Czym jest weryfikacja raportowania zrównoważonego rozwoju?
Spółki, które będą miały obowiązek sporządzania raportowania zrównoważonego rozwoju, będą zobligowane do corocznej weryfikacji tego raportowania przez audytora. Weryfikacja ta będzie obejmować cztery obszary: zgodność raportowania zrównoważonego rozwoju ze standardami ESRS, unijna taksonomia działalności zrównoważonej środowiskowo, przestrzeganie należytej staranności przez firmę oraz tagowanie raportowania zrównoważonego rozwoju. Poza obowiązkowymi weryfikacjami wymaganymi przepisami prawa, spółka może poddać swoje raportowanie również dobrowolnej weryfikacji. Wówczas zakres takiej weryfikacji i jej kryteria ustala się zgodnie z potrzebami spółki.
-
Dla kogo jest weryfikacja raportowania zrównoważonego rozwoju?
Przede wszystkim weryfikacja raportowania zrównoważonego rozwoju dotyczy podmiotów, które mają obowiązek jego sporządzania. Także firmy nie mające obowiązku weryfikacji raportu ESG mogą chcieć przeprowadzić weryfikację np. uproszonego raportowania wg standardów VSME lub wybranych wskaźników GRI, aby uwiarygodnić poprawność danych dostępnych w sprawozdawczości.
-
Kiedy poddać raportowanie zrównoważonego rozwoju weryfikacji?
Przede wszystkim wówczas, gdy firma ma taki obowiązek wynikający z przepisów, ale także gdy raportuje dobrowolnie. Warto wybrać audytora na w miarę wczesnym etapie, tak, żeby już podczas badania wstępnego mógł przyjrzeć się takim obszarom jak analiza podwójnej istotności, strategia ESG, model obliczania śladu węglowego czy polityki i regulaminy ESG posiadane przez spółkę.
-
Co zyskasz dzięki weryfikacji raportowania zrównoważonego rozwoju?
Dzięki weryfikacji raportowania zrównoważonego rozwoju zyskuje się wzrost zaufania interesariuszy, wyższą jakość raportowania zrównoważonego rozwoju, zapewnienie o tym, że raportujesz w sposób prawidłowy oraz łatwiejszy dostęp do zielonego finansowania.
CZY WIESZ, ŻE:
- Pierwsze dobrowolne weryfikacje sprawozdań za 2023 rok sporządzonych zgodnie ze standardami ESRS zostały przeprowadzone zgodnie z Krajowym Standardem Usług Atestacyjnych 3000 Usługi Atestacyjne inne niż badania lub przeglądy historycznych informacji finansowych.
- Wszystko wskazuje na to, że to właśnie ten standard będzie obowiązywał w Polsce dla przeprowadzenia pierwszych obowiązkowych atestacji dla sprawozdań sporządzanych za rok 2024.
- Początkowo, co najmniej przez pierwsze 3 lata od powstania obowiązku raportowania zrównoważonego rozwoju weryfikacje takie będą dawać tzw. ograniczoną pewność.
- Najwcześniej po trzech latach Komisja Europejska ma rozważyć czy i kiedy takie weryfikacje będą miały dać racjonalną pewność, że raportowanie zrównoważonego rozwoju jest sporządzone prawidłowo.
Zakres wsparcia
- Weryfikacja obowiązkowego raportowania zrównoważonego rozwoju
Weryfikacja raportowania zrównoważonego rozwoju obejmująca wszystkie cztery obszary tj, zgodność z ESRS, Unijną Taksonomię działalności zrównoważonej środowiskowo, należytą staranność, tagowanie raportowania ESG zgodnie z aktualnie obowiązującymi standardami weryfikacji.
- Weryfikacja wybranych wskaźników GRI
Weryfikacja wybranych przez firmę wskaźników.
- Weryfikacja raportowania zgodnego ze standardami VSME
Weryfikacja raportu sporządzonego dobrowolne w ograniczonym zakresie zgodnie ze standardami VSME.
Proces realizacji
- Planowanie weryfikacji
– Określenie głównego ryzyka, obszarów istotnych dla sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
– Sporządzenie planu i strategii weryfikacji
– Określenie obszarów, które będą poddane bardziej szczegółowym procedurom
- Weryfikacja wstępna
– Weryfikacja analizy podwójnej istotności
– Weryfikacja zachowania należytej staranność
– Weryfikacja modelu liczenia śladu węglowego
– Weryfikacja poprawności zastosowanej analizy technicznych kryteriów kwalifikacji oraz procesu badania minimalnych gwarancji
- Weryfikacja końcowa
Sprawdzenie ujawnień i danych zawartych w raportowaniu zrównoważonego rozwoju.
- Raport
Dokument zawierający m.in. opis zastosowanych kryteriów jak również opis procedur, które były podstawą do wydania przez nas końcowego wniosku na temat państwa sprawozdania.
– Określenie głównego ryzyka, obszarów istotnych dla sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
– Sporządzenie planu i strategii weryfikacji
– Określenie obszarów, które będą poddane bardziej szczegółowym procedurom
Zobacz wideo: Czym jest ESG i kto pod nie podlega? Przepisy, anegdoty i przykłady
Dlaczego Grant Thornton?
W Grant Thornton posiadamy nie tylko kompetencje w zakresie weryfikacji wybranych wskaźników GRI ale przeprowadziliśmy weryfikację pierwszych dobrowolnych raportowań za rok 2023 sporządzonych zgodnie ze standardami ESRS. Co warto podkreślić, nasze prace były wykonywane przez firmę audytorską i biegłych rewidentów.
Posiadamy więc niezbędną wiedzę i doświadczenie aby wspólnie z Państwem przejść przez ten proces, zaplanować go w sposób efektywny, zwrócić Państwu uwagę na wczesnym etapie na odpowiednie ryzyka i dotrzymać umówionych terminów. Komunikujemy się z Państwem na każdym etapie badania, odpowiednio wcześnie adresując pojawiające się wyzwania.
-
31 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
2400+
zadowolonych klientów rocznie