Jak wygląda i ile trwa proces przekształcenia JDG w spółkę?
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego to formalny proces polegający na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności najczęściej na spółkę z o.o. (choć możliwe są też inne warianty). Proces przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową trwa zazwyczaj ok. 3-4 miesiące. Przekształcenie jest w pełni bezpiecznym i często realizowanym, choć niepozbawionym wyzwań organizacyjnych, procesem pozwalającym na płynne kontynuowanie działalności w zmienionej formie prawnej.
Bazując na zgromadzonych przez lata doświadczeniach w realizacji setek tego rodzaju procesów, zespół Grant Thornton zapewnia kompleksowe wsparcie w zmianie formy prawnej z jednoosobowej działalności, obejmujące kompleksowe doradztwo prawne, podatkowe i księgowe.
-
Kiedy warto przekształcić JDG w spółkę?
Przekształcenie JDG powinni rozważyć przedsiębiorcy, którzy chcą zminimalizować obciążenia publiczno-prawne (w tym zwiększyć środki dostępne w firmie na inwestycje), chcą zabezpieczyć swój majątek prywatny od ryzyk związanych z prowadzeniem firmy, planują przekazanie firmy następcom prawnym bądź rozważają częściowe wycofanie się z biznesu lub planują exit: chcą sprzedać firmę lub pozyskać zewnętrznych inwestorów.
-
Jak po kolei przebiega proces przekształcenia JDG?
Pierwszym krokiem w procesie przekształcenia jest rzetelna analiza przedsiębiorstwa pod kątem identyfikacji wszelkich skutków prawnych i podatkowo-księgowych procesu przekształcenia. Następnie przygotowywana jest szczegółowa dokumentacja, w tym plan przekształcenia, projekt umowy nowej spółki i oświadczenie o przekształceniu, a także rejestracja przekształcenia w sądzie rejestrowym oraz pakiet działań formalnych po przekształceniu – np. aktualizacje danych w odpowiednich urzędach/rejestrach. W procesie przekształcenia przedsiębiorcy niezbędne jest również zbadanie planu przekształcenia przez biegłego rewidenta.
-
W jaką spółkę przekształcić JDG?
Nasi doświadczeni doradcy podchodzą indywidualnie do potrzeb każdego klienta. Analizują konkretną sytuację zawodową i rodzinną klienta, specyfikę branży, w której działa, a także wszelkie okoliczności dodatkowe mające wpływ na wybór odpowiedniej formy prawnej. Jedną z częściej wybieranych spółek jest obecnie spółka z o.o., która wielu przedsiębiorcom pozwala uporządkować strukturę swojej działalności i osiągnąć zamierzone cele. Niemniej w wielu przypadkach to inne formy prawne lepiej wychodzą naprzeciw potrzebom przedsiębiorców (np. proste spółki akcyjne lub spółki komandytowe).
Zakres wsparcia
- Kompleksowe wsparcie prawno-podatkowo-księgowe we wdrożeniu procesu przekształcenia JDG
Zaplanowanie i wsparcie w przeprowadzeniu przekształcenia jednoosobowej działalności, przedstawienie rekomendacji i praktycznych wskazówek wypracowanych przez naszych doświadczonych ekspertów.
- Rzetelna analiza działalności przedsiębiorcy
Elementem realizowanego przez naszych ekspertów procesu przekształcenia jest analiza działalności przedsiębiorcy, która pozwala na samym początku procesu zdiagnozować wyzwania, które mogą pojawić się na etapie przekształcenia. Nasze wieloletnie doświadczenia pokazują, że odpowiednie zaplanowanie detali już na początku procesu stanowi klucz do skutecznego i bezpiecznego przekształcenia. Zazwyczaj po analizie działalności przygotowujemy pisemną praktyczną instrukcję działania na poszczególnych etapach procesu, która wspiera nie tylko samego przedsiębiorcę w przejściu przez proces, ale też jego współpracowników i księgowych.
- Przygotowanie dokumentacji procesu przekształcenia
Nasze wsparcie obejmuje również przygotowanie pełnej dokumentacji niezbędnej do realizacji procesu, w tym w szczególności umowy spółki przekształconej. Na podstawie omówionych wcześniej z przedsiębiorcą celów i założeń przygotowujemy projekt i uzgadniamy docelowy kształt umowy spółki adekwatny do potrzeb i oczekiwań klienta.
