52 640 000 zł – taką kwotę unijnego wsparcia w województwie zachodniopomorskim przeznaczono na zwiększenie innowacji w przedsiębiorstwach, poprzez inwestycje wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji. Wnioski o wsparcie w ogłoszonym konkursie będzie można składać od 01.12.2016 do 31.01.2017.
Znaczna część funduszy unijnych w perspektywie 2014 – 2020 zostanie przeznaczonych na wspieranie rozwoju inteligentnych specjalizacji. Unia Europejska właśnie poprzez to nowe narzędzie obliguje regiony państw członkowskich do identyfikacji obszarów i dziedzin, w których chcą się specjalizować, a przez to podnosić swoją konkurencyjność. Koncepcja tworzenia, a następnie wspierania zarówno krajowych, jak i regionalnych strategii opartych na inteligentnych specjalizacjach ma na celu efektywne wykorzystanie potencjałów poszczególnych regionów i ich gospodarki opartej na wiedzy. W myśl zasady, że nie można specjalizować się we wszystkim, fundusze unijne mają być przeznaczane w głównej mierze na wsparcie określonych atutów regionu i jego wyjątkowych zasobów. Dlatego też, ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego konkurs dedykowany jest projektom odnoszącym się do następujących inteligentnych specjalizacji:
- wielkogabarytowe konstrukcje wodne i lądowe
- zaawansowane wyroby metalowe
- produkty drzewno-meblarskie
- opakowania przyjazne środowisku
- produkty inżynierii chemicznej i materiałowej
- nowoczesne przetwórstwo rolno-spożywcze
- multimodalny transport i logistyka
- produkty oparte na technologiach informacyjnych
Sprawdź Doradztwo europejskie Grant Thornton
Przedsięwzięcia, które będą mogły być sfinansowane w ramach Działania 1.5 „Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji”, obejmują inwestycję zarówno w grunty, budynki, budowle, nowoczesne maszyny i urządzenia, linie produkcyjne, jak również wartości niematerialne i prawne, czy wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych. Podjęte działania mają doprowadzić do osiągnięcia następujących efektów:
- wykreowania nowego lub zasadniczo ulepszonego produktu/usługi
- zwiększenia efektywności produkcji przedsiębiorstwa
- zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego
Ogłoszony konkurs skierowany jest do sektora MŚP, a poziom dofinansowania zależy od wielkości przedsiębiorstwa i wynosi odpowiednio 55% całkowitych wydatków kwalifikowanych w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw oraz 45% całkowitych wydatków kwalifikowanych w przypadku średnich przedsiębiorstw.
Dofinasowanie mogą otrzymać projekty o minimalnej wartość 400 000 złotych, natomiast maksymalna możliwa kwota wsparcia to 4 000 000 złotych.
Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu: maj 2017.
AUTOR: Marta Niespodzińska, Asystent ds. funduszy unijnych, Doradztwo Europejskie
Magazyn PLUS: Kompendium wiedzy dotyczące środków unijnych
(.pdf, Rozmiar: 12,92 MB)