Czym jest założenie, przekształcenie, połączenie, podział, aport i likwidacja spółki?
Założenie, przekształcenie, połączenie, podział, aport i likwidacja to podstawowe procesy korporacyjne, kluczowe dla rozwoju i optymalnego funkcjonowania biznesu w zmieniających się okolicznościach rynkowych.
Wybór formy prawnej działalności to decyzja, która ma istotny wpływ na funkcjonowanie całej organizacji. Rozpoczęcie nowego biznesu w odpowiedniej formie prawnej może na starcie zagwarantować różnego rodzaju korzyści. Z drugiej strony forma prawna może się zmieniać, odpowiadając na bieżące potrzeby danej firmy. Szeroko rozumiane zmiany, w tym przekształcenie, połączenie, podział czy nawet likwidacja są odpowiedzią na zmieniające się otoczenie biznesowe. Mogą one służyć dostosowaniu formy prawnej prowadzonej działalności do zmieniających się okoliczności, uzyskaniu najkorzystniejszej struktury prowadzonego biznesu, a także realizacji konkretnych celów biznesowych lub optymalnemu przeprowadzeniu planowanych transakcji.
-
Założenie spółki
Doradzamy Klientom w wyborze odpowiedniej formy prawnej, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby biznesowe danego Klienta. W dalszej kolejności tworzymy odpowiadający potrzebom wspólników projekt umowy spółki, powołujemy organy oraz rejestrujemy spółkę w KRS. Wspieramy też w rejestracji spółki w urzędzie skarbowym, GUS, ZUS czy zgłoszeniu do VAT.
-
Przekształcenia, połączenia, podziały, aporty
Posiadamy bogate doświadczenie w procesach przekształcenia przedsiębiorców, przekształcenia spółek cywilnych, przekształcenia spółek prawa handlowego, a także w połączeniach, podziałach i aportach. Wspieramy Klientów również w transgranicznych procesach połączeń, podziałów i przekształceń. Od lat specjalizujemy się w procesach zmiany formy prawnej lub zmiany struktury organizacyjnej spółek – pomagamy dostosować je do zmieniającej się rzeczywistości prawnej i gospodarczej.
-
Likwidacja spółki
Jeżeli prowadzona działalność nie przynosi oczekiwanych zysków, nie rozwija się w planowany sposób albo z wielu innych powodów cel biznesowy prowadzenia spółki ustaje, konieczna może okazać się likwidacja spółki. Likwidacja jest możliwa, jeśli firma posiada majątek, dzięki któremu ureguluje ciążące na niej zobowiązania, co pozwoli na zakończenie działalności.
Założenie spółki – zakres doradztwa
Doradzamy Klientom w procesie założenia działalności, począwszy od wyboru odpowiedniej formy prawnej, poprzez przygotowanie wymaganych przepisami prawa dokumentów niezbędnych do jej zarejestrowania w sądzie oraz odpowiednich urzędach i instytucjach. Celem naszych prac jest sprawna rejestracja spółki albo oddziału przedsiębiorstwa oraz doradztwo związane z faktycznym uruchomieniem działalności.
-
Pomoc w wyborze formy prawnej działalności
Doradzamy w wyborze optymalnej formy prowadzenia działalności i ułożeniu biznesu w najbardziej efektywny organizacyjnie i podatkowo sposób, przy jednoczesnym zachowaniu możliwie największego poziomu bezpieczeństwa majątku spółki, jej właścicieli oraz członków zarządu, a także uwzględnieniu indywidualnych potrzeb przedsiębiorców związanych z funkcjonowaniem firmy oraz mechanizmów zarządzania.
-
Wsparcie w procesie rejestracji spółki
Doradzamy w procesie rejestracji spółek zarówno z udziałem polskiego, jak i obcego kapitału. W szczególności obejmuje to przygotowanie umowy/statutu spółki, umowy pomiędzy właścicielami oraz wszelkich niezbędnych dokumentów związanych z utworzeniem podmiotu.
-
Wsparcie w procesie rejestracji oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych w Polsce
Przygotowujemy projekty dokumentów ustanawiających oddział lub przedstawicielstwo oraz wszelkie dokumenty do rejestracji oddziału w rejestrze przedsiębiorców i rejestracji przedstawicielstwa w rejestrze przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.
