Czym jest liczenie śladu węglowego?
Jednostką miary całkowitej emisji gazów cieplarnianych jest tzw. ślad węglowy, którego wartość całkowitą wyraża się w postaci ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2e) i oblicza w stosunku rocznym. Konieczność liczenia śladu węglowego jaki pozostawia firma oraz jej produkty i usługi powinna wynikać nie tylko z regulacji w zakresie zrównoważonego rozwoju i raportowania ESG. Informacja na temat całkowitej sumy emisji gazów cieplarnianych, związanych z szeroko pojętą działalnością firmy, jest coraz częściej wymagana również przez udziałowców, inwestorów, banki, a także klientów.
-
Dla kogo jest liczenie śladu węglowego?
Wiedza na temat śladu węglowego organizacji oraz jej produktów i usług jest niezbędna dla firm, które już mają lub w krótce będą miały obowiązek raportowania zgodnie dyrektywą CSRD oraz ze standardami raportowania ESRS. Policzenie śladu węglowego, powinny rozważyć również firmy, które już mają lub w krótce będą miały obowiązek raportowania zgodnie Dyrektywą w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD oraz z Europejskimi Standardanu Raportowania Zrównoważonego ESRS.
-
Kiedy liczyć ślad węglowy?
włączenie działań z obszarów ESG w procesy strategiczne i operacyjne firmy. Aby firmy mogły sprawienie i sukcesem przejść na zrównoważony rozwój należy zacząć działać już dzisiaj. Należy również pamiętać, że wartości emisji GHG jest jednym z istotnych ujawnień w Raporcie ESG.
-
Co zyskasz dzięki liczeniu śladu węglowego?
Dzięki liczeniu śladu węglowego zyskasz m.in. zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, wzrost zaufania interesariuszy, wizerunek świadomej organizacji, oszczędności w średniej perspektywie czasowej oraz Raport: Ślad węglowy – dane i wskaźniki w zakresie śladu węglowego zgodnie z wytycznymi GHG Protocol, wypracowana metodyka liczenia śladu węglowego oraz rekomendacje działań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Warto wiedzieć
- Pomiar i monitorowanie emisji gazów cieplarnianych musi się odbywać nie tylko dla działalności oraz produktów i usług firmy, ale również w jej w całym łańcuchu wartości.
- Wiedza na temat wielkości śladu węglowego jaki pozostawia firma oraz jej produkty i usługi przyniesie korzyść każdej organizacji, która chce być świadoma jak wypływa na klimat, jak klimat wpływa na organizację i w jaki sposób mitygować zagrożenia związane z misją gazów cieplarnianych do atmosfery.
Zakres wsparcia
- Określenie zakresu analizy i zbieranie
Doprecyzowanie zakresu analizy i skompletowanie danych na potrzeby analizy Zakresu 1, 2, 3.
- Policzenie śladu węglowego organizacji i produktów
– Analiza cyklu życia (LCA) – analiza cyklu życia produktu
– Sumowanie emisji gazów cieplarnianych organizacji i poszczególnych etapów cyklu życia produktów / usług
– Ocena wpływu danego produktu lub usługi na emisje gazów cieplarnianych oraz identyfikacja obszarów, w których należy / można podjąć działania na rzecz redukcji emisji.
- Strategia dekarbonizacji
Stworzenie założeń kierunków działań firmy mających na celu redukcję emisji GHG.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ)
Rekomendacje w zakresie wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym – GOZ w firmie.
- Raport: Ślad węglowy
Opracowanie wniosków z analiz oraz prezentacja wyników oraz rekomendowanych działań dla firmy w zakresie redukcji emisji GHG związanych organizacją, produktem lub usługą.
Proces realizacji
- Audyt wewnętrzny
Przegląd działań i procesów w firmie.
- Analiza łańcucha dostaw
Identyfikacji a analiza dostawców w łańcuch dostaw zgodnie z wypracowanymi z Klientem kryteriami.
- Warsztaty analityczne
Przeprowadzone z zespołami Klienta, prowadzone autorskimi metodami dobranymi pod kątem potrzeb i oczekiwań Klienta.
- Opracowanie tez i rekomendacji
Przygotowanie wniosków, tez oraz rekomendacji dotyczących możliwych działań w postaci Raportu: Ślad węglowy.
Przegląd działań i procesów w firmie.
Zobacz wideo: Czym jest ESG i kto pod nie podlega? Przepisy, anegdoty i przykłady
Dlaczego Grant Thornton?
W Grant Thornton posiadamy nie tylko kompetencje w zakresie raportowanie ESG. Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie aby wspólnie z Państwem przejść przez ten proces, zaplanować go w sposób efektywny, zwrócić Państwu uwagę na wczesnym etapie na odpowiednie ryzyka i dotrzymać umówionych terminów. Komunikujemy się z Państwem na każdym etapie badania, odpowiednio wcześnie adresując pojawiające się wyzwania.
Łączymy zindywidualizowane podejście do specyfiki działalności Klienta z doświadczeniem w zakresie doboru najbardziej efektywnych metod i narzędzi analitycznych z punktu widzenia oczekiwanych informacji.
-
31 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
2400+
zadowolonych klientów rocznie