Czym jest analiza podwójnej istotności?
Z regulacji zawartych w Europejskich Standardach Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainability Reporting Standards – ESRS) wynika konieczność przeprowadzenia analizy tzw. podwójnej istotność ang. double materiality. Analiza ta obejmuje badanie wpływu działalności przedsiębiorstwa na środowisko i społeczeństwo (perspektywa Wpływu) oraz wpływ trendów społecznych i kwestii środowiskowych bezpośrednio na działalność jednostki i jej kondycję finansową (perspektywa Finansowa).
-
Dla kogo jest analiza podwójnej istotności?
Analiza podwójnej istotności jest niezbędna dla organizacji, które już mają lub w krótce będą miały obowiązek raportowania zgodnie Dyrektywą w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz z Europejskimi Standardanu Raportowania Zrównoważonego ESRS (European Sustainability Reporting Standards).
-
Kiedy przeprowadzić analizę podwójnej istotności?
Nie tylko presja regulacyjna, ale i rynkowa w kontekście zrównoważonego rozwoju staje się coraz silniejsza, zatem jednym z istotnych działań staje się uporządkowanie i holistyczne włączenie działań z obszarów ESG w procesy strategiczne i operacyjne firmy.
-
Co zyskasz dzięki analizie podwójnej istotności?
Dzięki analizie podwójnej istotności uzyskasz wiedzę na temat wpływu, jaki wywołuje na środowisko i społeczeństwo funkcjonowanie firmy oraz w jaki sposób środowisko i społeczeństwo wpływa na firmę, a także Raport: Analiza Podwójnej Istotności, czyli wnioski z badania wpływu działalności firmy na środowisko i społeczeństwo oraz wpływu kwestii społecznych i środowiskowych na działalność firmy i jej kondycję finansową.
Warto wiedzieć
- Analiza podwójnej istotności powinna być punktem wyjścia do ustalenia priorytetów ESG firmy i określenia ujawnień, które będą opisywane w Raporcie ESG
- Analiza podwójnej istotności przyniesie korzyść każdej organizacji, która chce ustalić priorytety działań i ujawnień w zakresie ESG. Należy dodać, iż analiza podwójnej istotności jest jedną z zasad tworzenia Raportu ESG
- Aby firmy mogły sprawienie i sukcesem przejść na zrównoważony rozwój należy zacząć działać już dzisiaj. Należy również pamiętać, że analiza podwójnej istotności jest podstawowym wymaganiem w raportowaniu ESG.
Zakres wsparcia
-
Analiza szans i ryzyk z Perspektywy Wpływu oraz Perspektywy Finansowej
– Ocena zidentyfikowanych kwestii ESG z perspektywy modelu biznesowego i okoliczności specyficznych dla firmy oraz analiza potrzeb i oczekiwań interesariuszy.
– Identyfikacja szans i ryzyk z Perspektywy Wpływu oraz Perspektywy Finansowej.
-
Wybór priorytetów do ujawnienie w Raporcie ESG
Priorytetyzacja obszarów z istotnym wpływem na środowisko i społeczeństwo oraz istotnym wpływem środowiska i społeczeństwa na wartości organizacji.
-
Raport: Analiza Podwójnej Istotności
Opracowanie wniosków z analiz oraz prezentacja rekomendowanych działań dla firmy w zakresie Perspektywy Wpływu i Perspektywy Finansowej, w tym inicjatyw, które mają największe znaczenie dla firmy i powinny zostać ujawnione w Raporcie ESG.
Proces realizacji
-
Audyt wewnętrzny
Przegląd dokumentów organizacyjnych (regulaminów, polityk, procedur, itp.).
-
Analiza kwestii ESG ogólnych i sektorowych
Przegląd tematów zrównoważonego rozwoju określonych w ESRS oraz identyfikacja i analiza kwestii ESG, które są uważane za istotne w danej branży.
-
Opracowanie tez i rekomendacji
Przygotowanie wniosków, tez oraz rekomendacji dotyczących możliwych działań w postaci Raportu: Analiza podwójnej istotności.
Przegląd dokumentów organizacyjnych (regulaminów, polityk, procedur, itp.).
Zobacz wideo: Czym jest ESG i kto pod nie podlega? Przepisy, anegdoty i przykłady
Dlaczego Grant Thornton?
W Grant Thornton posiadamy nie tylko kompetencje w zakresie raportowanie ESG. Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie aby wspólnie z Państwem przejść przez ten proces, zaplanować go w sposób efektywny, zwrócić Państwu uwagę na wczesnym etapie na odpowiednie ryzyka i dotrzymać umówionych terminów. Komunikujemy się z Państwem na każdym etapie badania, odpowiednio wcześnie adresując pojawiające się wyzwania.
Łączymy zindywidualizowane podejście do specyfiki działalności Klienta z doświadczeniem w zakresie doboru najbardziej efektywnych metod i narzędzi analitycznych z punktu widzenia oczekiwanych informacji.
-
31 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
2400+
zadowolonych klientów rocznie