Pomoc de minimis to forma wsparcia sektora MŚP, czyli sektora małych i średnich przedsiębiorstw oferowana przez Państwo. W jego skład zgodnie z załącznikiem do Zalecenia Komisji z dnia 6 maja 2003 r. dotyczącego definicji przedsiębiorstw mikro, małych i średnich wchodzą przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 osób, i których obroty roczne nie przekraczają 50 mln EUR, i/lub których roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR.
Pieczę nad pomocą de minimis sprawuje Komisja Europejska. Jej celem jest dbanie o rozwój przedsiębiorstw państw członkowskich Unii Europejskiej jednak do takiego stopnia, aby nie wywierały one wpływu na wymianę handlową, a także nie zakłócały konkurencji. W związku z tym
w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis zawarto informację, że „pułap pomocy de minimis, którą jedno przedsiębiorstwo może otrzymywać przez okres trzech lat od jednego państwa członkowskiego, należy utrzymać na wysokości 200 000 EUR”.
W wyżej wymienionym rozporządzeniu Komisji Europejskiej zwrócono szczególną uwagę na firmy prowadzące działalność zarobkową w obszarze transportu drogowego towarów. Ich pułap został obniżony do kwoty 100 000 EUR ze względu na to, że statystycznie charakteryzują się niewielkim rozmiarem. Redukcja pułapu nie dotyczy świadczenia usług zintegrowanych, gdzie transport jest tylko jednym z elementów oferty.
Sprawdź Outsourcing finansowo-księgowy Grant Thornton