Na czym polega doradztwo transakcyjne przy inwestycjach w OZE?
Wsparcie przy akwizycjach projektów OZE obejmuje pełny zakres usług obejmujących obsługę transakcji, w tym: realizację badania due diligence pod kątem finansowo-podatkowym, prawnym oraz technicznym, wycenę projektu oraz wsparcie w negocjacjach i przygotowaniu dokumentów transakcyjnych. Usługa świadczona przez Grant Thornton zapewnia pełną kontrolę nad procesem transakcyjnym oraz ograniczenie potencjalnego i realnego ryzyka nabycia projektów OZE.
-
Kogo wspieramy przy akwizycjach aktywów OZE?
Konsultanci Grant Thornton wspierają zarówno inwestorów zainteresowanych nabyciem aktywów lub spółek z brany energii odnawialnych jak również przedsiębiorstwa planujące sprzedaż aktywów lub spółek zależnych działających w branży OZE. Naszymi klientami są zarówno duże przedsiębiorstwa energetyczne jak również fundusze inwestycyjne oraz firmy zainteresowane nabyciem aktywów OZE w celu uzyskania zrównoważonego miksu energetycznego.
-
Kiedy skorzystać z doradztwa transakcyjnego OZE?
Proces transakcyjny w branży OZE angażuje ekspertów z obszarów due diligence prawnego, technicznego, finansowego i podatkowego oraz uwzględnia wyniki ich analiz w wycenie projektu lub przedsiębiorstwa OZE oraz ocenie ich ryzyka. Grant Thornton oferuje wsparcie ekspertów w zakresie due diligence finansowo – podatkowego oraz w zakresie modelowania i wyceny, jak również wsparcie w procesie negocjacyjnym, koordynację współpracy doradców oraz wsparcie w przygotowaniu materiałów analitycznych dla potrzeb wewnętrznych analiz klienta oraz prezentacji na Komitet Inwestycyjny.
-
Co zyskasz dzięki zaangażowaniu doradców transakcyjnych OZE?
Pracując z zespołem Grant Thornton klienci mają zapewnioną kompleksową obsługę zarówno w obszarze prac analitycznych jak i koordynacji procesu transakcyjnego. Zapewniamy wsparcie na wszystkich etapach Transakcji pozwalając klientom efektywnie zarządzać kluczowymi kwestiami i ryzykami, jakie pojawiają się w toku negocjacji. Dzięki temu nasi klienci mogą realizować transakcje w branży OZE z większą pewnością i efektywnością, przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka i maksymalizacji potencjalnych korzyści z inwestycji.
Zakres wsparcia
- Due diligence finansowe i podatkowe
Nasz raport z due diligence to wyjście poza standardową analizę bilansu i wyników operacyjnych badanego przedsięwzięcia czy spółki.
Analizujemy jakość raportowania do Zarządcy Rozliczeń, szczegółowo podsumowujemy wolumeny sprzedaży i stopień wypełnienia obowiązku aukcyjnego, oceniamy i kwantyfikujemy ryzyko kar od Zarządcy dla rozliczeń w ramach aukcji i odpisów na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.
Oceniamy efektywność ekonomiczną przyjętego modelu sprzedaży energii (m.in. aukcja, umowa PPA, bilansowanie rynkowe)
Szczegółowo analizujemy zasady kapitalizacji nakładów inwestycyjnych, z uwzględnieniem polityki rachunkowości Inwestora. Kalkulujemy wpływ zmian stawek amortyzacji na rozliczenia CIT.
Szczegółowo analizujemy kluczowe umowy (np. przyłączeniową, dzierżawy, generalne wykonawstwo, doradztwo) i prezentujemy ich aspekty finansowe i podatkowe kluczowe z perspektywy wyceny.
Na bieżąco komunikujemy się z doradcą prawnym i technicznym i uwzględniamy kwantyfikacje ryzyk prawnych i technicznych w ramach korekt finansowego due diligence.
- Negocjacje SPA i wsparcie potransakcyjne
Zapewniamy bieżące wsparcie w trakcie spotkań negocjacyjnych klienta.
Formułujemy treść zapisów finansowych i podatkowych w umowie nabycia udziałów.
Oceniamy podatkowe aspekty spłaty zadłużenia SPV.
