą ryczałtu jest odroczenie momentu uiszczania podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności aż do momentu, w którym dochodzi do wypłaty zysków na rzecz wspólników. Ponadto, podatek płacony jest co do zasady wyłącznie od tej części generowanych zysków, która przeznaczona jest dla wspólników. Wdrożenie tego modelu opodatkowania nie tylko całkowicie zmienia zasady obowiązujące spółkę prowadzącą działalność, ale również pozwala na preferencyjne opodatkowanie po stronie wspólników. W efekcie, estoński CIT w wielu sytuacjach stanowi bardzo efektywną alternatywę nie tylko dla klasycznych zasad opodatkowania CIT, ale również dla przedsiębiorców prowadzących biznes w formie indywidualnych działalności gospodarczych, spółek cywilnych, spółek, jawnych, czy też spółek komandytowych.
-
Kto może skorzystać z estońskiego CIT?
Z estońskiego CIT mogą korzystać spółki kapitałowe (sp. z o.o., S.A. lub P.S.A.) oraz spółki osobowe (sp.k. lub S.K.A), które spełniają wszystkie warunki korzystania z tego opodatkowania, w szczególności w uproszczeniu: ich udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne, nie posiadają udziałów (podobnych praw) w innych spółkach, zatrudniają co najmniej 3 osoby, złożą do US zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT, przygotowują sprawozdanie finansowe zgodnie z UoR, a nie MSR, ich przychody z działalności operacyjnej są wyższe niż tzw. przychody pasywne.
-
Kiedy wdrożyć estoński CIT?
Każdy podmiot, który spełnia warunki korzystania z estońskiego CIT bądź jest bliski ich spełnienia powinien poważnie rozważyć skorzystanie z tego rozwiązania. Dotyczy to zarówno wszelkich spółek jak i jednoosobowych przedsiębiorców, bowiem w praktyce często uzasadnione, korzystne i wystarczające jest dokonanie dodatkowo odpowiedniej zmiany formy prawnej. W praktyce każda firma rodzinna lub prywatna, nie działająca w strukturach grup kapitałowych, prowadząca działalność operacyjną ma szansę zwiększyć efektywność. Wdrożenie estońskiego CIT możliwe jest w dowolnym momencie roku.
-
Korzyści z wdrożenia estońskiego CIT?
Jeżeli firma nie dokonuje szeroko rozumianych transferów do wspólników albo są one w dopuszczalnym katalogu, nie ma obowiązku płacenia CIT. A jeśli wspólnicy decydują się na wypłatę części lub całości zysków, nie przekreśla to zastosowania ryczałtu. Efektywna stopa opodatkowania wypłacanych zysków zwykle jest niższa niż w przypadku standardowego rozliczenia podatku CIT/PIT. Im większa część zysków przeznaczonych jest na reinwestycje, tym większa skala korzyści. Zakończenie okresu stosowania ryczałtu nie musi oznaczać obowiązku zapłaty podatku od wypłaconych zysków.
Ważne!
- Możliwość korzystania z estońskiego CIT nie jest uzależniona już m.in. od ponoszenia nakładów inwestycyjnych czy skali uzyskiwanych przychodów lub dochodów, co miało miejsce w pierwotnej wersji podatku estońskiego.
Jak obliczyć estoński CIT?
Kalkulator estońskiego CIT
Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się czy Twój biznes jest gotowy na estoński CIT i ile dzięki temu możesz zaoszczędzić.
Przewodnik dla podatników dotyczący ryczałtu od dochodów spółek – systemu opodatkowania CIT na 2024 r.
Zakres wsparcia
-
Analiza możliwości skorzystania z estońskiego CIT i kalkulacja potencjalnych oszczędności
Nasi eksperci świadczą kompleksowe usługi doradcze w zakresie możliwości i skutków skorzystania z estońskiego CIT weryfikując spełnianie przez daną firmę warunków korzystania z tego modelu opodatkowania oraz dokonując szczegółowych kalkulacji, oceniających poziom możliwych korzyści i warunki ich uzyskania.
-
Doradztwo w zakresie reorganizacji biznesu przygotowującej do skorzystania z estońskiego CIT
W przypadku, gdy estoński CIT jest optymalnym modelem opodatkowania, ale dana firma nie spełnia warunku prowadzenia działalności w odpowiedniej formie prawnej, doradzamy w zakresie wyboru optymalnej formy i sposobu jej uzyskania. Nasi specjaliści kompleksowo wdrażają też procesy przekształceń i inne zmiany reorganizacyjne, z uwzględnieniem zagadnień prawnych, podatkowych i księgowych
-
Kompleksowe doradztwo w zakresie rozpoczęcia korzystania z estońskiego CIT
Zespół Grant Thornton przygotowuje wszystkie wymagane dokumenty związane z rozpoczęciem stosowania estońskiego CIT, a także przekazuje szczegółowe instrukcje i praktyczne wytyczne dla służb wewnętrznych z uwzględnieniem specyfiki danego biznesu.
-
Doradztwo w zakresie stosowania estońskiego CIT
Nasi doradcy wpierają również Klientów w zakresie stosowania estońskiego CIT w praktyce. Pomagają rozstrzygać wątpliwości prawne i podatkowe oraz na bieżąco odpowiadają na pojawiające się w praktyce pytania.
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
-
Analiza przedwdrożeniowa
Etap ten ma na celu dokonanie szczegółowej analizy służącej identyfikacji i ocenie możliwości, warunków oraz konsekwencji wdrożenia estońskiego CIT.
-
Reorganizacja – zmiana formy prawnej
Bardzo często wdrożenie poprzedzone jest przeprowadzeniem odpowiednio zaplanowanych i przygotowanych działań reorganizacyjnych polegających na kompleksowym wsparciu w procesie zmiany formy prawnej lub innych zmianach w strukturze własnościowej biznesu lub podmiotów powiązanych.
-
Wdrożenie
Faza mająca na celu wdrożenie nowego modelu opodatkowania w sposób sprawny, skuteczny i bezpieczny. Na tym etapie służby wewnętrzne Klienta są przygotowywane przez naszych doradców do stosowania nowych reguł opodatkowania z uwzględnieniem specyfiki danego biznesu.
-
Opieka powdrożeniowa
Nasi doradcy oferują bieżące wsparcie i konsultacje związane z bieżącym funkcjonowaniem w nowym modelu opodatkowania odpowiadając na wszelkie pytania i wątpliwości, które towarzyszą bieżącej działalności.
Etap ten ma na celu dokonanie szczegółowej analizy służącej identyfikacji i ocenie możliwości, warunków oraz konsekwencji wdrożenia estońskiego CIT.
Czy estoński CIT się opłaca? Czy można rozpocząć korzystanie z ryczałtu estońskiego w trakcie roku? Jakie problemy z rozliczeniami podatkowymi w CIT można wyeliminować przechodząc na ryczałt estoński? Jak będzie wyglądało wdrożenie tego modelu opodatkowania w 2023 r.?
Dlaczego Grant Thornton?
-
30 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
100+
zrealizowanych projektów w Estońskim CIT
wideo: Estoński CIT – Dla kogo jest ryczałt od dochodów spółek? Kiedy można z niego skorzystać?
wideo: Estoński CIT - Dla kogo jest ryczałt od dochodów spółek? Kiedy można z niego skorzystać?
Cykl wideo o estońskim CIT – ryczałcie od dochodów spółek kapitałowych:
Estoński CIT: Czym jest ryczałt od dochodów spółek?
Estoński CIT: Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z ryczałtu?