-
Przygotowanie wewnętrznych regulaminów
Przygotowujemy wewnętrzne dokumenty korporacyjne, które określają zasady funkcjonowania organów spółki oraz ich wzajemne relacje.
-
Sporządzenie harmonogramu procesu oraz bieżący nadzór nad jego realizacją
Przygotowujemy szczegółowy harmonogram procesu i koordynujemy przepływ informacji i dokumentów oraz zarządzanie procesem.
Doradzamy w jakiej formie prowadzić działalność gospodarczą oraz jak założyć spółkę albo oddział i przedstawicielstwo. Sprawdź, jak założyć firmę
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Przekształcenie przedsiębiorcy, przekształcenie spółki – zakres doradztwa
Pomagamy wybrać odpowiedni scenariusz przekształcenia, a następnie go kompleksowo realizujemy. Nasz zakres wsparcia obejmuje w szczególności:
-
Kompleksowe doradztwo prawne, podatkowe i księgowe we wdrożeniu procesu przekształcenia
Wspieramy w przeprowadzeniu całego procesu przekształcenia, przedstawiamy rekomendacje i praktyczne wskazówki wypracowane przez naszych doświadczonych ekspertów.
-
Analiza sytuacji prawnej przedsiębiorcy albo spółki oraz przygotowanie pisemnego opracowania wyjaśniającego skutki procesu
Elementem realizowanego przez nas procesu przekształcenia jest przygotowanie pisemnego raportu, który wyjaśnia i tłumaczy wspólnikom/członkom organów całą procedurę przekształcenia, a także skutki prawne, podatkowe oraz księgowe procesu. Opracowanie stanowi pewnego rodzaju „praktyczną instrukcję obsługi procesu”, z której w każdym etapie procesu, jak i po jego zakończeniu można korzystać.
-
Przygotowanie dokumentacji potrzebnej w procesie przekształcenia
Nasze wsparcie obejmuje również przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji procesu, w tym w szczególności umowy/statutu spółki przekształconej (np. spółki z o.o., spółki komandytowej, spółki akcyjnej lub prostej spółki akcyjnej). Na podstawie omówionych wcześniej ze wspólnikami celów i założeń przygotowujemy projekt umowy spółki, który spełnia potrzeby i oczekiwania wspólników.
-
Reprezentacja w postępowaniu rejestrowym o wpis przekształcenia
Reprezentujemy Klientów przed sądami rejestrowymi w całej Polsce. Odpowiadamy za złożenie wniosku o wpis przekształcenia wraz ze wszystkimi dokumentami, monitorujemy sprawę oraz prowadzimy bieżący kontakt z sądem rejestrowym, tak aby wpis nastąpił w konkretnym, wnioskowanym przez nas dniu. Dzięki tak zaplanowanym działaniom Klient może odpowiednio przygotować się na zmiany.
-
Bieżące wsparcie w czynnościach formalnych po przekształceniu – estoński CIT oraz sukcesja
Oferujemy bieżące wsparcie zarówno przed przekształceniem, jak i po dokonaniu wpisu. Wskazujemy Klientom obowiązki, jakie ciążą na spółce po przekształceniu i pomagamy pośrednio w ich realizacji. Wspieramy również we wdrożeniu opodatkowania modelem estońskiego CIT oraz zaplanowaniu sukcesji, jeżeli tylko takie potrzeby zostaną przez Klientów zidentyfikowane.
Potrzebujesz wsparcia w przekształceniu spółki? Sprawdź, jak możemy pomóc!
Połączenie spółek – zakres doradztwa
W przypadku wyboru scenariusza opartego na połączeniu, nasz zakres wsparcia obejmuje w szczególności:
-
Kompleksowe doradztwo prawne, podatkowe i księgowe we wdrożeniu procesu połączenia
Wspieramy w przeprowadzeniu procesu połączenia, przedstawiamy rekomendacje i praktyczne wskazówki wypracowane przez naszych doświadczonych ekspertów. Realizujemy różnego rodzaju połączenia – połączenia odwrotne, połączenia spółki-matki ze spółką-córką, połączenia wielostopniowe, połączenia spółek sióstr czy połączenia z udziałem spółek osobowych.
