Na czym polega proces przekształcenia?
Przekształcenie spółki to formalny proces polegający na zmianie formy prawnej, np. ze spółki komandytowej na spółkę z o.o. czy też ze spółki jawnej na spółkę komandytową. Proces przekształcenia spółki trwa zazwyczaj ok. 2-3 miesiące. Przekształcenie spółki jest w pełni bezpiecznym i często realizowanym procesem pozwalającym na płynne kontynuowanie działalności w zmienionej formie prawnej. Po przekształceniu, spółce powstałej w wyniku przekształcenia będą co do zasady przysługiwały wszystkie prawa i obowiązki, które przysługiwały spółce przekształcanej, w szczególności w zakresie umów, decyzji administracyjnych, pozwoleń i koncesji. Bazując na zgromadzonych przez lata doświadczeniach w realizacji setek tego rodzaju procesów, zespół Grant Thornton zapewnia kompleksowe wsparcie w zmianie formy prawnej, obejmujące w szczególności doradztwo prawne, podatkowe i księgowe.
-
Kiedy warto rozważyć przekształcenie spółki?
Przekształcenie spółki powinno zostać rozważone, jeżeli wspólnicy w ramach formy prawnej, w której działają, identyfikują co najmniej jedną z następujących niedogodności:
1) duże ryzyko dla majątku prywatnego wspólników,
2) trudności z zaplanowaniem sukcesji,
3) trudności ze znalezieniem inwestora i wymogi inwestora co do formy prawnej,
4) wysokie obciążenia publiczno-prawne, potrzeba zwiększenia środków na inwestycje w spółce.
-
Jak przebiega proces przekształcenia spółki?
Pierwszy krok to rzetelna analiza spółki i ustalenie skutków prawnych oraz podatkowo-księgowych procesu przekształcenia. Następnie konieczne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, w tym planu przekształcenia, projektu umowy/statutu spółki przekształconej i projektu uchwały o przekształceniu, podjęcie uchwały o przekształceniu, rejestracja przekształcenia w sądzie rejestrowym oraz pakiet działań formalnych po przekształceniu – np. aktualizacje danych w odpowiednich urzędach/rejestrach. W zależności od rodzaju procesu, zakres czynności do przeprowadzenia może być węższy lub szerszy, np. w przypadku przekształcenia w spółkę akcyjną, konieczne jest badanie planu przekształcenia przez biegłego.
-
W jaką spółkę przekształcić swoją firmę?
Aktualnie, najpopularniejszym kierunkiem przekształcenia spółki jest przekształcenie spółki jawnej lub spółki komandytowej w spółkę z o.o. Wybór przekształcenia w spółkę z o.o. umożliwia zaplanowanie sukcesji, ograniczenie odpowiedzialności wspólników, a przy tym spółka z o.o. jest atrakcyjną formą dla zewnętrznych inwestorów. Przekształcenie w spółkę z o.o. często poprzedza rozpoczęcie stosowania modelu opodatkowania tzw. estońskiego CIT, co pozwala na zminimalizowanie bieżących obciążeń publicznoprawnych. Niekiedy, ze względu na specyfikę danej działalności i cele wspólników, identyfikowana jest potrzeba przekształcenia w inną formę prawną np. w spółkę komandytową, prostą spółkę akcyjną czy nawet spółkę akcyjną.
Zakres wsparcia
-
Kompleksowe wsparcie prawno-podatkowo-księgowe we wdrożeniu procesu przekształcenia
Zaplanowanie i wsparcie w przeprowadzeniu procesu przekształcenia spółki, przedstawienie rekomendacji i praktycznych wskazówek wypracowanych przez naszych doświadczonych ekspertów.
-
Rzetelna analiza i przygotowanie pisemnego raportu wyjaśniającego skutki procesu
Elementem realizowanego przez naszych ekspertów procesu przekształcenia jest przygotowanie pisemnego raportu, który wyjaśnia i tłumaczy wspólnikom/członkom organów procedurę przekształcenia, a także wszelkie skutki i detale prawne, podatkowe oraz księgowe procesu. Opracowanie stanowi pewnego rodzaju „praktyczną instrukcję obsługi procesu”, zapewniając dodatkowo komfort wspólników oraz służb wewnętrznych zaangażowanych w realizację procesu.
-
Przygotowanie dokumentacji procesu przekształcenia
Nasze wsparcie obejmuje również przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji procesu, w tym w szczególności umowy/statutu spółki przekształconej (np. spółki z o.o. lub prostej spółki akcyjnej). Na podstawie omówionych wcześniej ze wspólnikami celów i założeń przygotowujemy projekt i uzgadniamy docelowy kształt umowy spółki, adekwatny do potrzeb i oczekiwań wspólników.
