Po raz dziewiąty zostały przyznane najbardziej prestiżowe nagrody branży finansowej – tytuły Dyrektor Finansowy Roku, edycja 2013. 27 maja, uroczystą galą w warszawskim hotelu Sheraton, zakończył się cykl Kongresów Dyrektorów Finansowych. Poza spotkaniem w Warszawie, na przestrzeni kwietnia i maja przedstawiciele branży finansowej mogli gościć również na konferencjach w Rzeszowie, Katowicach, Sopocie i Poznaniu.

Finansiści firm Neuca oraz Polfurnitur zostali Dyrektorami Finansowymi Roku

Podczas gali w Warszawie, zostali ogłoszeni laureaci IX edycji Konkursu, promującego i wyróżniającego osoby zarządzające finansami przedsiębiorstw. Zdobywców tej nagrody cechuje profesjonalizm, etyka, a także skuteczność w działaniu. Niejednokrotnie stają się oni biznesowymi wizjonerami budującymi wartość swojej firmy. Kapituła oceniała nadesłane przez uczestników ankiety zgłoszeniowe w dwóch kategoriach: Dyrektor Finansowy Małych i Średnich Firm oraz Dyrektor Finansowy Dużych Przedsiębiorstw. Nad przebiegiem Konkursu i pracami Kapituły, nadzór sprawował audytor Jan Letkiewicz, Partner Zarządzający Audytem w Grant Thornton.

W kategorii Dużych Przedsiębiorstw, tytuł Dyrektora Finansowego Roku otrzymał Grzegorz Dzik, który pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Finansów w Neuca. Został on nagrodzony za realny wpływ na wzrost pozycji rynkowej firmy poprzez przeprowadzenie jednej z największych transakcji na rynku farmaceutycznym, w tym za opracowanie struktury transakcji, znalezienie strategicznego partnera oraz pozyskanie finansowania. W kategorii Małych i Średnich Przedsiębiorstw zwyciężył Bogusław Galusik, Dyrektor ds. Finansowych i Członek Zarządu firmy Polfurnitur, którego kapituła doceniła za determinację i przedsiębiorczość oraz za odwagę zmierzenia się z niemożliwym zadaniem i wygraną walkę o uratowanie firmy. Kapituła Konkursu Dyrektor Finansowy Roku, przyznała również wyróżnienie w kategorii Dużych Przedsiębiorstw, które otrzymał Paweł Cygan, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy w TAURON Dystrybucja. Docenione zostało jego szerokie zaangażowanie w trudne i złożone procesy w firmie oraz wpływ na kształtowanie kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa.

Grant Thornton na Kongresach

Z gośćmi wszystkich tegorocznych Kongresów spotykali się przedstawiciele Grant Thornton. W Rzeszowie, 8 kwietnia, podczas pierwszej konferencji w panelu: „Efektywne zarządzanie informacją – jak diagnozować ryzyka, żeby zapewnić firmie płynność” udział wzięła Elżbieta Grześkowiak, Partner w Zespole Audytu. Dwa dni później w Katowicach Dariusz Bednarski, Partner Zarządzający Doradztwem Podatkowym, omawiał kwestie optymalizacji podatkowej w panelu dotyczącym optymalizacji środków finansowych w przedsiębiorstwie. Na sopockim kongresie, który odbył się 13 maja, już po raz drugi Grant Thornton reprezentował Maciej Richter, Partner Zarządzający Doradztwem Gospodarczym. W panelu „Do odważnych świat należy. Ekspansja w czasie wzrostu”, mówił o szansach i ryzykach związanych z wchodzeniem polskich firm na nowe rynki.

Podczas Kongresu Dyrektorów Finansowych w Poznaniu, 15 maja, Maciej Richter wygłosił prezentację: „U progu ożywienia – finansowanie rozwoju firmy w realiach wzrostu gospodarczego”. W dyskusji panelowej „Priorytety dyrektorów finansowych a metody i innowacje usprawniające funkcjonowanie biznesu – czyli jak przystosować dział finansów do zmieniającego się otoczenia” udział wraz z wielkopolskimi finansistami wzięła  Brygida Ołdakowska, Partner w Zespole Outsourcingu. Na spotkaniu wieńczącym cykl kongresów, które odbyło się 27 maja w Warszawie, w dyskusji panelowej „Europa bez Rosji, Rosja bez Europy… Czy Europa Środkowa ma realną szansę na inne rynki zbytu?” uczestniczył Tomasz Wróblewski, Partner Zarządzający Grant Thornton.

Kongresy Dyrektorów Finansowych

Tegoroczne Kongresy zgromadziły dyrektorów finansowych zarówno z międzynarodowych korporacji, jak i małych oraz średnich firm, działających na terenie całej Polski. Eksperci oraz praktycy dyskutowali między innymi o trendach w gospodarce oraz bieżących wyzwaniach dla dyrektorów finansowych. Kongresy stanowiły doskonałą platformę do wymiany poglądów i doświadczeń dla osób profesjonalnie zajmujących się finansami przedsiębiorstw. Podczas tegorocznych konferencji poruszone zostały m.in. następujące tematy:

  • Przekraczanie granic. Czy stać nas na kompleksy?
  • Do odważnych świat należy. Ekspansja w czasie wzrostu
  • Czy Big Data stanie się efektywnym narzędziem analizy ryzyka finansowego?
  • Efektywne zarządzanie informacją – jak diagnozować ryzyka, żeby zapewnić firmie płynność
  • Optymalizacja środków finansowych w przedsiębiorstwie
  • Innowacje w finansach, czyli jak swoje działy finansowe rozwijają najlepsi
  • Priorytety dyrektorów finansowych a metody i innowacje usprawniające funkcjonowanie biznesu – czyli jak przystosować dział finansów do zmieniającego się otoczenia

Cykl kongresów oraz konkurs organizowane są z inicjatywy: ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants), Euler Hermes – firmy ubezpieczającej transakcje, dostarczającej raporty handlowe i odzyskującej należności oraz Ringer Axel Springer Polska – wydawcy miesięcznika „Forbes”. Partnerem strategicznym tegorocznego wydarzenia był: HSBC Bank Polska. Partnerami byli także: Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Biuro Informacji Kredytowej, Grant Thornton, OpusCapita, PCTA (Stowarzyszenie Polskich Skarbników Korporacyjnych), Randstad oraz Union Investment TFI. Patronami medialnymi byli: Biznes.pl, biznes2biznes.com, Gazeta MSP, KarierawFinansach.pl, Newseria, Newsweek, Nowy Przemysł oraz wnp.pl.

Wszelkie informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie: http://dyrektorfinansowyroku.pl