-
Rzetelna analiza i przygotowanie pisemnego raportu wyjaśniającego skutki procesu
Elementem realizowanego przez nas procesu połączenia może być przygotowanie pisemnego raportu, który wyjaśnia i tłumaczy wspólnikom/członkom organów procedurę połączenia, a także wszelkie skutki i detale prawne, podatkowe oraz księgowe procesu. Opracowanie stanowi pewnego rodzaju „praktyczną instrukcję obsługi procesu”, zapewniając dodatkowo komfort wspólników oraz służb wewnętrznych zaangażowanych w realizację procesu.
-
Przygotowanie dokumentacji procesu połączenia
Nasze wsparcie obejmuje również przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji procesu, w tym w szczególności planu połączenia, uchwał o połączeniu, odpowiednich zapisów w umowach (statutach) spółek.
-
Reprezentacja w postępowaniu rejestrowym o wpis połączenia
Reprezentujemy Klientów przed sądami rejestrowymi w całej Polsce. Odpowiadamy za złożenie wniosku o wpis połączenia wraz ze wszystkimi dokumentami, monitorujemy przebieg postępowania pozostając w stałym kontakcie z sądem rejestrowym, tak aby wpis nastąpił w konkretnym, wnioskowanym przez nas dniu. Dzięki tak zaplanowanym działaniom zmiana jest dokonywana w sposób możliwie płynny, z założeniem jak najmniejszej ingerencji w bieżący biznes. Jeśli proces tego wymaga, składamy również wnioski o wyznaczenie biegłego do badania planu połączenia.
-
Bieżące wsparcie w czynnościach formalnych po połączeniu
Oferujemy bieżące wsparcie zarówno przed jak i po dokonaniu formalnego połączenia. Wskazujemy Klientom obowiązki, jakie ciążą na nich po połączeniu i pomagamy pośrednio w ich realizacji. Wspieramy w kontakcie z Klientami, pracownikami i instytucjami.
Na czym polega proces połączenia spółek? Sprawdź, jak możemy pomóc!
Podział spółki – zakres doradztwa
W przypadku wyboru scenariusza opartego na podziale spółki, nasz zakres doradztwa/wsparcia/prac obejmuje w szczególności:
-
Kompleksowe doradztwo prawne, podatkowe i księgowe we wdrożeniu procesu podziału
Wspieramy w przeprowadzeniu procesu podziału, przedstawiamy rekomendacje i praktyczne wskazówki wypracowane przez naszych doświadczonych ekspertów.
-
Rzetelna analiza i przygotowanie pisemnego raportu wyjaśniającego skutki procesu
Elementem realizowanego przez nas procesu podziału może być przygotowanie pisemnego raportu, który wyjaśnia i tłumaczy wspólnikom/członkom organów procedurę podziału, a także wszelkie skutki i detale prawne, podatkowe oraz księgowe procesu. Opracowanie stanowi pewnego rodzaju „praktyczną instrukcję obsługi procesu”, zapewniając dodatkowo komfort wspólników oraz służb wewnętrznych zaangażowanych w realizację procesu.
-
Przygotowanie dokumentacji procesu podziału
Nasze wsparcie obejmuje również przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji procesu, w tym w szczególności planu podziału, uchwał o podziale, odpowiednich zapisów w umowach (statutach) spółek.
-
Reprezentacja w postępowaniu rejestrowym o wpis podziału
Reprezentujemy Klientów przed sądami rejestrowymi w całej Polsce. Odpowiadamy za złożenie wniosku o wpis podziału wraz ze wszystkimi dokumentami, monitorujemy przebieg postępowania, pozostając w stałym kontakcie z sądem rejestrowym, tak aby wpis nastąpił w konkretnym, wnioskowanym przez nas dniu. Dzięki tak zaplanowanym działaniom zmiana jest dokonywana w sposób możliwie płynny, z założeniem jak najmniejszej ingerencji w bieżący biznes.
-
Bieżące wsparcie w czynnościach formalnych po podziale
Oferujemy bieżące wsparcie zarówno przed jak i po dokonaniu formalnego podziału. Wskazujemy Klientom obowiązki, jakie ciążą na nich po podziale i pomagamy pośrednio w ich realizacji. Wspieramy w kontakcie z Klientami, pracownikami i instytucjami.
