Analiza porównawcza (ang. benchmarking) jest jednym z narzędzi stosowanych zarówno przez podatników jak i władze skarbowe, w celu weryfikacji rynkowości transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Analizy porównawcze mogą być wykorzystywane dla potrzeb ustalenia warunków transakcji kontrolowanych przed ich przeprowadzeniem, jak również w celu potwierdzenia, że warunki już dokonanych transakcji są zgodne z zasadą ceny rynkowej.
Wykorzystanie wyników analiz porównawczych w procesie ustalania cen powinno w praktyce wyeliminować ryzyko uznania warunków transakcji kontrolowanych przez organy administracji podatkowej za nierynkowe. Przeprowadzenie analiz porównawczych po przeprowadzeniu transakcji pozwala natomiast obiektywnie ocenić zgodność przyjętych warunków z warunkami rynkowymi i w miarę potrzeb przygotować stosowne uzasadnienie dla ewentualnych odchyleń od wyników przeprowadzonego benchmarkingu.
Polskie przepisy podatkowe nie odnosiły się dotychczas do kwestii sporządzania analiz porównawczych, dlatego też źródłem wiedzy w powyższym zakresie były i nadal są Wytyczne OECD w sprawie cen transferowych, na których bazują polskie regulacje.
Nowelizacja rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (dalej: Rozporządzenie) w sprawie Cen Transferowych, która miała miejsce w ubiegłym roku wprowadziła przepisy dotyczące zasad sporządzania analizy porównywalności, którą część doradców utożsamia z analizą porównawczą.
Sprawdź Ceny transferowe Grant Thornton