- Reprezentacja w postępowaniu rejestrowym o wpis przekształcenia
Od lat reprezentujemy Klientów przed sądami rejestrowymi w całej Polsce. Odpowiadamy za złożenie wniosku o wpis przekształcenia wraz ze wszystkimi dokumentami, monitorujemy przebieg postępowania, pozostając w stałym kontakcie z sądem rejestrowym, tak aby wpis nastąpił w konkretnym, wnioskowanym przez nas dniu. Dzięki tak zaplanowanym działaniom, zmiana jest dokonywana w sposób możliwie płynny, z założeniem jak najmniejszej ingerencji w bieżący biznes.
- Bieżące wsparcie w czynnościach formalnych po przekształceniu – estoński CIT oraz sukcesja
Oferujemy bieżące wsparcie zarówno przed, jak i po dokonaniu formalnego przekształcenia. Wskazujemy klientom obowiązki, jakie ciążą na spółce po przekształceniu i pomagamy w ich realizacji. Wspieramy również w ewentualnym wdrożeniu opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek znanego jako tzw. estoński CIT oraz zaplanowaniu sukcesji, co bardzo często towarzyszy procesowi zmiany formy prawnej biznesu.
Porozmawiajmy o szczegółach i razem dobierzmy najlepszą dla Ciebie ofertę
Proces realizacji
- Analiza przedsiębiorstwa, omówienie potrzeb klienta, zaplanowanie procesu
Na tym etapie przyglądamy się działalności przedsiębiorcy. Pochylamy się nad takimi elementami jak: aktywa wchodzące w skład przedsiębiorstwa, sprawy pracownicze, umowy z klientami i dostawcami, decyzje administracyjne, pozwolenia i koncesje. Po ustaleniu potrzeb Klienta, przygotowujemy plan wdrożenia.
- Realizacja procesu – wdrożenie przekształcenia
Na tym etapie prowadzimy Klienta przez wszystkie formalności związane z przekształceniem. Kompleksowo zajmujemy się procesem: od kontaktu z notariuszem i biegłym, przez opracowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, po złożenie wniosku do KRS i bieżące monitorowanie wpisu.
- Bieżące konsultacje w trakcie trwania i po uzyskaniu wpisu przekształcenia
Zdajemy sobie sprawę, że przekształcenie jest wyzwaniem organizacyjnym dla całej firmy. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala wspierać Klientów we wszystkich bieżących sprawach związanych z przekształceniem. Istotne jest dla nas również to, żeby przekazać Klientom wskazówki co do wszystkich formalnych spraw, które należy załatwić po przekształceniu.
Na tym etapie przyglądamy się działalności przedsiębiorcy. Pochylamy się nad takimi elementami jak: aktywa wchodzące w skład przedsiębiorstwa, sprawy pracownicze, umowy z klientami i dostawcami, decyzje administracyjne, pozwolenia i koncesje. Po ustaleniu potrzeb Klienta, przygotowujemy plan wdrożenia.
Dlaczego Grant Thornton?
Corocznie realizujemy ponad 100 procesów zmiany formy prawnej prowadzonej działalności oraz składamy kilkaset wniosków zmianowych do sądów rejestrowych w całej Polsce. Pomagamy przedsiębiorcom wybrać najlepszą dla nich formę prawną spółki, doradzamy w jaki sposób najlepiej przeprowadzić proces przekształcenia jednoosobowej działalności oraz wspieramy w bieżącej obsłudze prawnej po przekształceniu. Wskazujemy kwestie prawne, podatkowe oraz księgowe, na które należy zwrócić uwagę w związku ze zmianą formy prawnej oraz ewentualne ryzyka związane z procesem. Rozumiemy potrzeby klientów i nasze działania staramy się każdorazowo dostosować do charakteru prowadzonego biznesu, co pozwala przeprowadzić proces przekształcenia w bezpieczny sposób, nieutrudniający bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Do grona naszych ekspertów należą wykwalifikowani prawnicy wyróżniani i rekomendowani w międzynarodowych rankingach.
-
31 lat
działalności w Polsce
-
1000+
pracowników w 7 biurach
-
30+
procesów reorganizacji w ostatnich latach
Wideo: Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwe na trzy sposoby. Jakie?
Cykl wideo o przekształceniu JDG w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zawiera także:
- Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w sp. z o.o. | KOSZTY
- Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o | Podatek PIT, CIT i PCC
- Przekształcenie jednoosobowej działalności w sp. z o.o. | ZUS
- Przekształcenie jednoosobowej działalności w sp. z o.o. | Aport przedsiębiorstwa