Na wygląda proces podziału spółki? Sprawdź, jak możemy pomóc!
Porozmawiajmy o szczegółach i razem dobierzmy najlepszą dla Ciebie ofertę
Przekształcenia, połączenia i podziały transgraniczne – zakres doradztwa
Zespół ekspertów Grant Thornton zapewnia kompleksowe wsparcie w przeprowadzeniu reorganizacji transgranicznych, obejmujące w szczególności doradztwo prawne, podatkowe, księgowe, a także współpracę z zespołami specjalistycznymi w krajach całej UE/EOG.
W zależności od procesu i potrzeb oferujemy również przygotowanie niezbędnych wycen oraz badanie planu połączenia, podziału, przekształcenia przez biegłego rewidenta. Nasz zakres wsparcia/doradztwa/prac obejmuje w szczególności:
-
Ocena bieżącej sytuacji oraz efektywności potencjalnego procesu transgranicznego z udziałem polskiej spółki/polskich spółek
Na tym etapie identyfikujemy możliwości realizacji celów, które mają zostać osiągnięte w związku z procesem transgranicznym.
-
Opracowanie możliwych do wdrożenia scenariuszy procesu transgranicznego
W celu osiągnięcia założonych celów procesu, opracowujemy możliwe do wdrożenia scenariusze oraz prezentujemy je z perspektywy polskich regulacji prawnych. Doradzamy w wyborze najlepszego wariantu reorganizacji, mając na uwadze kwestie prawne i podatkowe, we współpracy z zagranicznymi doradcami – w zależności od potrzeb.
-
Identyfikacja prawnych, podatkowych i księgowych ryzyk
Identyfikujemy wszelkie ryzyka związane z procesem transgranicznym z perspektywy polskich i unijnych regulacji prawnych.
-
Przygotowanie dokumentów związanych z realizacją procesu transgranicznego
Kompleksowo podchodzimy do sporządzenia dokumentacji procesu, w szczególności planu podziału/połączenia/przekształcenia transgranicznego, odpowiednich uchwał organów spółki/ spółek, niezbędnych zawiadomień i wniosków (w zależności od roli polskiej spółki w procesie).
-
5. Pozyskanie z sądu rejestrowego wpisu wymaganych wzmianek oraz zaświadczenia o zgodności procesu transgranicznego z prawem polskim bądź rejestracja w sądzie rejestrowym procesu (w zależności od roli polskiej spółki w procesie)
Zajmujemy się wszelkimi formalnościami niezbędnymi do finalizacji procesu.
Procesy transgraniczne – transgraniczne przekształcenia, połączenia i podziały spółek – sprawdź, jak możemy pomóc!
Likwidacja spółki lub oddziału – zakres doradztwa
Zespół Grant Thornton posiada doświadczenie w doprowadzaniu do skutecznego oraz bezproblemowego zamknięcia biznesu poprzez likwidację spółki lub oddziału. Nasz zakres doradztwa/wsparcia/prac obejmuje w szczególności:
-
Doradztwo prawne, podatkowe i księgowe
Nasze doradztwo obejmuje określenie kluczowych aspektów prawnych, podatkowych i księgowych związanych z zakończeniem działalności w Polsce, a w szczególności określenie odpowiedzialności członków organu i likwidatorów oraz transferu pozostałego po likwidacji majątku do wspólników.
-
Sporządzenie harmonogramu procesu likwidacji
Nadzorujemy prawidłową realizację harmonogramu oraz koordynujemy przepływ informacji i dokumentów.
-
Przygotowanie uchwał związanych z otwarciem i zakończeniem likwidacji oraz ustanowieniem likwidatora
Kompleksowo podchodzimy do przygotowania dokumentacji związanej z procesem. W szczególności sporządzamy wszelkie dokumenty niezbędne do przeprowadzenia procesu likwidacji i wykreślenia spółki lub oddziału z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
-
Wsparcie na zgromadzaniu wspólników/walnym zgromadzeniu
Jeśli zachodzi taka potrzeba asystujemy bądź uczestniczymy – w charakterze pełnomocnika wspólnika/akcjonariusza – w zgromadzeniu wspólników bądź walnym zgromadzeniu.
