Miło nam poinformować, iż 10 lutego 2022 r. doszło do zamknięcia transakcji, w której fundusz Resource Partners sprzedał wszystkie swoje udziały (pakiet większościowy) w Maced na rzecz Assisi Pet Care. Tomasz Macionga, obecny prezes i syn założyciela Maced, pozostanie w roli prezesa Spółki i udziałowca grupy Assisi.

Zespół M&A Grant Thornton pełnił rolę wiodącego doradcy transakcyjnego funduszu Resource Partners w sprzedaży posiadanych udziałów.

To nasza trzecia transakcja w branży Pet Food w Polsce w ciągu ostatnich 18 miesięcy. W tym czasie doradzaliśmy przy takich transakcjach, jak sprzedaż 100% Carry Pet Food na rzecz Vafo we wrześniu 2020 roku, następnie przy sprzedaży 100% udziałów Atlantic Products na rzecz Maced w kwietniu 2021, a teraz mieliśmy przyjemność doradzać Resource Partners w sprzedaży ich pakietu większościowego w Maced na rzecz Assisi. Cieszymy się, że moglibyśmy brać udział w tej transakcji i gratulujemy naszemu Klientowi wysokiej stopy zwrotu z inwestycji.

Mateusz Biegajło Menedżer

Menedżer, Zespół M&A

Sytuacja na rynku Pet Food jest obecnie bardzo ciekawa. Z jednej strony trwa konsolidacja branży przez takich graczy jak Partner in Pet Food, Vafo, a od teraz również Assisi Pet Care. Jest również wielu innych zainteresowanych wejściem na polski rynek. Z drugiej strony w trakcie realizacji znaczących inwestycji w Polsce są tacy gracze, jak Dolina Noteci i Mars. Coraz większa konsolidacja na rynku połączona ze znacznymi inwestycjami sprawia, że kolejnych kilka lat w branży będzie niezwykle ciekawych.

Maced jest jednym z największych producentów mięsnych przysmaków dla psów w Europie. Oferta firmy obejmuje produkty pod markami Maced i Dogway, a także pod markami własnymi na rynku krajowym i eksportowym. W grudniu 2019 r. Resource Partners, fundusz private equity specjalizujący się w inwestycjach konsumenckich w Europie Środkowo-Wschodniej, przejął większościowy pakiet w Maced, a Tomasz Macionga pozostał mniejszościowym udziałowcem i prezesem. W ramach dalszego rozwoju Maced zrealizował szereg inwestycji, a w kwietniu 2021 roku przejął 100% Atlantic Products – drugiego największego polskiego producenta naturalnych przysmaków dla psów generującego 100% przychodów na rynkach eksportowych.

Assisi Pet Care, założona we wrześniu 2020 roku to joint venture pomiędzy Peterem Mangion i brytyjskim funduszem private equity Harwood Capital. Od momentu swojego powstania, grupa Assisi dokonała dwóch przejęć na rynku brytyjskim – firmy Hollings w październiku 2020 r. oraz Town & Country (właściciela marki HiLife) w marcu 2021 r. Inwestycja w spółkę Maced jest kontynuacją strategii konsolidacji rynku produktów dla zwierząt i budowania europejskiego lidera na tym dynamicznie rozwijającym się rynku.

Sprawdź także inne transakcje Grant Thornton.