-
Reprezentacja w postępowaniu rejestrowym o wpis przekształcenia
Reprezentujemy Klientów przed sądami rejestrowymi w całej Polsce. Odpowiadamy za złożenie wniosku o wpis przekształcenia wraz ze wszystkimi dokumentami, monitorujemy przebieg postępowania pozostając w stałym kontakcie z sądem rejestrowym, tak aby wpis nastąpił w konkretnym, wnioskowanym przez nas dniu. Dzięki tak zaplanowanym działaniom zmiana jest dokonywana w sposób możliwie płynny, z założeniem jak najmniejszej ingerencji w bieżący biznes.
-
Bieżące wsparcie w czynnościach formalnych po przekształceniu – estoński CIT oraz sukcesja
Oferujemy bieżące wsparcie zarówno przed jak i po dokonaniu formalnego przekształcenia. Wskazujemy klientom obowiązki, jakie ciążą na spółce po przekształceniu i pomagamy pośrednio w ich realizacji. Wspieramy również w ewentualnym wdrożeniu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek znanego jako tzw. estoński CIT oraz zaplanowaniu sukcesji, co bardzo często towarzyszy procesowi zmiany formy prawnej biznesu.
Na pewno będziemy w stanie Ci pomóc. Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Proces realizacji
-
Analiza spółki, poznanie potrzeb klienta i zaplanowanie procesu
Na tym etapie przyglądamy się działalności spółki, która będzie przekształcana. Pochylamy się nad takimi elementami jak: aktywa spółki, sprawy pracownicze, umowy z klientami i dostawcami, decyzje administracyjne, pozwolenia i koncesje. Po ustaleniu potrzeb Klienta, przygotowujemy plan wdrożenia.
-
Realizacja procesu – wdrożenie przekształcenia
Na tym etapie prowadzimy Klienta przez wszystkie formalności związane z przekształceniem. Kompleksowo zajmujemy się procesem: od kontaktu z notariuszem, przez opracowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, po złożenie wniosku do KRS i bieżące monitorowanie wpisu przekształcenia.
-
Bieżące konsultacje w trakcie trwania i po uzyskaniu wpisu przekształcenia
Zdajemy sobie sprawę, że przekształcenie spółki jest wyzwaniem organizacyjnym przede wszystkim dla wspólników, ale również pracowników spółki odpowiedzialnych za wdrożenie zmian w odpowiednich obszarach np. dla księgowych, czy pracowników administracyjnych. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala wspierać Klientów we wszystkich bieżących sprawach związanych z przekształceniem na każdym etapie realizacji projektu, w tym po jego zakończeniu.
Na tym etapie przyglądamy się działalności spółki, która będzie przekształcana. Pochylamy się nad takimi elementami jak: aktywa spółki, sprawy pracownicze, umowy z klientami i dostawcami, decyzje administracyjne, pozwolenia i koncesje. Po ustaleniu potrzeb Klienta, przygotowujemy plan wdrożenia.
Dlaczego Grant Thornton?
Corocznie realizujemy ponad 100 procesów zmiany formy prawnej prowadzonej działalności oraz składamy kilkaset wniosków zmianowych do sądów rejestrowych w całej Polsce. Pomagamy przedsiębiorcom wybrać najlepszą dla nich formę prawną spółki, doradzamy w jaki sposób najlepiej przeprowadzić proces przekształcenia spółki oraz wspieramy w bieżącej obsłudze prawnej po przekształceniu. Wskazujemy kwestie prawne, podatkowe oraz księgowe, na które należy zwrócić uwagę w związku ze zmianą formy prawnej oraz ewentualne ryzyka związane z procesem. Rozumiemy potrzeby klientów i nasze działania staramy się każdorazowo dostosować do charakteru prowadzonego biznesu, co pozwala przeprowadzić proces przekształcenia w bezpieczny sposób, nie utrudniający bieżącej działalności spółki. Do grona naszych ekspertów należą wykwalifikowani prawnicy wyróżniani i rekomendowani w międzynarodowych rankingach.
-
The Legal 500
w kategorii “Commercial, Corporate and M&A”
-
10 lat+
doświadczenia na rynku
-
1000+
ekspertów współpracujących z Zespołem w ramach GT
wideo: O czym warto pamiętać przekształcając spółkę? Jak wygląda procedura przekształcenia krok po kroku?
Cykl wideo o przekształceniu spółki zawiera także:
Przekształcenie spółki | Jak wygląda procedura?