-
Wniosek do MSiG
Przygotowujemy i składamy w imieniu Klienta wniosek o publikację ogłoszenia o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Jak wygląda likwidacja spółki i oddziału? Sprawdź, jak możemy pomóc!
Aporty do spółki – zakres doradztwa
W przypadku wyboru scenariusza opartego na aporcie jakiegokolwiek składnika majątkowego do spółki, w tym w szczególności przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nasz zakres prac/doradztwa/wsparcia obejmuje w szczególności:
-
Kompleksowe doradztwo prawne, podatkowe i księgowe we wdrożeniu aportu
-
Rzetelna analiza i przygotowanie pisemnego raportu wyjaśniającego skutki procesu
Elementem realizowanego przez nas procesu wniesienia aportu może być przygotowanie pisemnego raportu, który wyjaśnia i tłumaczy wspólnikom/członkom organów procedurę wniesienia aportu, a także wszelkie skutki i detale prawne, podatkowe oraz księgowe procesu. Opracowanie stanowi pewnego rodzaju „praktyczną instrukcję obsługi procesu”, zapewniając dodatkowo komfort wspólników oraz służb wewnętrznych zaangażowanych w realizację procesu.
-
Przygotowanie dokumentacji procesu wniesienia aportu
Nasze wsparcie obejmuje również przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji procesu, w szczególności umów przenoszących własność przedmiotu aportu, wprowadzenia stosownych zmian w umowie/statucie spółki w związku z wnoszonym aportem do spółki, wymaganych zgód korporacyjnych, a także kompletu załączników do wniosku o zarejestrowanie spółki lub zmianę umowy/statutu spółki w rejestrze przedsiębiorców KRS.
-
Reprezentacja w postępowaniu rejestrowym
Reprezentujemy Klientów przed sądami rejestrowymi w całej Polsce. Odpowiadamy za złożenie wniosku o rejestrację spółki lub zmiany umowy/statutu spółki wraz ze wszystkimi dokumentami do rejestru przedsiębiorców KRS, monitorujemy przebieg postępowania, pozostając w stałym kontakcie z sądem rejestrowy.
-
Bieżące wsparcie w czynnościach formalnych po wniesieniu aportu
Oferujemy bieżące wsparcie zarówno przed jak i po wniesieniu aportu. Wskazujemy klientom obowiązki, jakie ciążą na nich po wniesieniu aportu i pomagamy pośrednio w ich realizacji. Wspieramy w kontakcie z Klientami, pracownikami i instytucjami.
Czym są aporty? Dowiedz się więcej, jak możemy pomóc!
Dlaczego Grant Thornton?
Od lat współpracujemy z Klientami biznesowymi i bardzo dobrze rozumiemy ich potrzeby. Posiadamy bogate doświadczenie w zakładaniu spółek, które pozwala nam nie tylko skutecznie i szybko zarejestrować spółkę, ale również zadbać o inne aspekty rozpoczęcia biznesu. Doradzamy w procesach przekształceń, połączeń, podziałów i aportów oraz likwidacji spółek. Zdajemy sobie sprawę, że każda branża, biznes, firma są inne i wymagają indywidualnego podejścia. Patrzymy na działalność Klienta z szerokiej perspektywy oraz z uwzględnieniem bogatych doświadczeń, zbieranych przez naszych ekspertów. Nie ograniczamy się wyłącznie do wdrożenia danego rozwiązania.
Naszym celem jest przede wszystkim poznanie Klienta i jego potrzeb, doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego scenariusza reorganizacji, takiego jak połączenie, podział, aport czy przekształcenie, a także przygotowanie Klienta na wyzwania, z którymi będzie się mierzył w czasie wdrażania zmian i dopiero na końcu skuteczne i sprawne wdrożenie ustalonego planu. Nie zostawiamy Klientów również po wdrożeniu reorganizacji, niezależnie czy jest to założenie, przekształcenie spółki czy jej likwidacja. Pomagamy Klientom odnaleźć się w nowej formie prawnej lub strukturze biznesu po przeprowadzeniu zmian. O ile tylko Klienci wyrażają taką chęć, mogą też liczyć na kontakt z naszej strony w przypadku, gdy w przyszłości zmienią się istotne dla ich działalności przepisy.
-
Ponad 30 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
50+
zrealizowanych połączeń/podziałów