Doradzamy Inwestorowi w przygotowaniu optymalnej struktury korekty ceny w umowie nabycia udziałów.
Negocjujemy treść zasad rachunkowości przyjętych dla potrzeb mechanizmu korygowania ceny nabycia.
Przeprowadzamy confirmatory due diligence.
Zapewniamy wsparcie potransakcyjne: przygotowujemy bilans otwarcia, wspieramy Klientów w przekształceniu sprawozdania finansowego SPV na MSSF oraz w przygotowaniu raportowania grupowego.
- Wyceny i modelowanie
Przygotowujemy w pełni funkcjonalny model finansowy zawierający prognozę przepływów pieniężnych projektu OZE, w tym: prognozę przychodów, kosztów operacyjnych oraz nakładów inwestycyjnych.
Oszacowujemy wartość SPV metodą dochodową i/lub porównawczą przy uwzględnieniu wniosków i ryzyk zidentyfikowanych w badaniu Due Diligence finansowo-podatkowym, technicznym oraz prawnym.
Identyfikujemy kluczowe czynniki mające wpływ na wartość Projektu, a także sporządzamy analizę wrażliwości wartości wyceny na te czynniki.
Określamy cenę nabycia dającą pozytywne efekty ekonomiczne (na podstawie analizy opłacalności).
Po dokonaniu transakcji przygotujemy raport z alokacji ceny nabycia (PPA) w ramach MSSF3.
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
- Planowanie projektu
Ustalenie kluczowych założeń projektu, harmonogramu realizacji prac przez doradców, kamieni milowych prezentowanych analiz i przekazania raportów due diligence.
- Analizy due diligence
Przeprowadzenie due diligence finansowo – podatkowego (od 3 do 5 tygodni w zależności od struktury i rozmiaru projektu) oraz koordynacja prac doradców w ramach pozostałych obszarów DD.
- Wycena
Przygotowanie modelu finansowego wraz z wyceną, konsultacja założeń z doradcą technicznym i środowiskowym oraz implementacja wyników prac due diligence finansowo-podatkowego. Wykonanie analizy opłacalności oraz przygotowanie raportu z wyceny.
- Negocjacje zapisów SPA
Wsparcie klienta w formułowaniu i negocjacji zapisów finansowych i podatkowych w umowie kupna/sprzedaży udziałów.
- Decyzja transakcyjna
Przygotowanie rekomendacji inwestycyjnej i wsparcie klienta w przygotowaniu materiałów analitycznych na komitet inwestycyjny.
Ustalenie kluczowych założeń projektu, harmonogramu realizacji prac przez doradców, kamieni milowych prezentowanych analiz i przekazania raportów due diligence.
Oferujemy także wsparcie potransakcyjne we wdrożeniu polityki rachunkowości Inwestora i pierwszego raportowania grupowego.
Rozliczenie ceny nabycia poprzez rozpoznanie wartości przejętych aktywów oraz kalkulacja wartości firmy (goodwill), zgodnie z polityką rachunkowości przyjętą przez klienta.
Eksperci Grant Thornton doradzali w 2023 r. w blisko 30 sfinalizowanych transakcjach na rynku fuzji i przejęć o łącznej wartości ok. 1 mld euro.
Dlaczego Grant Thornton?
Zespół doradztwa transakcyjnego, wchodzący w skład Deal Advisory od wielu lat wspiera klientów w realizacji projektów z zakresu transakcji kapitałowych, w tym transakcji realizowanych w branży odnawialnych źródeł energii. Zakres wsparcia dla klientów branży OZE obejmuje usługi due diligence finansowego i podatkowego, wyceny i modelowania finansowego, strukturyzacji transakcji i negocjacji mechanizmu cenowego, integracji potransakcyjnej czy wsparcia w postępowaniach administracyjnych. Dotychczasowe projekty obejmowały transakcje nabycia farm wiatrowych, fotowoltaicznych oraz wytwarzania energii z biogazu.
-
28
procesów transakcyjnych związanych z OZE, w którym zespół Grant Thornton wspierał swoich klientów
-
387 MW
moc zainstalowana projektów będących przedmiotem transakcji obsługiwanych przez Grant Thornton w 2023 r.
-
1,3 GW
moc zainstalowana projektów będących przedmiotem transakcji obsługiwanych dotychczas przez Grant Thornton