Są to już kolejne objaśnienia podatkowe w zakresie metod weryfikacji cen transferowych opracowane przez Ministerstwo Finansów. Wcześniej opublikowano podobne wytyczne w zakresie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej oraz metody marży transakcyjnej netto (opublikowanych odpowiednio w dniach 02.04.2021 r. i 02.12.2021 r.).
Kiedy stosować metodę ceny odsprzedaży?
Struktura najnowszych objaśnień jest podobna do przywołanych wcześniej publikacji dotyczących metody porównywalnej ceny niekontrolowanej oraz metody marży transakcyjnej netto i obejmuje wyciąg z objaśnianych przepisów, zasady użycia marży ceny odprzedaży (zakres stosowania metody, zastosowanie metody, określenie marży ceny odprzedaży i kalkulacja ceny zakupu, wybór wskaźnika rentowności), kryteria porównywalności transakcji i podmiotów, trudności i błędy w stosowaniu metody, porównanie z innymi metodami weryfikacji oraz praktyczne zastosowanie metody.
W odniesieniu do istotnych dla podatnika informacji zawartych w objaśnieniach, warto wymienić okoliczności, w których stosowanie metody ceny odprzedaży jest najbardziej wiarygodne – Minister Finansów wymienia w tym zakresie sytuacje, gdy:
- występuje porównywalność funkcjonalna podmiotów;
- przedmiot transakcji kontrolowanej został w krótkim odstępie czasowym odprzedany do podmiotu niepowiązanego;
- przedmiot transakcji niekontrolowanej (transakcja odprzedaży) nie uległ znacznym zmianom, np. poprzez jego przetworzenie, powodujące podniesienie jego wartości;
- podmiot dokonujący odprzedaży nie angażuje w transakcji unikatowych i cennych aktywów (np. wartości niematerialnych i prawnych jak patenty, licencje, znak towarowy).
Metoda ceny odsprzedaży – przykłady
W objaśnieniach wskazano praktyczne przykłady zastosowania ww. metody, np. w obrocie towarowym pomiędzy podmiotami powiązanymi, z których jeden jest producentem, a drugi dystrybutorem (lub pomiędzy powiązanymi dystrybutorami). Podmiotami odprzedającymi mogą być na przykład dystrybutorzy lub pośrednicy. Metoda ceny odprzedaży może też być zastosowana w przypadku odprzedaży rutynowych usług o niskiej wartości dodanej, np. IT lub HR. Na uwagę zasługuje również zaprezentowanie przykładu (przedstawionego na danych liczbowych) zastosowania metody ceny odprzedaży przy wykorzystaniu danych wewnętrznych. Przykład ten dotyczy podmiotu dystrybucyjnego, nabywającego dwie kategorie towarów (niebędących dobrami substytucyjnymi) od producentów – odpowiednio podmiotu powiązanego i podmiotu niepowiązanego, a następnie sprzedającego powyższe towary na rzecz podmiotów niepowiązanych.
Pomimo, iż w praktyce metoda ceny odprzedaży stosowana jest dość rzadko i należy uznać ją za metodę mniej uniwersalną niż np. metodę marży transakcyjnej netto (na co wskazuje również Minister Finansów w omawianych objaśnieniach), najnowszą publikację Ministerstwa należy oceniać jednoznacznie pozytywnie. Tego typu objaśnienia uszczegółowiają bowiem kwestie praktyczne nie tylko dla administracji, ale i podatników, jak również przyczyniają się do zwiększenia świadomości w obszarze cen transferowych. Warto zatem śledzić kolejne publikacje objaśnień w zakresie metod weryfikacji cen transferowych, które, zgodnie z zapowiedzią, dotyczyć będę metody koszt plus. Konsultacje podatkowe dotyczące projektu objaśnień zakończyły się w dniu 17 marca 2023 r., niedługo można zatem spodziewać się ich finalizacji.
WSPÓŁAUTORZY: Marcin Orzechowski i Krystyna Szydłowska