Stopy procentowe w Polsce nie zawsze będą rekordowo niskie – prędzej czy później zaczną rosnąć. To istotne zagrożenie dla dużej części polskich firm.
Odkąd w marcu zeszłego roku Rada Polityki Pieniężnej dokonała ostatniej obniżki stóp procentowych, koszt pieniądza w Polsce jest najniższy w historii. Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi jedynie 1,5%, a więc koszt obsługi kredytu jest dla polskich kredytobiorców nominalnie kilkakrotnie mniejszy niż jeszcze kilka lat temu. Polska dołączyła tym samy do szerokiego grona gospodarek o rekordowo niskich kosztach kredytów.
Warto jednak mieć świadomość, że ten okres – zarówno na świecie, jak i w Polsce – musi się kiedyś skończyć. Wydaje się wręcz, że pierwsze podwyżki stóp procentowych to raczej perspektywa kwartałów niż lat. Ponieważ charakterystyczną cechą polskiego rynku długu jest powszechne stosowanie zmiennych stóp referencyjnych (WIBOR i LIBOR), podwyżki stóp procentowych NBP będą miały istotne przełożenie na bilanse polskiego sektora przedsiębiorstw. W skali całej gospodarki oznacza to, że koszty firm związane z obsługą długu będą z każdą podwyżką stóp rosły o miliardy złotych, a to będzie uderzało w wyniki finansowego tych przedsiębiorstw.
Sprawdź Zarządzanie ryzykiem finansowym Grant Thornton