Od maja do sierpnia 2017 r. w Polsce Wschodniej trwa nabór wniosków w konkursie skierowanym do konsorcjów MŚP w zakresie tworzenia produktów sieciowych.
Co można realizować w ramach wsparcia?
Dofinansowane zostaną projekty w zakresie tworzenia i rozwoju innowacyjnych produktów sieciowych w obszarach wpisujących się w zakres regionalnych inteligentnych specjalizacji, wspólnych dla co najmniej dwóch województw Polski Wschodniej. Produkt sieciowy oznacza gotową do sprzedaży, spakietyzowaną ofertę opartą o rozproszoną strukturę podmiotów, atrakcji, miejsc, obiektów, funkcjonujących jako jedna spójna koncepcja, posiadająca wspólny wyróżnik (markę) produktu.
Do kosztów kwalifikowanych zaliczać się będą:
- nabycie nieruchomości, w tym prawa użytkowania wieczystego, z wyłączeniem lokali mieszkalnych (do 10% kosztów kwalifikowalnych)
- nabycie albo wytworzenie środków trwałych, w tym w szczególności:
– niezbędnego wyposażenia obiektów będących przedmiotem realizowanego projektu zapewniającego pełną funkcjonalność tych obiektów,
– infrastruktury towarzyszącej, m.in.: obiektów architektury ogrodowej, elementów użytkowych służących rekreacji i utrzymaniu porządku (np. kosze na śmieci, stojaki na rowery);zakup środków trwałych (wyposażenia, infrastruktury towarzyszącej)
- nabycie robót i materiałów budowlanych
- zakup wartości niematerialnych i prawnych (patentów, licencji, know-how) oraz innych praw własności intelektualnej do 2% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu
- działania informacyjno-promocyjne (oznaczenia, bilbordy, tablice informacyjne związane z realizacją projektu
- opracowanie i wdrożenie jednolitych standardów funkcjonowania i promocji produktu (szkolenia, koszty wprowadzenia na rynek)
- koszty ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia
Sprawdź Doradztwo europejskie Grant Thornton
Dla kogo jest przeznaczone wsparcie?
Istotną zmianą w stosunku do poprzednich edycji konkursu jest zmniejszenie wymaganej liczby MŚP w konsorcjum do trzech przedsiębiorstw zarejestrowanych na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej. Przynajmniej 70% (2 na 3) członków konsorcjum musi prowadzi działalność gospodarczą co najmniej rok przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, wykazując przychody z działalności gospodarczej.
Wysokość wsparcia
Minimalną wartość kosztów kwalifikowalnych projektu zmniejszono w obecnej edycji konkursu do 10 mln zł.
Poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych ustala się zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2014-2020, przy czym łącznie intensywność pomocy nie może przekroczyć 70% kosztów kwalifikowalnych.
Projekty wsparte w ramach działania mają przyczyniać się do:
- rozwoju działalności gospodarczej i wzrostu konkurencyjności MŚP,
- integracji działalności MŚP w obrębie tworzonych konsorcjów,
- tworzenia nowych miejsc pracy, w szczególności stanowiących atrakcyjną alternatywę dla zatrudnienia w rolnictwie,
- aktywizacji społeczno-gospodarczej, w tym w szczególności rozwoju obszarów wiejskich.
To już trzecia edycja tego konkursu. Nabór wniosków będzie odbywał się w miesięcznych turach od 9 maja do 31 sierpnia 2017 r.